Devlet Bahçeli

Devlet Adamı, Akademisyen, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi

Siyasetçi ve devlet adamı, akademisyen. 1948, Osmaniye doğumlu. Yöresinde Fettahoğulları olarak bilinen geniş bir aileye mensuptur. İlköğrenimini Osmaniye'de, ortaöğrenimini İstanbul'da, üniversite öğrenimini Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde yaptı. 1972 yılından itibaren Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ve bu eğitim kurumuna bağlı yüksek okullarda iktisat dersleri asistanı olarak görev aldı. Gazi  Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde iktisat doktorası yaptı ve aynı üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Politikası Anabilim Dalında 1987 yılına kadar öğretim üyeliği görevini sürdürdü. Öğretim üyeliği yıllarında Türkiye ve dünya ekonomisi, Türk tarihi ve dış politika konularıyla ilgilendi ve bu alanlarda çalışmalar yaptı. Bir yandan aktif olarak siyasi faaliyetlerini yürütürken, diğer yandan da akademik çalışmalarına devam etti.

Devlet Bahçeli, 1967 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde öğrenci iken Ülkü Ocağı kurucusu ve yöneticisi olarak görev aldı. 1970-71 yıllarında Türkiye Milli Talebe Federasyonunun genel sekreterliği görevlerinde bulundu. 1970'li yıllarda Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Derneğinin kurucuları, Üniversite Akademi ve Yüksekokullar Asistanları Derneğinin (ÜMİD-BİR) kurucuları, Üniversite Akademi ve Yüksekokullar  Asistanları Derneğinin (ÜNAY) kurucuları arasında yer aldı ve bu kuruluşlarda genel başkanlık görevlerinde bulundu.

Devlet Bahçeli, 17 Nisan 1987 tarihinde üniversitesindeki öğretim üyeliği görevinden istifa ederek ayrıldı. 19 Nisan 1987 tarihinde yapılan Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Büyük Kurultayında parti yönetimine seçildi ve genel sekreterlik görevine getirildi. MÇP ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)'nin yönetim kadrolarındaki görevlerini uzun yıllar sürdüren Bahçeli, çeşitli zamanlarda genel sekreterlik, genel başkan yardımcılığı, merkez yürütme kurulu üyeliği, merkez karar kurulu üyeliği, genel başkan başdanışmanlığı görevlerinde bulundu. 6 Temmuz 1997 tarihinde yapılan MHP 5. Olağanüstü Kongresinde MHP Genel Başkanlığına seçildi. 1999'da yapılan genel seçimler sonucunda MHP'nin ikinci parti olması üzerine Demokratik Sol Parti (DSP) ve Anavatan Partisi (ANAP) ile birlikte oluşturulan koalisyon hükümetinde başbakan yardımcılığı görevine (28.5.1999 - 18.11.2002) getirildi. 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde MHP’nin parlamento dışında kalmasından sonra çalışmalarını MHP Genel Başkanı olarak sürdürdü.

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör