Cemil Kavukçu

Öykü Yazarı

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü

Öykü yazarı. 1951, İnegöl / Bursa doğumlu. İlk ve ortaokulu İnegöl’de, İstanbul Pertevniyal Lisesinde başlayan lise öğrenimini yine İnegöl’de tamamladı. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü (1976) mezunu. Ankara’da Maden Teknik Arama Enstitüsünde  çalışarak emekliye ayrıldı. İstanbul’da Can Yayınlarının editörlüğünü yaptı. Sanat hayatına, 1980 yılında yayımlamaya başladığı öykülerle girdi. 1985’ten itibaren ürünleri yoğun olarak çeşitli edebiyat dergilerinde yer aldı.

Öykülerinde değişik yaşantıları, içsel çelişkileri, saplantıları, yalnız insanların iç dünyalarını anlattı. İnsanların ruhsal dünyalarını ustalıkla yansıtmayı başardığı öykü ve romanlarıyla dikkat çekti. Yalın ve duru bir anlatımla kendine özgü bir edebiyat dili kurmayı başardı. Patika (1987) adlı kitabıyla Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülünü, Uzak Noktalara Doğru ile 1996 Sait Faik Armağanını, Başkasının Rüyaları ile 2003 TYB Hikâye Ödülünü kazandı.

“Kavukçu, çok basit olayları yansıtırken bile, yaşamın derinliğini, toplumsal ve bireysel değerleri yakalayabiliyor. (...) Cemil Kavukçu, kaynağında, bir durum öykücüsü. Her tabloda, klasik öykünün kurgusuna bağlı, ama başı, ortası ve sonu olan tabloların her biri, ayrı bir durumu yansıtıyor. Bu tablolar, titiz bir işçilikle bütünleştiriliyor. Her tablo, büyük bir tablodan seçilmiş örgeler gibi duruyor. Bütünlüğü sağlayan da, tabloların bağıntılı olması. Bir de, bütün öykülerinde, beklenmeyen bir sonuçla karşılaşıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken şey, ‘çarpıcı sonuç’ değil, ‘beklenmeyen sonuç’tur. Bu sonuç, bir durumu ifade ediyor her zaman.” (Vecihi Timuroğlu)

“Geçen kuşaklardan sonra öykü edebiyatımızda derin bir iz bırakmaya aday hangi öykücü geldi, diye sorulursa, ben kendi payıma ilkin Cemil Kavukçu’yu söylüyorum. Okuru etkileyen ve düşündüren öyküler yazıyor o.” (Semih Gümüş)

ESERLERİ:

ÖYKÜ: Pazar Güneşi (1983), Patika (1987), Temmuz Suçlu (1990, Patika ve Temmuz Suçlu bir arada, 1998), Yalnız Uyuyanlar İçin (1996), Uzak Noktalara Doğru (1996), Bilinen Bir Sokakta Kaybolmak (1997), Dört Duvar Beş Pencere (1999), Fırat’a Karışan Öyküler (on beş öykücüden ortak kitap, Tan Oral’ın desenleriyle, 2001), Gemiler de Ağlarmış (2001), Başkasının Rüyaları (2003), Suda Bulanık Oyunlar (2004).

ROMAN: Dönüş (1998).

HAKKINDA: Fethi Naci / Cemil Kavukçu’nun Yeni Hikâye Kitabı (Adam Öykü, Ocak-Şubat 1996, sayı: 2), Semih Gümüş / Bilinen Bir Sokakta Kaybolmak (Virgül, sayı:4, Ocak 1998), Feridun Andaç / Edebiyatımızın Yol Haritası (2000), Vecihi Timuroğlu / Bir Öykücünün Gerçek Değeri Ancak Okunarak Belirleniyor... (Cumhuriyet Kitap, 22.11.2001), Leyla Ruhan Okyay / On Beş Öykücü ve Bir Çizerden Zeugma’ya Ağıt - Fırat’a Karışan Öyküler (Cumhuriyet Kitap, 15.11.2001), Tülin Er / Suda Bulanık Oyunlar (Varlık, Şubat 2005).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör