Şehmus Aslan

Dil Araştırmacısı, Eğitimci, Yazar

Doğum
Eğitim
Dicle İlk Öğretmen Okulu

Eğitimci, dil araştırmacısı, yazar. 1955 yılında Diyarbakır Ergani ilçesinin Kolbext (Bozyer) köyünde doğdu. Beş yaşında babasını kaybetti. Köyünde okul olmadığı için, 6 km uzaktaki, eğitmenli komşu köye okulunda okudu, 4. ve 5. sınıfı başka bir köyde tamamladı. 1974 yılında Dicle İlk Öğretmen Okulundan idealist bir köy öğretmeni olarak mezun oldu. 17 yıl İdil, Lice, Ergani ve Demirci’nin köylerinde görev yaptı. Son olarak Diyarbakır merkez Mehmetçik İlköğretim okulunda çalışarak 2003 yılında emekliye ayrıldı. Emekli olduktan sonra Özel Diyarbakır Kürtçe Kursunda MEB de onaylı öğretmen olarak çalışmaya başladı. Şimdi bir özel rehabilitasyon merkezinde Zihinsel Özürlü Sınıf Öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Ayrıca uzun yıllar derlediği “Kürtçe Deyimler Sözlüğü” ile “Atasözleri Sözlüğünü” kendi imkânlarımla hazırlayıp 2004 yılında basımını gerçekleştirdi. Daha sonra “Rêzımana Kurmanci” adlı Kürtçe dilbilgisi kitabı hazırlıklarına başladı. Yazıları Ergani Haber Gazetesinde yayımlandı. Ergani ilçesi Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği’nin yönetiminde görev aldı. Evli olup, üç kız, bir oğlan çocuğu babasıdır.

ESERLERI:

Kuzey Mezopotamya’nın Gani Kenti Ergani (1988), Ferhenga Gotinen Pêşiyan (2006), Ferhenga Bıwıjan (2006).

KAYNAKÇA: Sedat Eroğlu / Gülbaran'ın Erganili Gülleri (2014), İhsan Işık / Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2018).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör