Etem Çalık

Edebiyat Araştırmacısı

Doğum
13 Aralık, 1946
Ölüm
06 Mart, 2019
Eğitim
Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi
Burç

Edebiyat araştırmacısı, akademisyen, yazar (D. 13 Aralık 1946, Erzurum – Ö. 6 Aralık 2019, Erzurum). Bazı kaynaklarda adı Ethem Çalık olarak geçmiştir. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi (1971) mezunu. Yüksek lisansını (1989) ve doktorasını (1992) Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesini tamamladı. Aynı yerde okutman (1986-95) ve yardımcı doçent olarak çalıştı.

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinin emekli öğretim üyesi araştırmacı-yazar Ethem Çalık, 6 Mart 2019’da vefat etti. Uzun bir süredir yakalandığı hastalıkla mücadele eden Çalık Erzurum'da toprağa verildi.

Türkiye Yazarlar Birliği Erzurum Şubesi'nin kurucu üyelerinden olan Çalık'ın vefatı üzerine dernek tarafından bir başsağlığı mesajı yayınlandı.

Mesajda şu ifadelere yer verildi:

"Erzurum'un edebiyat tarihimize not düşen isimlerinden biri olan Ethem Çalık'ın vefatı ile büyük bir kayıp daha yaşadık. Binlerce öğrenci yetiştiren, alanında önemli eserler yazan Çalık derneğimizin kurucuları arasında yer almış; edebiyat sanat üzerine sağlığı el verdiği sürece büyük destekleri olmuştur.

Türkiye Yazarlar Birliği Erzurum Şubesi olarak, başta ailesi olmak üzere, eş, dost yakınlarına ve edebiyat camiasına başsağlığı diliyoruz.

Erzurum güzel bir insanını daha ebediyete uğurladı. Cenabı Hak'tan Rahmet niyaz ediyoruz."

Makaleleri, Millî Kültür, Türk Yurdu, Boğaziçi, Türk Kültürü, Türk Folkloru Araştırmaları, Palandöken, Yedi İklim, Mina, Dolunay, Türk Edebiyatı, Orta Doğu Gazetesi, Milletin Sesi, Bizim Anadolu Gazetesi, Çağrı Dergisi, İslâmî Edebiyat, Millî Eğitim, Neşter, Uzun Sokak, Panzehir, İspir’de Çoruh Gazetesi, Efendrin dergi ve gazetelerinde yayımlandı.

Derleme -inceleme eserleri dışında ayrıca ders kitapları da yazdı.

 

ESERLERİ (Derleme-İnceleme):

 

Edebî Mülakatlar (1993), Şair ve Yazarlarımızdan Nükteler (1993), Şemsettin Sami ve Medeniyeti İslâmiye, Mehmet Akif ve İstiklal Marşı (1996), Dinî ve Millî Şiirler (1998), Seçilmiş Şiirler (1999), Müstear-Mahlas ve Tapşırmalar (1999), Unutulmaz Sözler (1999), 20. Yüzyılda Edebiyatçılarımız (2000).

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007) Ethem Çalık Vefat Etti (gazetepusula.net, 6 Mart 2019), TYB Erzurum Şubesi Ethem Çalık için başsağlığı mesajı yayınladı (haberturk.com, 6 Mart 2019).

 

SECCADEN KUMLARDI

SECCADEN KUMLARDI

 

Etem ÇALIK

 

Seccaden kumlardı...

Devirlerden, diyarlardan

Gelip göklerde buluşan

Ezanların vardı.

 

Mescit mümin, minber mümin..

Taşardı kubbelerden Tekbir,

Dolardı kubbelere "amin"!

 

Ve mübarek geceler, dualarımız,

Geri gelmeyen dualardı.

Geceler ki pırıl pırıl,

Kandillerin yanardı!

Kapına gelenler ya MUHAMMED,

- Uzaktan, yakından -

Mümin döndüler kapından!

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör