Ruşen Ergün

Öykü Yazarı, Yazar

Doğum
25 Ocak, 1966
Eğitim
Dicle Üni­versitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Bölümü, Anadolu Üni­versitesi Açık Öğretim Fakültesi
Burç

Öykü yazarı. Gaziantep, 25 0cak 1966 doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini doğduğu yerde tamamladı. Dicle Üni­versitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Bölümü ile Anadolu Üni­versitesi Açık Öğretim Fakültesini bitirdi. İlk öyküsü Varlık dergisinde yayınlandı. Daha sonra Kül Öykü, Berfin Bahar, Beş Parmak, Hayâl, Deliler Teknesi, Öykü Tekne­si ve Ünlem dergilerinde öyküler yayımlamayı sürdürdü. Öyküleri ayrıca İşçi Öyküleri (2006), Kadın Öyküleri (2007), Hüzün Dolu İşçi Öyküleri (2008) seçkilerinde yer aldı.

Ruşen Ergün; ayrıca öykücülerle söyleşiler yaptı, öykü üzerine araş­tırma-inceleme yazıları ile kuramsal yazılar yazdı. 2006 Samim Kocagöz Öykü Yarışması üçüncülük ödülünü, 2007 Afyon Kocatepe Öykü Yarışması mansiyonunu, 2007 Sabit İnce Edebiyat Ödülleri. Öykü Dalı ikinciliğini aldı. Yazlık Sinema (2008) adlı bir öykü kitabı yayımlandı.

“Ruşen Ergün, gözyaşlarını mutfak taşlarına akıtan, hayâllerini beyaz bir masa örtüsü kadar temiz tutam; yaslarını, hüzünlerini çeyiz sandıklarında lavanta kokusu gibi saklayan kadınların, genç kızların öykülerini yazıyor… Yaşamak için kendilerine bir parça yer açmaya çalışırken, bazen yakın buldukları bir can şenliğine, bazın birbirlerine, bazen de içlerine dönerek acılarını serinletmeye çalışıyorlar…

Erkeklerin gölgesinde, kapı aralarında, pencere önlerinde, daracık odalarda, mutfak içlerinde, akşam çaylarında, kocaların gönlü yapılırsa gidilen yazlık sinemalarda suskunluklarını bozup; bazen dışa vuran öfkeleriyle, bazen kederleriyle, bazen de gizli bir hüzün taşıyan neşeleriyle bu kadınların öyküleri, yüzümüzde sararan bir gülümseme de bırakıyor.

Yazarın renkli, şenlikli, ayrıntı zenginliğiyle yüklü anlatımının yanında, öykülerini içtenlikle anlatan öykü kişileri, bizi alıp çocukluğumuza, sevinçlerin olduğu kadar acıların da ortaklaşa yaşandığı kıyı mahallelerin sokaklarına, evlerine kadar götürüyor. Kimi zaman yaşadıklarına dışarıdan tanıklık ediyor, kimi zaman da içlerine kadar sokulup onlarla birlikte savrulmalar yaşıyoruz.” (Zafer Doruk)

HAKKINDA: Zafer Doruk / Yazlık Sinema, Jaklin Çelik / Yazlık Sinema (Eylül 2008).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör