M. Ali Taşçı

Öykü Yazarı, Yazar

Ölüm
10 Haziran, 1985
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Diğer İsimler
Mehmet Ali Türkmenoğlu

Hikâyeci (D. 1952, Burunarkaç köyü / Emirdağ / Afyon - Ö. 10 Haziran 1985, İstanbul). Bazı yazılarında Mehmet Ali Türkmenoğlu imzasını kullandı. İlkokulu köyünde bitirdi. 1964’ten itibaren Eskişehir Yunus Emre Öğretmen Okulunda beş yıl okudu. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Hazırlık Lisesini bitirdikten sonra, dışardan bitirme sınavlarına girerek Gümüşhane Öğretmen Okulundan diploma (1971) aldı. Ankara’nın Erbazan köyünde öğretmenliğe başladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirerek Yalova Lisesi edebiyat öğretmenliğine (1977) atandı. 1978’den itibaren iki yıl Üsküdar Cumhuriyet Lisesinde çalıştı. Daha sonra özel dersanelerde öğretmenlik yapmaya (1980) başladı. Bir ara serbest ticaretle de uğraştı. Son olarak Elif Video’da prodüktör olarak çalışıyordu. 1979’da evlendiği Ayten Hanım’dan biri kız, diğeri erkek iki çocuğu oldu. Mayıs 1985 ayında başlayan rahatsızlığından kurtulamayarak bir ay sonra öldü.

İlk hikâyeleri, lise öğrenciliği yıllarında okul gazetesi Emre’de yer aldı. 1972-76 yıllarında deneme, hikâye, inceleme-araştırma ve kitap tanıtıma yazıları Pınar dergisinde yayımlandı. 1976-77 yıllarında Bayrak gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 1983-85 yıllarında Doğu Türkistanlı lider İsa Yusuf Alptekin’in anılarını kaleme aldı. 

“Taşçı’nın hikâyeciliğinin üslup, teknik ve muhtevasını değerlendirebilmek için Yörük Türkmen geleneğindeki geleneksel hikâye-masal anlatıcılığını bilmek gerekir. Bu, yazıya değil söze dayanan, kulaktan kulağa geçen bir anlatıcılıktır ve köklerini araştırdığımızda Orta Asya’ya ulaşırız. Çocuk denecek yaşta hikâyelerini kaleme almağa başlayan Taşçı, yazdıklarının Türkiye’ye yaklaşık bir asırdır yerleşmiş bulunan Batı tipi hikâye anlayışına uygun olup olmadığı yolunda bir endişe taşımıyordu şüphesiz. Bebekliğinden, çocukluğundan itibaren bilincine ve bilinçaltına yerleşmiş bulunan geleneksel bir hikâye anlatıcılığı tarzı zaten vardı ve Taşçı bu tarzı, yaşadığı dünyanın olaylarına, kişilerine uyarlamayı deniyordu. Bu, hikâyeciliğimizde çokça rastlanan bir durum değildir. Geleneksel anlatım tekniklerinden yararlanma konusunda pek çok örnek vardır şüphesiz. Ama bunlar daha çok geleneksel üslûbun yazı dilindeki örneklerinden yola çıkmışlardır. (...)

“Kanaatimizce Taşçı’nın tecrübesi, hikâyeciliğimizde önemli bir başlangıç olabilirdi. Yaşadığı dönemde ve öncesinde köy hayatını şehirli bir bakış açısıyla yazan moda hikâyecilik ve romancılığın tersine Taşçı, geleneksel bakış açısıyla hem köyü, hem de şehri yazmayı denedi.” (Mehmet Akif Ak)

“Türk edebiyatına elliye yakın hikâye kazandırmıştı. Kendisine has bir anlatımı, yine özel bir konu seçimi ve detay anlayışı vardı. Kullandığı dil, zengin Anadolu Türkçesi idi” (Mehmet Taşdiken).

ESERLERİ:

HİKÂYE: Sebilhane Bardakları (1976), Yol Verin Dağlar (1977), Tabut (1978).

ANI: İsa Yusuf Alptekin’in Mücadele Hatıraları (1985).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör