Abdullah Yeğin

Sözlük Yazarı, Dil Araştırmacısı

Doğum
-
Ölüm
08 Temmuz, 2016
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi

Dilci, sözlükçü, Said Nursi'nin yakın talevelerinden (D. 1924, Kıyan köyü / Araç / Kastamonu - Ö. 8 Temmuz 2016, İstanbul). Bediüzzaman Said Nursî’nin mektuplarında adı “Araçlı Abdullah” olarak geçer. Öğretmen Süleyman Yeğin ve Ayşe Yeğin'in oğludur. Ailesi asırlar öncesinden Bağdat taraflarından göç edip Kastamonu’ya gelmiş ve Araç ilçesinin Kıyan köyüne yerleşmişlerdir.

Ortaokul ikinci sınıf öğrencisi iken, Kastamonu’da mahpus olan İslâm bilgini Bediüzzaman Said Nursî’yle tanışarak onun öğrencileri arasına (1940) katıldı. Bediüzzaman'ı ziyaret eden Abdullah, önce öğretmeni tarafından azarlandı. Hakkında soruşturma yapıldı ve disiplin kuruluna verildi. Sorguya çekilerek ziyaret sebebi soruldu. O da dinini öğrenmek için gittiğini söyledi. Disiplin kurulu tarafından bir hafta okuldan uzaklaştırma cezası verildi.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinden mezun olduktan sonra çalışmalarını hayatı boyunca Said Nursî’nin çizgisinde sürdürdü. Nursî’nin Risale-i Nur Külliyatı adını verdiği eserlerinde geçen sözcüklere bir sözlük hazırladı. Sonra bu çalışmayı genişleterek büyük bir sözlük olarak yayımladı. “Risale-i Nur” davaları sebebiyle aylarca Urfa, Gaziantep, Adana ve Ankara hapishanelerinde yattı.

Abdullah Yeğin, Bediüzzaman Said Nursi tarafından Urfa’da hizmet etmek üzere görevlendirildi, askerlik hizmeti hariç buradan hiç ayrılmadı. Ancak, Bediüzzaman’ın vefatından sonra Urfa’da kalmasına izin verilmedi. 23 Mart 1960 tarihinden çeşitli şehirlerde Risale-i Nur çizgisinde çalışmasını devam ettirdi.

Said Nursi'nin varislerinden olan Abdullah Yeğin, 8 Temmuz 2016 günü İstanbul'da vefat etti. Fatih Camisi'nde ikindi vakti düzenlenen cenaze törenine, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile çok sayıda vatandaş katıldı. Yeğin'in yakınları, burada taziyeleri kabul etti. Yeğin'in cenazesi, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in kıldırdığı cenaze namazının ardından Eyüp Sultan Mezarlığında toprağa verildi.

Sözlükleri:

 

Yeni Lugat / İslami-İlmi-Edebi-Felsefi (1997), Yeni Lûgat (2008), Risale-i Nur Lugat.

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Abdullah Yeğin Kimdir? (haber7com, 8.7.2016), Abdullah Yeğin son yolculuğuna uğurlandı (haber7.com, 8.7.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör