Sultan Tulu

Dil Araştırmacısı, Edebiyat Araştırmacısı

Doğum
Eğitim
Georg Augusta Üniversitesi Türkoloji ve Altaistik Bölümü, Georg Augusta Üniversitesi Türkoloji ve Mongolistik Bölümü

Dil ve edebiyat araştırmacısı. 1961, Ankara doğumlu. İlköğrenimini Ankara’da yaptıktan sonra, ortaöğrenimini Almanya, Wiesbaden Käthe Kollwitz Schule ve Ankara Yıldırım Beyazıt Ortaokulu ve Lisesinde tamamladı. Göttingen, Georg Augusta Üniversitesinde Türkoloji ve Altaistik Anabilim Dalı, Türkoloji ve Mongolistik Bilim Dalı (1985) mezunu. 1985-89 yılları arasında aynı üniversitede “Kalat-Esferayen’den Horasan Türkçesi Materyaller” başlıklı doktora çalışmasını tamamladı.

Bilimsel görgü ve deneyimini artırmak için İran, Azerbaycan, Ukrayna ve Kırım’da bulundu. 1992-94 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde ve 1995-2001yıllarında Mersin Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde yardımcı doçent olarak çalıştı, 1999’da burada doçentliğe, ardından profesörlüğe yükseldi. 2001’den itibaren Muğla Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümünde doçent olarak görev yaptı, aynı bölümün başkanlık görevini yürüttü.

Makale ve çevirilerini 1997’den itibaren Türkiyat Araştırmaları Dergisi, Dalga, Azerbaycan Türkleri, Türk Dili,Belleten, Central Asiatic Journal, Türk Dili Dergisi, Türk Dünyası dergilerinde yayımladı. İran’ın Horasan eyaletinde konuşulan Türk lehçeleri ve onların folklorunu tanıtmaya yönelik çalışmalar yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli bilimsel faaliyetlerde bulundu; birçok kongre, seminer ve konferansa katıldı.  

ESERLERİ:

Chorasantürkische Materialien aus Kalat bei Esfarayen (1989), Aslı-Kerem Hikâyesinin Türkmen Varyantı Esasında Linguistik Bir Deneme (1994), Folklor Derlemeleri (Bocnurd’dan). Şehzade Kerem İle Aslı Han - Horasan Türkçesi Varyantı (2005), Horasan Türklerinden Masallar ve Halk Hikâyeleri (2005), Horasan Türklerinden Folklor Derlemeleri - Bocnur Ağzı (2009).

KAYNAK: İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör