Ömer Sezer

Siyasetbilimci, Araştırmacı Yazar

Doğum
17 Mart, 1998
Eğitim
Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
Burç

Siyasetbilimci,  araştırmacı yazar. 17 Mart 1998 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde doğdu. Aslen Mardin’in / Ömerli ilçesinin Ömeryan aşiretine mensup olan Ömer Sezer, Aydın Sezer’in ilk çocuğudur.

İlk ve orta öğrenimini doğduğu Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı olan 100. Yıl İlköğretim Okulunda, lise öğrenimini Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı olan Cumhuriyet Anadolu Lisesinde tamamladı. 2017 yılında Diyarbakır Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünü kazandı. Halen bu bölümde öğrenimi devam etmektedir.

 Ömer Sezer, politika alanında yaptığı çalışmalarını yaparken, gerekli bazı ilk bilgileri, Ortadoğu’nun çeşitli merkezlerinde bulunup siyaset alanında engin ve köklü bilgiye sahip olan babası Aydın Sezer’den almıştır. Bu yüzden babasını kendisine hep bir İdol olarak görmüştür.

Ömer Sezer, 20 - 21 Mart 2018 - İstanbul’da Türk Arap Ekonomi ve Strateji Enstitüsü (TASEN) ile İstanbul İktisadi Araştırmalar ve Uluslararası İşbirliği Enstitüsü tarafından düzenlenen, 20 ülkeden çok sayıda akademisyen, ekonomist ve iş adamının katıldığı, "İslam Dünyası’nda Ekonomik Krizlerin Etkileri ve Çözümleri" adlı sempozyumun moderatörlüğünü yaptı.

20 – 24 Ocak 2020 – Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanlığı - Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Uluslararası İlişkiler 5. Tematik Kış Kampına katıldı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Veyis Ateş,  Eldar Uka, Taha Dağlı, Uygar Mustafa Sertel, Mete Yarar tarafından, Uluslararası ilişkilerde Türkiye’nin siyasal ve jeopolitik öneminin ele alındığı eğitimlerde üstün başarı sağlayarak, Uluslararası İlişkiler Bilgi Yarışmasında Türkiye Birincisi oldu.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Habitat Derneği ve Visa Türkiye ortaklığında uygulanan Paramı Yönetebiliyorum projesi kapsamında 27 Şubat – 1Mart 2020 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen ‘’Bireyler için Finansal Okuryazarlık’’  Eğitmen Eğitimine katılarak, Eğitmenliğe hak kazandı.

19 Haziran 2020 tarihinde "Web of  Science Group" tarafından yapılan eğitim sonucu, Bilimsel Araştırmacı Ödülüne hak kazandı. 

15 Eylül 2020 tarihinde Dergipark çatısı altında bulunan uluslararası The Journal of Social Science dergisinde "Sosyo – Kültürel Hareketlerle Küreselleşmenin Türkiye’ye Etkileri" adlı Makalesi kabul edilerek, bilim ve akademi dünyasına kazandırdığı ilk eseri yayımlanmıştır.

Halen öğrenimine devam ettiği Dicle Üniversitesi’nde yaptığı çalışmalarını daha çok okuduğu bölüm ile eşdeğer olan politika araştırmaları üzerinden sürdürmektedir.  Yabancı dil alanında çeşitli kurs ve programlara katılıp, siyaset alanında birçok seminer ve çalıştayların ön saflarında yerini almaktadır.

 

KAYNAKÇA: Ömer Sezer (omerszr.blogspot.com, 19.09.2020), Ömer Sezer (linkedin.com, 19.09.2020), Ömer Sezer (dergipark.org.tr, 19.09.2020), Bilgi teyidi (19.09.2020).

 

 

 

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör