Mehmet Nuri Yılmaz

Araştırmacı Yazar, Diyanet İşleri Başkanı, Din Adamı, İlahiyatçı, Bürokrat

Doğum
Eğitim
Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

İlâhiyatçı, din ve devlet adamı, kamu yöneticisi, eski Diyanet İşleri Başkanı, yazar. 1943, Erzurum doğumlu. Küçük yaşta Kur'an-ı Kerim'i ezberleyerek hafız oldu. Devrinin büyük alimlerinden dini ilimler tahsil etti ve icazetname (yeterlilik, diploma) aldı. İlk, orta ve lise öğrenimini Erzurum'da bitirdi.

Yüksek öğrenimini Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde tamamladı. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde tefsir (Kur’an-ı Kerim yorumu) alanında yüksek lisans yaptı. 1966 yılında Erzurum'da Kur'an kursu öğreticisi olarak çalışmaya başladı. Bundan sonra sırasıyla; vaizlik, Kültür Bakanlığı’nda müşavirliği, aynı bakanlıkta müfettişlik, Vakıflar Genel Müdürlüğünde vakıf kayıt uzmanı ve tercümanlık, Din İşleri Yüksek Kurulu raportörlüğü, Din İşleri Yüksek Kurulu uzmanlığı ve Çankaya (Ankara) Müftülüğü görevlerinde bulundu.

Mehmet Nuri Yılmaz, 1990 yılında Din İşleri Yüksek Kurulu üyeliğine seçildi., 3 Ocak 1992 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı görevine atandı ve bu görevini 18 Mart 2003 tarihine kadar sürdürdü. Arapça, Farsça ve Fransızca bilmektedir.

Mehmet Nuri Yılmaz, Süleyman Soylu’nun liderliği döneminde bir süre Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştı.

ESERLERİ:

Kur'an-ı Kerim Meali, İçtihat Nedir Müçtehid Kimdir?, İbn-i Batuta Seyahatnamesi Ahilik ve Fütüvvet (çevri), Kur'an'da Nesih, Sünni ve Şiî İhtilafının İçyüzü, Kur'an'da Talak.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör