Ömer Sezer

Araştırmacı Yazar, Siyaset Bilimci

Doğum
17 Mart, 1998
Eğitim
Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
Burç

Siyaset bilimci, araştırmacı yazar. 17 Mart 1998 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde doğdu. Aslen Mardin’in / Ömerli ilçesinin “Omeryan” aşiretine mensup olan Ömer Sezer, Aydın Sezer’in ilk çocuğudur.

İlk, orta ve lise öğrenimini doğduğu Mardin’in Kızıltepe ilçesinde üstün başarı ile tamamladı. 2017 yılında Diyarbakır Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünü kazandı. Üniversite hayatında göstermiş olduğu başarılarından dolayı 2021 yılında onur derecesi ile mezun oldu.

Ömer Sezer, politika alanında yaptığı çalışmalarını yaparken, gerekli bazı ilk bilgileri, Ortadoğu’nun çeşitli merkezlerinde bulunup siyaset alanında engin ve köklü bilgiye sahip olan babası Aydın Sezer’den almıştır. Bu yüzden babasını kendisine hep bir İdol olarak görmüştür.

Ömer Sezer, 20 - 21 Mart 2018 - İstanbul’da Türk Arap Ekonomi ve Strateji Enstitüsü (TASEN) ile İstanbul İktisadi Araştırmalar ve Uluslararası İşbirliği Enstitüsü tarafından düzenlenen, 20 ülkeden çok sayıda akademisyen, ekonomist ve iş adamının katıldığı, "İslam Dünyası’nda Ekonomik Krizlerin Etkileri ve Çözümleri" adlı sempozyumun moderatörlüğünü yaptı.

20 – 24 Ocak 2020 – Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanlığı - Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Uluslararası İlişkiler 5. Tematik Kış Kampına seçildi. Kamp boyunca uluslararası ilişkilerde Türkiye’nin siyasal ve jeopolitik öneminin ele alındığı eğitimlerde üstün başarı sağlayarak, Türkiye birincisi oldu.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Habitat Derneği ve Visa Türkiye ortaklığında uygulanan Paramı Yönetebiliyorum projesi kapsamında 27 Şubat – 1Mart 2020 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen ‘’Bireyler için Finansal Okuryazarlık’’  Eğitmen Eğitimine katılarak, Eğitmenliğe hak kazandı.

Ömer Sezer, 19 Haziran 2020 tarihinde "Web of  Science Group" tarafından yapılan eğitim sonucu, Bilimsel Araştırmacı Ödülüne hak kazandı. 

Dergipark çatısı altında bulunan uluslararası The Journal of Social Science dergisinde "Sosyo – Kültürel Hareketlerle Küreselleşmenin Türkiye’ye Etkileri" ve Uluslararası Toplumsal Bilimler Dergisinde ise “Türkiye’de Gelişimin Bölgesel Küresel ve Sosyo-Politik Etkisi” adlı Makaleleri kabul edilerek, bilim ve akademi dünyasına eserler kazandırmıştır.

2021 yılında 11 devlet, hükümet başkanı ile 45 dışişleri ve bakan seviyesinde konuğun katıldığı Antalya Diplomasi Forumunda yer aldı.

Ömer Sezer, yaptığı çalışmalarını daha çok politika araştırmaları üzerinden sürdürmektedir.  Yabancı dil alanında çeşitli kurs ve programlara katılıp, siyaset alanında birçok seminer ve çalıştayların ön saflarında yerini almaktadır.

 

KAYNAKÇA: Ömer Sezer (omerszr.blogspot.com, 14.07.2021), Ömer Sezer (linkedin.com, 14.07.2021), Ömer Sezer (dergipark.org.tr, 14.07.2021), Bilgi teyidi (14.07.2021).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör