Ülkü Önal

Gezi Yazarı, Araştırmacı, Halk Bilimci (Folklor Araştırmacısı), Edebiyatçı

Doğum
15 Kasım, 1961
Eğitim
Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümü
Burç

Halkbilimi araştırmacısı, edebiyatçı, yazar. 15 Kasım 1961, Aydın köyü / Ardanuç / Artvin doğumlu. Aslen Ardanuç Sakarya köyü Gencogil sülalesindendir.

Örtülü Köyü İlkokulu, Ardanuç Ortaokulu, Şavşat Lisesi (1978) ve Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümü (1994) mezunu. 1980 yılanda Kültür Bakanlığında göreve başladı Artvin İl Halk Kütüphanesi Çocuk Kütüphanesi ve Ardanuç Halk Kütüphanesinde çalıştı1995 yılında Rize ili Fındıklı ilçesi Halk Kütüphanesine müdür olarak tayin edildi. 2000-2006 yılları arasında Kültür Bakanlığı merkez teşkilatında geçici görevle çalışarak 2006 Nisan ayında emekli oldu. Çeşitli dergilerde ve internet sitelerinde yayınlanmış yazıları bulunmaktadır. Sempozyumlarda ve TRT de Artvin ve Ahıska halk kültürüyle ilgili programlara konuk olmuş bildiri sunmuştur.

Halkbilimi alanındaki makalelerini; Erciyes, Millî Folklor, Folklor-Halkbilim, Folklor-Edebiyat, Atabarı, Ahıska, Şavşat, Gurbet dergilerinde yayımladı. İLESAM ve Türkiye Folklor Kurumu üyesidir.

 

Ülkü Önal İçin Ne Dediler?

 

“Türk Dünyası’nın alınterini, ve ‘gerçekleri’ni içeren, tarih denen bir amaçla derlenip ölümsüzlüğe (başucu bir esere) ulaşan, 60 özgün masal ve hikâye ile varılan bu yapıtta çok güzel ve işaret edilmesi gereken bir özellik var: Arı dili! Otantikliği ve tarihî değerliliği.” (Hasan Mercan)

 

ESERLERİ:

 

Telif:

 

Bir Artvinlinin Gezi Notları - Ahıska’dan Batum’a  (2020).

 

 Derleme:  

 

Kartallar Padişahı (Masal, 2001), Ardanuç-Ahıska Masalları ve Halk Hikâyeleri (2004), Ardanuç-Ahıska Mânileri ve Türküleri (2005), Ardanuç ve Çevresinde Sülale Adları (2006), Ardanuç Masalları ve Halk Hikâyeleri 3 (2008),  Ahıska Masalları (2008), Artvin Muhacirlik Hatıraları (2010), Artvin Yöresi Çocuk Oyunları-Ankara (2012), Artvin Yöresi Yemekleri-Ankara (2013), Ahıska'dan Sürgün Hatıraları (2014), Ardanuç, Şavşat ve Posof'tan Halk Hikayeleri ve Masalları (2015), Şavşat, Ardanuç ve Yusufeli'den Masallar ve Halk Hikayeleri (2017), Ardanuçlu İrfani - İrfan Gökdemir (2019), Bir Artvinlinin Gezi Notları Anadolu'dan Ahıska ve Batum'a (Erzurum, 2020).

 

HAKKINDA: Behçet Dede / Ülkü Önal, Ardanuç-Ahıska Masalları ve Halk Hikâyeleri (Karadeniz Araştırmaları, 2005), İsa Kayacan / (Van Postası, 15.2.2005), Ülkü Önal / Ardanuç ve Çevresinde Sülale Adları (2006), İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007), Anadolu'dan Ahıska ve Batum'a: Bir Artvinlinin Gezi Notları (haber7.com,  08.03.2021).

 

 

ANADOLU'DAN AHISKA VE BATUM'A: BİR ARTVİNLİNİN GEZİ NOTLARI

Ülkü Onal'ın kaleminden "Bir Artvinlinin Gezi Notları" kitabı Yusufeli Belediyesi'nin yayınlarından çıktı. Anadolu'dan Ahıska ve Batum'a kadar birçok yerin anlatıldığı kitap, geziseverler için önemli bir kaynak niteliğinde.

Ülkü Onal'ın hazırladığı "Bir Artvinlinin Gezi Notları" kitabı Yusufeli Belediyesi'nin yayınlarından çıktı. Anadolu'dan Ahıska ve Batum'a kadar birçok yerin anlatıldığı kitap, geziseverler için önemli bir kaynak niteliğinde.

 

Yazarı, kitabını şu sözlerle tanıtıyor:

 

Seyyah gözüyle gezip seyahatname hazırlayıp okuyucularıma sunmak iyi olurdu ama şarklı bir bayan için zor. Gezileri karşılayacak maddi güç de olmayınca daha da zor. İlk Ahıska seyahatime çıkıp eve döndüğümde harçlığım bile kalmamıştı. Başka diyarlar görmek insanın ufkunu açıyor ve dünyaya başka bir gözle bakmamızı sağlıyor. Hareketli bir yapım var; uzun süre bir yerde oturamam. Seyahat etmek benim yapıma uygun. yeni bir yer gördüm mü kendimi daha zinde ve mutlu hissediyorum. Dağlara tırmanıp aşağıları seyretmek, göğe komşu olmak kelimelerle anlatılmaz yaşanır. Bütün stresim gidiyor. Yaylalarda sisin arasında kalmanın güzelliğini yaşamanızı isterim. Dört beş metre uzayan çeçil peynirin yapıldığını görmenizi isterim. Bizim bir parçamız olup anlaşmayla Rusların kucağına bıraktığımız Ahıska ve Batum'da dedem gibi konuşan yaşlıları gördüğümde, yüreğimin derinliklerinde duyduğum acıyı tatmanızı isterim.

 

KAYNAK: Anadolu'dan Ahıska ve Batum'a: Bir Artvinlinin Gezi Notları (haber7.com,  08.03.2021).

 

Yazar: HABER

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör