Duran Yılmaz

Öykü Yazarı

Doğum
Ölüm
07 Nisan, 1995

Hikâye ve masal yazarı (D. 1942, Antalya - Ö. 7 Nisan 1995, Almanya). Öğrenimini çeşitli işlerde çalışırken sürdürdü. Uzun süre Antalya’nın köylerinde öğretmenlik yaptı. Çiftçilikle de uğraştı. Almanya’da öğretmen olarak çalıştı ve orada öldü.

19.10.2018 tarihli Karar gazetesinde çıkan habere göre; “Duran Yılmaz imzalı çocuk kitabı olarak yazılan 'Keloğlan Ak Ülkede' kitabında Hızır adında bir karakterin kız çocuğuna cinsel istismarda bulunması ve çocuğun hamile kalması konusunun işlenmesi tepkiyle karşılandı.”

Bu tepkiler üzerine, kitabı yayımlayan yayınevi, açıklama yaparak kitabın piyasadaki mevcut nüshalarını toplatacağını duyurdu.

İlk öyküsü 1972’de Yeni Dergi’de yayımlandı. Hikâyelerini Yeni Dergi, Yeni Adımlar, Yeni Toplum, Sanat Emeği, Türkiye Yazıları, Yarına Doğru ve Öykü dergilerinde yayımladı. Yurt Yeri adlı öyküsüyle Yeni Adımlar Dergisi Hikâye Yarışmasında övgüye değer bulundu. Kışlak adlı öyküsüyle Yeni Adımlar Dergisi Hikâye Yarışmasında birincilik, Başaklar Olgunlaşırken ile 1975 Antalya Sanat Festivali Yarışma­sında mansiyon aldı. “Akdeniz Yörüklerinin acımasız doğayla iç içe geçmiş dünyasından getirdiği konuları yalın bir şiirsellikle anlattı.” (N. Güngör)

ESERLERİ:

Öykü: Yörük Hikâyeleri (1983), Kadın Korkusu (1992).

Çocuk Kitabı: Keloğlan ve Ak Ülke (1981).

KAYNAKÇA: Necati Güngör / Yörük Hikâyecinin Ölümü (Adam Öykü, Ocak-Şubat 1996), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), 'Keloğlan Ak Ülke' kitabında skandal ifadeler - Keloğlan Ak Ülke Kitabı Yazarı Duran Yılmaz Kimdir? (karar.com, 19.10.2018).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör