Kemal Kılıçdaroğlu

Siyasi Parti Genel Başkanı, Ekonomist, Bürokrat, Siyasetçi

Doğum
17 Aralık, 1948
Eğitim
Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
Burç
Diğer İsimler
CHP Eski Genel Başkanı

Ekonomist, Bürokrat ve Siyasetçi, Yazar, CHP Eski Genel Başkanı. 17 Aralık 1948, Nazımiye / Tunceli doğumlu. Baba adı Kamer, anne adı Yemuş. Ailesinin daha önce ‘Karabulut’ olan soyadı, yaşadıkları köyde herkesin aynı soyadını taşıyor olması nedeniyle, babası tarafından 1950’lerde ‘Kılıçdaroğlu’ olarak değiştirildi.

Kemal Kılıçdaroğlu ilk ve ortaöğrenimini Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ gibi Anadolu’nun çeşitli il ve ilçelerinde yaptı. Elazığ Ticaret Lisesini birincilikle bitirdi (1967). Yükseköğrenimini yapmak için girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)’ni 1971 yılında bitirdi.

Lisans öğrenimini tamamladıktan sonra girdiği sınavı kazanarak Maliye Bakanlığı’nda hesap uzman yardımcısı olarak çalışmaya başladı. Daha sonra hesap uzmanı olan Kılıçdaroğlu, Maliye Bakanlığı adına bir yıl Fransa’da kaldı. 1983 yılına kadar hesap uzmanlığı yaptıktan sonra Gelirler Genel Müdürlüğü'ne atandı. Burada önce daire başkanı olarak görev yaptı, daha sonra Gelirler Genel Müdür Yardımcılığına getirildi. 1991 yılında Bağ-Kur Genel Müdürlüğü görevine, 1992 yılında Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne atandı. Daha sonra kısa bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak görev görevlendirildi. Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu Başkanlığı yaptı, bir süre de Hacettepe Üniversitesinde ders verdi. 1999 yılında ise kendi isteği ile SSK Genel Müdürlüğü görevinden emekliye ayrıldı.

Emekli olduktan sonra bir süre Vatandaşın Vergisini Koruma Derneği’nde genel başkan ve Türkiye İş Bankası’nda yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. Daha sonra siyasete atıldı ve  yapılan 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde CHP (Cumhuriyet Halk Partisi)’den İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi)’ne girdi, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde yeniden İstanbul milletvekili seçildi. Milletvekili iken, 2009 yerel seçimlerinde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı olduysa da seçilemedi.

22., 23., 24., 25., 26. ve 27. Dönem İstanbul Milletvekili seçilen Kılıçdaroğlu CHP Grup Başkanvekili iken, Deniz Baykal’ın CHP Genel Başkanlığından istifa etmesi üzerine, 22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan CHP 33. Olağan Kurultayı'nda,  tek aday olarak girdiği kurultayda CHP'nin 7. genel başkanı oldu, sonraki genel kongrelerde koltuğunu korudu..  

Kemal Kılıçdaroğlu’nun çok sayıda makalesi ve yayımlanmış üç mesleki kitabı bulunmaktadır. 1994 yılında Ekonomik Trend dergisi tarafından "Yılın Bürokratı" seçildi. Özgün müzik sanatçısı Onur Akın, Kılıçdaroğlu için bir şarkı besteledi. Evli ve dört çocuk babasıdır.

 

Genel Başkanlığı Özgül Özel’e Devretti

 

4 Kasım 2023 tarihinde CHP'nin 38. Olağan Kurultayı "İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı" sloganı ile Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Kurultayda genel başkanlık seçimi için yeterli imzayı toplayan Kemal Kılıçdaroğlu ile Özgür Özel aday oldu.

Genel başkanlık seçimi ikinci turda tamamlandı. İlk turda Özel 682, Kılıçdaroğlu 664 oy aldı. İkinci turun sonunda ise Özgür Özel 812, Kılıçdaroğlu 536 oy aldı. Böylece Özgür Özel CHP'nin yeni genel başkanı seçildi.

Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Kemal Kılıçdaroğlu, "Büyük Önderimiz Atatürk’ün emanetini, bugüne kadar onurla taşıdım. Ve bugün, kurultay delegelerimizin verdiği kararla, Genel Başkanlık görevine veda ediyorum. Bugüne kadar mücadelemize omuz veren herkese teşekkür ederim. Genel Başkanlık görevine seçilen yeni Genel Başkanımız Özgür Özel’i kutluyor, başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

 

ESERLERİ:

 

İşsizlik Sigortası Kanunu / Yorum ve Açıklamalar (Ocak 1993), 1948 Türkiye İktisat Kongresi (2. Basım Eylül 1997), Kayıtdışı Ekonomi ve Bürokraside Yeniden Yapılanma Gereği (1997), Türkiye'ye Sözüm Var (2011).

 

KAYNAKÇA: Kemal Kılıçdaroğlu Resmî Sitesi (2006), TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. Dönem Milletvekilleri Albümü (2007), Radikal  (23 Mayıs 2010), Hürriyet (23 Mayıs 2010), Süleyman Yeşilyurt / Dersim Ermenisi Yemuş Hanımın Oğlu Çarkçı Kemal (2011), Kemal Kılıçdaroğlu'na Dersim Ermenisi Yemuş Hanımın Oğlu Çarkçı Kemal kitabı soruldu (ensonhaber.com, 22.02.2011), Zübeyir Kındıra / Kemal-Türkiye'nin Gandhi'si (2017), Makbule Cengiz / Umut Hep Var – Kemal Kılıçdaroğlu’yla Nehir Söyleşi (2017),  İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2019), CHP'nin 8. Genel Başkanı Özgür Özel oldu (hürriyet.com.tr, 05.11.2023).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör