Ayhan Bilgen

Siyasi Parti Genel Başkanı, STK Yöneticisi, Belediye Başkanı, Milletvekili, Gazeteci, Siyasetçi, Yazar

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi

Siyasetçi, Türkiye’nin Sesi Partisi Kurucu Başkanı, XXV. ve XXVI. Dönem Kars Milletvekili,  gazeteci yazar, STK yöneticisi, Kars Belediyesi eski Başkanı, MAZLUMDER genel başkanlarından.  

Ayhan Bilgen, 1970 yılında Kars’ın Sarıkamış ilçesinde dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Mayıs 2006′da yapılan MAZLUMDER genel kurulunda Genel Başkan seçildi.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde Bin Umut Adayları kapsamında Konya’dan bağımsız milletvekili adayı, 30 Mart 2014 Yerel seçimlerinde HDP’nin Adana Seyhan ilçesi başkan adayı oldu. Haziran 2014’te HDP ikinci olağan kongresiyle eş genel başkan yardımcılığına geldi.

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde HDP'den XXV. ve XXVI. Dönem Kars Milletvekili seçildi. 2015 Ağustos ayında HDP'nin ilk parti sözcüsü oldu. Belediye Başkanı seçilene kadar HDP sözcülüğü görevine devam etti. Aynı zamanda TBMM 26. Dönem TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Kâtip Üyesi olarak görev yaptı.

2000’li yıllarda haftalık Yeni Dönem gazetesinde köşe yazarlığı yazmıştı. Sonraki yıllarda köşe yazarlığını Ülkede Özgür Gündem gazetesinde sürdürdü.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’den Kars Belediye Başkanı seçilen Ayhan Bilgen, 2014 senesinde Diyarbakır’da, 2015 Aralık Ayında İstanbul'da toplanan Demokratik İslam Kongresi kurucularından ve Şura üyesi oldu.

 

Türkiye’nin Sesi Partisi

 

Kobani olayları soruşturması kapsamında gözaltına alınan Ayhan Bilgen, 30 Eylül 2020 tarihinde Kars Belediye Başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı. 2 Ekim 2020 tarihinde yerine Kars Valisi Türker Öksüz kayyum olarak atandı.

2022 yılında HDP’den istifa eden Ayhan Bilgen, 31 Mart 2022’de Türkiye’nin Sesi Partisi’ni (SESPARTİ) kurdu ve Kurucu Başkanlığını üstlendi.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Cezaevinde Yazdığı Kitap:

 

Ayhan Bilgen, 'Gereği Düşünüldü Açık Mektup' adlı kitabını 2017 yılında tutuklu bulunduğu cezaevinde yazdı. Bilgen, ‘Gereği Düşünüldü Açık Mektup’ isimli kitabını yazma amacını “Düşünce itibariyle durduğum yeri tarif etmeye çalışacağım” sözleri ile özetledi.

 Kitabının arka kapağında şu sözler yer almıştı:

“İçeri ne demek? Neresi içeri, neresi dışarı? Kim içerde, kim dışarda? Artık her şey birbirine karışmış durumda. Tam da “Valla sen neden oradasın? diye sorulduğu gibi bir olağanlaşmış olağanüstü hali yaşıyoruz. Bu nedenle bulunduğum mekanı değil, düşünce itibariyle durduğum yeri tarif etmeye çalışacağım.

Mevlana’nın en sevdiğim sözlerinden biri; “bir ayağınız pergel gibi sabitken, diğer ayağınızla dünyaya uzanmalısınız”dır. Bir hadiste “İki günü birbirine denk olan bizden değildir” dendiği rivayet edilir. Dünyayı değiştirme iddiasını yaşama sebebi olarak görenlerin önce kendilerini değiştirme cesareti göstermesi gerekir. “Kınayıcıların kınamasından korkmadan” der Kur’an. Bu aslında varacağımız menzilden çok yolu, yolculuğu sevmektir. Ben de derdimi seviyorum. O güzel halk türküsünde çok güzel dillendirdiği gibi: ‘Sermayem derdimdir, servetim ahım.”

 

Kitapları:

 

Gereği Düşünüldü (2017), Ya Adanmış Siyaset Ya Toplumsal Felaket (2018), Üçüncü Mektup – Hak Temelli Siyaset (2021).

 

KAYNAKÇA: HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen Kimdir? (anahaberim.com, 25.8.2015), HDP'li Ayhan Bilgen cezaevinde kitap yazdı: 'Gereği düşünüldü' (cnnturk.com, 04.07.2017), Ayhan Bilgen kimdir (haberler.com, 21.07.2019), Ayhan Bilgen kitapları (idefix.com, kitapyurdu.com, sozcukitabevi.com, dr.com.tr, pegem.net, 1000kitap.com, 21.07.2019), Ayhan Bilgen başkanlıktan istifa etti (dw.com 30.09.2020), Ayhan Bilgen'in öncülüğünde Türkiye'nin Sesi Partisi kuruldu (ensonhaber.com, 31 Mart 2022), Ayhan Bilgen Türkiye'nin Sesi Partisi'ni kurdu (haberturk.com, 31 Mart 2022),  Türkiye'nin Sesi Partisi'nin kurucusu Ayhan Bilgen Cumhuriyet TV'nin konuğu oldu: 'Logo' ve 'ittifak' açıklaması (cumhuriyet.com.tr, 6 Nisan 2022),

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör