Yakup Karasoy

Dil Araştırmacısı, Edebiyat Araştırmacısı

Doğum
16 Ocak, 1958
Eğitim
Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç

 Dil ve edebiyat araştırmacısı. 16 Ocak 1958, Gündoğmuş / Antalya doğumlu. İvriz İlköğretmen Okulu (1976), Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (1980) mezunu. 1983 yılında Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Türk Dili Anabilim Dalına araştırma görevlisi olarak girdi. Yüksek lisansını Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Türk Dili Anabilim Dalında “Ahmed-i Dâî’nin Sirâcü’l-Kulûb Adlı Eseri” üzerinde, doktorasını ise, “Şiban Han Divanı-İnceleme-Metin-Dizin” adlı teziyle yine aynı enstitüde tamamladı. 1990 yılında aynı bölüme doçent olarak atandı. 1993-96 yılları arasında Türkmenistan Mahdum Kulu Üniversitesinde Türk dili okutmanı olarak görev yaptı. 1997-2000 tarihleri arasında Fen-Edebiyat Fakültesinde dekan yardımcılığı görevinde bulundu. 1999’da Yeni Türk Dili Bilim Dalında doçent oldu. 2005 yılında aynı bilim dalında profesör oldu. Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığında bulundu. Selçuk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürüttü. 

Makaleleri 1991 yılından itibaren Türk Dili, Millî Folklor, SÜ Fen-Edebiyat Fak. Edebiyat Dergisi, Türk Kültürü, Osmanlı Araştırmaları, Türk Dünyası / Dil ve Edebiyat Dergisi, Gazi Eğitim Fakültesi Dergisi, Manas Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, Karaman Dil-Kültür ve Sanat Dergisi, Türkiyat Araştırmaları Dergisi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Dergisi, Bilig, Türk Yurdu dergilerinde yayımlandı. Ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılara katılarak bildiriler sundu.

ESERLERİ:

Şiban Han Dîvânı (İnceleme-Metin-Dizin-Tıpkıbasım, 1998), Üniversiteler İçin Uygulamalı Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri (Orhan Yavuz, Ahmet Kayasandık ve Bekir Direkçi ile, 2001), Satıraltı Tercümeli Bir Fıkıh Kitabı (2004), Türklerde Şecere Geleneği ve Anonim Şibanî-nâme (Mustafa Toker ile, 2005).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör