Mustafa Destici

Siyasi Parti Genel Başkanı, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi
Diğer İsimler
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı. İlahiyatçı, Felsefeci, Eğitimci ve Siyasetçi, XXVII. Dönem Ankara Milletvekili. 1966, Sivrihisar / Eskişehir doğumlu. Baba adı Ali İhsan, anne adı Fahriye. Ankara Merkez İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Felsefe Tarihi (Siyaset Felsefesi) alanında yüksek lisansını tamamladı.

Mustafa Destici, Millî Eğitim Bakanlığı ve Tarım Bakanlığına bağlı okullarda öğretmenlik yaptı. Gazi ve İnönü üniversitelerinde akademisyen olarak çalıştı. Bizim Ocak, Nizam-ı Âlem Ocakları ve Alperen Ocaklarında görev yaptı. Büyük Birlik Partisinde MKYK Üyeliği, Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik görevlerinde bulundu. Büyük Birlik Partisi Genel Başkanıdır.

Mustafa Destici, 7 Haziran 2015 seçimlerine Saadet Partisi adayı olarak girmişti. Ancak Saadet Partisi seçim barajını aşamadığından dolayı milletvekili seçilemedi ve 12 Temmuz 2015 tarihinde yeniden Büyük Birlik Partisi Genel Başkanlığı'na seçildi.Son yasal düzenleme ile ittifaklara olanak sağlanırken, aynı zamanda adayların kendi partisinden istifa etmeksizin başka partinin listesinden aday olmasına da imkân tanımıştı.

24 Haziran 2018 genel seçimlerinde BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti listesinden Ankara 2. Bölge 1. sıra adayı olarak girdiği sandıktan XXVII. Dönem Ankara Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Cumhur İttifakı çatısı altında “görünmez ortak” olarak pusulada parti amblemi yer almaksızın seçime giren Büyük Birlik Partisi de ittifak barajı aştığı için Meclis’e girmiş oldu.

Orta düzeyde İngilizce, Arapça ve Farsça bilen Destici, evli ve 3 çocuk babasıdır.

KAYNAK: Genel Başkanımız Mustafa Destici Milletvekili Adaylığını Açıkladı (bbp.org.tr, 27 Nisan 2018), BBP lideri Destici 'AKP vekili' olarak yemin etti (sozcu.com.tr, 7 Temmuz 2018), 27. Yasama Dönemi Milletvekilleri (tbmm.gov.tr, 24.04.2020), BBP Genel Başkanı Mustafa Destici milletvekili seçildi (haberturk.com, 25 Haziran 2018), Mustafa DESTİCİ – Tbmm (tbmm.gov.tr, 26.05.2020), Mustafa Destici Kimdir? (timeturk.com, 26.05.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör