Abdulaziz Yatkın

Araştırmacı Yazar, Turizmci, İlahiyatçı

Doğum
16 Mart, 1964
Burç

Araştırmacı-yazar, ilahiyatçı, turizmci. 16 Mart 1964 tarihinde Diyarbakır’da (Merkez) dünyaya geldi. Alipaşa İlkokulu, Diyarbakır Ortaokulu ve Diyarbakır İmam Hatip Lisesinde  okudu . Sosyal Bilimler ve ilahiyat alanında yüksek öğrenim gördü. 29 yıl Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde imam-hatip olarak çalıştı. 2011 yılında emekli oldu. 1993 yılında dokuz arkadaşı ile birlikte Abdulkadir Geylani Eğitim ve Kültür Vakfını kurdu. Vakfın kuruluşundan itibaren Vakıf başkanlığı görevini devam ettirdi. TÜMSİAD, MÜSİAD gibi iş adamları derneklerinde, BEŞİR gibi sosyal yardımlaşma derneğinde yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Türkiye Kızılay Sur Şube kurucu başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. TURSAB Güneydoğu ve Diyarbakır Bölgesel Yürütme Kurulunda kurucu üye ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu.

Diyarbakır tarihi ile ilgili önemli araştırmalar yaptı. Bu amaçla bilgi ve belge toplamak amacıyla Diyarbakır ve çevresindeki köy ve ilçelere, Suriye ve Ürdün'e seyahatlerde bulundu. Kültür Bakanlığının hazırladığı “Diyarbakır Belgeseli” çalışmasında danışmanlık da yapan Abdulaziz Yatkın, Diyarbakır’ın tanıtımı için değişik grup ve ziyaretçilere birçok kez sunum ve rehberlik hizmetlerinde bulundu. Aynı doğrultuda birçok dergi ve gazetede yazıları, birçok Televizyon programları yayımlandı. Konferans ve seminerlere katılarak sunumlar yaptı.

Hayatında hiç sigara içmeyen Abdulaziz Yatkın sigara içiyormuş gibi sigara parasıyla hep kitap aldı. Zengin bir özel kütüphane sahibi olan Yatkın, on yıl kadar Diyarbakır’ın o dönemdeki en büyük kitabevini kurarak çalıştırdı. 1998 yılından bu yana 'Yatkın Turizm' acentesinin sahibi olarak turizm ve sağlık turizmi alanında hizmet vermektedir.

Evli ve 5 çocuk babası olan Yatkın, Arapça bilmektedir. Dünya İslam Âlimleri Birliği Üyesidir.

 

Kitapları:

 

-Resulullah’ın (s.a.v.) Kronolojik olarak Hayatı (1995),

-Sorulu Cevaplı Siyer-i Nebi - Resulullah’ın (s.a.v.) Hayatı (1996),

-Başarının Yolları (1997),

-Ramazan Ayı - Oruç ve Fazileti (1998),

-Hac ve Umre Rehberi (2002),

-Medine Rehberi (2002),

-Mardin Midyat ve Hasankeyf Gezi Rehberi (2002),

-Nebiler ve Sahabe Kenti Diyarbakır (2003),

-Hac ve Umre ile İlgili Terimler ve Yerler (2004),

-Mekke Rehberi (2005),

-Dinlerin ve Medeniyetlerin Buluştuğu Kent Diyarbakır (2005),

-5. Haremi Şerif Diyarbakır Ulu Camii (2006),

-Açık Hava Müzesi Diyarbakır (2007),

-Kudüs Gezi Rehberi (2008),

-Suriye Gezi Rehberi (2010),

-Nebiler ve Sahabeler Şehri Diyarbakır’ın Fethi (2017).

-Anadolu’nun İslam’a Açılan İlk Kapısı Peygamberler ve Sahabeler Şehri Diyarbakır’ın Fethi (2018)

-Diyarbakır Peygamberler Sahabeler Gezi Rehberi (2018)

-Beşinci Haremi Şerif  Diyarbekir Ulu Camii Külliyesi (2019)

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık/Diyarbakır Ansiklopedisi (2003), Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçıları (2014), Bilgi Teyidi (2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör