Salahi Ramadan Sonyel

Tarih Profesörü, Akademisyen, Yazar, Şair

Doğum
01 Nisan, 1932
Eğitim
Queen’s Üniversitesi
Burç

Kıbrıslı Türk şair ve yazar, akademisyen, tarih profesörü. 1 Nisan 1932, Lefkoşa / Kıbrıs doğumlu. İlköğreniminden sonra Lefkoşa’da English (Grammer) School’u bitirdi. İngiliz Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1957 yılına kadar Ada’daki İngiliz yönetimine bağlı kuruluşlarda görev yaptı. Aynı yıl Kuzey İrlanda’da Belfast’taki Queen’s Üniversitesi’nden kazandığı burs ile çalışmalarını Britanya’da sürdüren Sonyel, burada siyasal bilimler, ekonomi ve eğitim konularında eğitim gördü. Ünlü Birbeck College’da siyaset ve diplomasi tarihi üzerine çalışmalar yapan Prof. Sonyel Londra Üniversitesi’nde doktora yaptı.

Halen Kuzey Kıbrıs’taki Yakın Doğu Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Sonyel, merkezi Ankara’da bulunan Türk Tarih Kurumu’nun da üyesi. Çeşitli gazete, dergilerde şiirleri yayımlandı.

Prof. Sonyel, çok sayıda makalesi ve araştırmasının yanı sıra Türk Kurtuluş Savaşı üzerine 2 ciltlik bir eseri de konu üzerine yazılmış önemli eserler arasında yer alıyor. Prof. Sonyel’in ayrıca, Azınlıklar ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Parçalanışı, Büyük Savaş ve Anadolu Trajedisi, Türkiye’nin Bağımsızlık Mücadelesi ve Ermeniler adlı ünlü eserleri de bulunuyor. Salahi Ramadan Sonyel, 1948’de Bir Kalp Haykırıyor, 1953’te Canavar Toprak kitapları yayımlandıktan sonra İngiltere’ye göç ederek yüksek-öğrenimini orada yaptı. Sonraki yıllarda daha çok tarihsel konularda kitaplar yayımladı. Prof. Sonyel’in, İngiliz belgelerinden yararlanarak kaleme aldığı “Büyük Türk Atatürk” adlı bir eseri de vardır.

 

Üstün Hizmet Madalyası

 

Türk tarihi, kültürü, dış politikası ve Türk dili konularında yıllardır yaptıkları değerli araştırmalar ve akademik kariyerleri nedeni ile, İngiliz gazeteci yazar Dr. Andrew Mango ve Kuzey Kıbrıslı tarih uzmanı araştırmacı yazar Prof. Salahi Sonyel’e, 26 Haziran 2007’de Türkiye Cumhuriyeti Üstün Hizmet Madalyası verildi. Mango ve Sonyel, madalyalarını Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’nde düzenlenen bir törenle, Büyükelçi Korkmaz Haktanır’dan aldılar.

 

KİTAPLARI:

 

Şiir: Bir Kalp Haykırıyor (1948), Canavar Toprak (1953).

 

Araştırma-İnceleme: The Turk- ish War Of Liberation (1973), Turk- ish Diplomacy (1975), The Ottoman Armenians (1985), Armenian Terrorism - A Menace The International Comınunity (1985), Türk-Yunan Anlaşmazlığı (1985), Büyük Türk Atatürk.

 

KAYNAK: Bener Hakkı Hakeri / Kültürümüzde Sanatçılar ve Yazarlar İsimler Sözlüğü (2004), Dr. Mango ve Prof. Sonyel’e üstün hizmet madalyası - Prof. Dr. Salâhî Sonyel kimdir? (ahmetdursun374.blogcu.com, ntv.com.tr, 26.06.2007).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör