Hüseyin Yorulmaz

Edebiyat Araştırmacısı

Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Diğer İsimler
Durukan

 Edebiyat araştırmacısı. 1961, Döngele köyü / Kahramanmaraş doğumlu. Bazı yazılarında Durukan imzasını kullandı. İlkokulu doğduğu köyde okudu. Kahramanmaraş Lisesi (1975), İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (1985) mezunu. 1987’den itibaren Başbakanlığa bağlı Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığında altı yıl uzman yardımcılığı yaptı. Burada “Dahiliye Nezareti Bölümü” belgelerinin tasnif edilmesinde çalıştı. 1993’te Sakarya Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Doktorasını Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde 1995’te tamamladı. Aynı yerde yardımcı doçent oldu. Başbakanlık Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) tarafından 25 Ekim 2000 - 15 Temmuz 2003 tarihleri arasında Bosna-Hersek Cumhuriyeti Tuzla Üniversitesi Felsefe Fakültesinde görevlendirildi. Bu üniversitede Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün kurucu başkanlığını yaptı. Aynı tarihlerde Saraybosna Üniversitesine bağlı Şarkiyat Enstitüsünde Osmanlıca ve Türk kültürü dersleri verdi. 2003’te yeniden Sakarya Üniversitesindeki görevine döndü.

Millî Gazete ve Yeni Devir gibi yayınlarda gazetecilik deneyimi kazandı. 1986-87 yıllarında Arif Gedemenli ile birlikte Uzunoluk dergisini çıkardı. Makale ve hikâyeleri Mavera, Yedi İklim, Dergâh, Kayıtlar, İlim ve Sanat, Yol Kültürü, Kaşgar, Dört Mevsim Maraş, Tarih ve Toplum gibi dergiler ile Yeni Şafak gazetesinde yayımladı. 1998-2001 yılları arasında Şule Yayınları tarafından “Bizim Klasiklerimiz” adı altında yayımlanan, tarihe mal olmuş Türk büyükleri ile ilgili yirmibeş kitabın editörlüğünü yaptı. Ayrıca Mithat Cemal Kutay’ın 1950’li yıllarda İstanbul Belediyesi adına derlediği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin arşivinde bulunan 2400 kadar mektup, makale, kartpostal, kartvizit, edebî yazışmalar gibi materyali Fatih Andı ve Yılmaz Daşçıoğlu ile birlikte beş kitap olarak yayına hazırladı. Bu kitaplardan ikisi yayımlandı. Osmanlı Ansiklopedisi için madde, Prof. Dr. M. Orhan Okay’a Armağan kitabı için bölüm yazdı.

ESERLERİ:

Konuşmalar (Cahit Zarifoğlu’ndan, yay. haz., 1989), Terci-i Bend ve Terkib-i Bend (Ziya Paşa’dan, yay. haz., 1992), Ömer Lütfi’nin Ümit Burnu Seyahatnamesi (1994), Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Alfabe Tartışmaları (1996), Divan Şiirinde Nâbî Ekolü (doktora tezi, 1996), Devlet Adamı ve Şair Koca Ragıb Paşa (1998), Urfalı Nâbî (1998), Mektuplarla Tevfik Fikret ve Çevresi (M. Fatih Andı ve Yılmaz Daşçıoğlu ile, 1999), Kartpostallarla Tevfik Fikret ve Çevresi (M. Fatih Andı ve Yılmaz Daşçıoğlu ile, 1999).

KAYNAK: Cemil Çiftçi / Maraşlı Şairler Yazarlar Alimler (2000), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör