Tayfun Atmaca

Araştırmacı Yazar

Doğum
20 Şubat, 1962
Eğitim
Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi, Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü
Burç

Yazar ve bürokrat. 20 Şubat 1962’de Elazığ’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Balıkesir’de, lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1985 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümüne kayıt oldu. Lisans öğrenimini 1989 yılında tamamladı. 1995-1997 yılları arasında, Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesinin Uluslararası İlişkiler Bölümünde, “Yirminci Yüzyıl Sonunda Azerbaycan-Türkiye Münasebetleri’ (1993-1998), tez konusu ile Yüksek Lisans, 2007 yılında ise aynı üniversitenin Uluslararası İlişkiler Bölümünde, “Küreselleşme Çağında Türkiye - Azerbaycan” tez konusu ile Doktora eğitimini tamamladı.

Yurt dışından almış olduğu Yüksek Lisans ve Doktora diplomalarının denkliklerini YÖK’ten (Yüksek Öğrenim Kurulu) aldı. 1986-1996 yılları arasında, Türkiye gazetesi, TGRT, İHA ve TRT’de gazetecilik yaptı. 1996-1999 yılları arasında, Enerji Bakanlığına Bağlı TEDAŞ Genel Müdürlüğünde Basın Müşavirliği görevinde bulundu. 2002 yılında Devlet Bakanlığında Basın Müşaviri olarak çalıştı. 2002 yılında, Başbakanlığa bağlı, kısa adı TİKA olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansında Uzman Yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 2004 yılında, “Teknik Yardım Projelerinin Hazırlanması, Uygulanması, İzlenmesi ve Değerlendirilmesi” konulu tezi ile TİKA Uzmanlığına atandı.

Dr. Atmaca, 2004-2006 yılları arasında, TİKA’nın Arnavutluk Program Ofisinde Koordinatör Yardımcısı, 2009-2010 yılları arasında da TİKA’nın Kırgızistan Program Ofisinde Koordinatör olarak görev yaptı. Ayrıca, 1995-1998 yılları arasında, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi’nde, 2009-2010 yılları arasında da Kırgızistan’ın Çüy Üniversitesi ve Celal-Abad İktisat ve Girişimcilik Üniversitelerinde misafir öğretim üyesi olarak, İktisat ve Uluslararası İlişkiler alanlarında ders verdi. Halen, Başbakanlık bünyesinde bulunan TİKA’da TİKA Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Atatürk’ün Nutuk’unun Kırgızca’ya çevrilmesi, Hoca Ahmet Yesevi Külliyesinin Restorasyonu, Türkiye-Türkmenistan Kitaplığının kurulması gibi projelerde yer alan Dr. Tayfun Atmaca'nın basılı kitapları dışında Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Balkan Ülkeleri ile ilgili olarak birçok makale araştırma yazılarının yanı sıra, “Balkan Günlüğü” gazetesinde yayınlanmış köşe yazıları bulunmaktadır.

Makaleleri 1998’den itibaren Bilge, Yüce Erek, Yeni Avrasya, Forum, Stratejik Araştırmalar Dosyası, Yeni Avrasya dergilerinde yer aldı. Ankara Gazeteciler Cemiyeti ve TÜRKSAV üyesidir.

 

ÖDÜLLERİ:

Uluslararası araştırmalar kapsamında gerçekleştirdiği çalışmalardan dolayı, birçok kamu ve kuruluşlarından alınan ödüller arasında; 1993 yılında Körfez bölgesi ilgili yaptığı haberlerden dolayı Türkiye’deki Kuveyt Büyükelçiliğinin başarı ödülü, Bakü “VEKTOR” Uluslararası İlim Merkezine bağlı Türk Dünyası Araştırmaları Uluslararası İlim Akademisi’nin 14 Nisan 2007 tarihli T-084 sayılı kararıyla; “Fahri Doktora”, 26 Ocak 2010 tarihinde, Kırgızistan Parlamentosu’nun “70. Kuruluş Yıldönümü Şeref Madalyası”, 8 Ekim 2010 tarihinde, Kırgızistan Polis Akademisi’nin “40. Yıl Dönümü Şeref Madalyası”, 28 Kasım 2013 tarihinde, Türkiye-Arnavutluk Büyükelçisi Genci Mucaj tarafından “Takdirname” ve 20 Haziran 2014 tarihinde, Azerbaycan Milli Kurtuluş Yıldönümü anısına, “Takdirname”, yer almaktadır.

 

ESERLERİ:

Yirminci Yüzyıl Sonunda Azerbaycan-Türkiye Münasebetleri (1999), Küreselleşme Çağında Türkiye Azerbaycan (2003), Teknik Yardım Projelerinin Hazırlanması, Uygulanması, İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (2004), Tarihi Hoşgörü ile Yazmak  “Fermanlar” (2005), Zamanın Durduğu Mekan - Ethem Camii ve Saat Kulesi (2005), Arnavutluk’ta Sosyal Hayat “Fotoğraf Albümü” (2006), Tarihte İz Bırakan Dostluğun Mimarları Zogu-Atatürk (2007), Sömürülen Topraklarda Sürgünler ve Soykırımlar (2009), Balkan Coğrafyasında Geride Bıraktıklarımız “Zamanın İzleri” (2014), Balkan Harbi’nin Gölgesinde “İşkodra’da Aşk” (Roman, 2014), Türk Dünyası Atlası (2014).

KAYNAKÇA: Alev Kâhya-Birgül / Yirminci Yüzyıl Sonunda Azerbaycan ve Türkiye Münasebetleri (Bilge dergisi, Bahar 2000), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009), Bilgi Formu (2016).

BALKAN HARBİ’NİN GÖLGESİNDE İŞKODRA’DA AŞK ROMANINDAN

BALKAN HARBİ’NİN GÖLGESİNDE İŞKODRA’DA AŞK ROMANINDAN

 

Düşmanın ayak sesleri artık daha yakından duyuluyordu. Hastahane olarak kullanılan çadır, yerini ateş topuna bırakmıştı. Birbiri üzerine yanarak düşen çadır bezleri, alevler içinde kalan askerlerin acılarını göğe yükselen ruhları ile dindirmişti. Etrafa yanık bez ve et kokusu saçılmıştı. Nefes almak zorlaşmış, ciğerlere çöken ağır koku felâketin ne derecede büyük olduğunu kanıtlıyordu. Ahmet Cemal, yaşadıkları karşısında gözleri yaşlı olarak çadırların bulunduğu alanı terk etti. Aklının bir köşesinde Şevket Süreyya ve tatlı bir rüya görmesini sağlayan hasta bakıcı Fatmira vardı. “Bu cehennem çukurundan çıkabilmişler midir?” diye aklından geçirdi. Dikkatli adımlarla yürüyüşünü sürdürdü. Çadırların bulunduğu yeri geride bırakarak Türk Askerlerinin mevzilendiği ağaçlarla kaplı alana girdi. Hastahane olarak kullanılan çadırlardan kaçabilenlerin geldiği son nokta burasıydı…

SAVAŞ MUHABİRLERİNİN GÖZÜYLE “ÇANAKKALE SAVAŞLARI”

SAVAŞ MUHABİRLERİNİN GÖZÜYLE “ÇANAKKALE SAVAŞLARI”

 

Araştırmacı-Yazar Dr. Tayfun Atmaca’nın, 1915 tarihinde Çanakkale’de bulunan Osmanlı ve yabancı ülke savaş muhabirlerinin gözlemlerini anlatan “ Dünya Tarihi 1915” adlı eseri, büyük bir ilgiyle karşılandı. Eser, dönemin Osmanlı gazeteleri başta olmak üzere, yabancı ülkelerin basın arşiv belgelerinde derinlemesine yapılan araştırma neticesinde hazırlandı. 

Yazar: Yayınevi
FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör