Şevkiye Işıl İnalcık

Edebiyat Araştırmacısı

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Klasik Şark Dilleri Bölümü

Edebiyat araştırmacısı (D. 1923, Kastamonu – Ö. 1 Nisan 1989, Chicago / ABD). Tarihçi Prof. Halil İnalcık’ın eşi. Babası Mehmed Fahri Bey malmüdürü idi. 1941’de İstanbul Kandilli Lisesi (1941), Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Klasik Şark Dilleri Bölümü (1945) mezunu. Aynı kürsüye asistan olarak atandı ve doktora çalışmalarına başladı. 1945’te aynı fakülteden Halil İnalcık ile evlendi. 1948’de kızları Günhan dünyaya geldi. “Arap Kaynaklarında Osmanlılara Dair Kayıtlar” adlı doktora tezini Prof. Necati Lugal’in gözetiminde tamamladı. Bu doktora tezi daha sonra Ahmet Simin’in ilaveleriyle kitap olarak basıldı. 1960’ta Kays ibn al-Mulavvah’ın Arapça Divanı’nı yayıma hazırladı ve doçentlik unvanına hak kazandı.

1960’ta beklenmedik bir olay dolayısıyla bilimsel çalışmaları kesintiye uğradı. 27 Mayıs 1960’ta Millî Birlik Komitesince “gerici” diye damgalanması üzerine 147’ler listesine alındı, görevine son verildi. Gerçeğin öyle olmadığı anlaşılınca Beyrut (Lübnan) Basın Ataşe yardımcılığına atandı. Bir süre bu görevde çalıştıktan sonra DTCF’deki görevine doçent sıfatıyla geri getirildi. Doğu Dil ve Edebiyatları Kürsüsünde Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü başkanlığı görevinde birçok değerli öğrenci yetiştirdi. Bu öğrencilerinden bazıları, sonraki yıllarda üniversitelerde öğretim üyeliği görevlerine getirildi. 1972’de eşi, Chicago Üniversitesi Tarih Bölümü Osmanlı Tarihi Bölümüne çağrıldığında, fakültedeki görevinden ayrılarak onunla birlikte ABD’ye gitti. Ölene kadar (on yedi yıl) Chicago’da yaşadı.

 

ESERLERİ:

 

Arap Kaynaklarında Osmanlılara Dair Kayıtlar, Kays b. al-Mulavvah ve Divanı (yay. haz.; Ahmet Simin’in ilaveleriyle, 1967).

 

KAYNAKÇA: Nail Tan - Özdemir Tan / Gurur Kaynağımız Kastamonulular V (2005), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör