Ömer Aydın

Araştırmacı Yazar, İlahiyatçı, Akademisyen, Çevirmen, Yazar

Doğum
Eğitim
Atatürk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi

İlahiyatçı, akademisyen, araştırmacı yazar ve çevirmen. 1968, Samsun / Terme / Aşağı Söğütlü Köyü doğumlu. Aşağı Söğütlü Köyü İlkokulunda okudu. Terme İmam-Hatip Lisesini (1985), 1990’da Atatürk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’ni bitirdi (1992). Yüksek lisansını tamamladıktan sonra Kahire Üniversitesinde araştırmalar yaptı. 1996’da Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde “Sadru’ş-Şeria Es-Sânî’ye Göre İnsan Hürriyeti ve Filleri” konulu tez çalışmasıyla “kelam doktoru”, 1997 yılında İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelâm Anabilim Dalıında yardımcı doçent, 2002’de aynı anabilim dalında doçent, 2009 yılında da profesör oldu. 

Prof. Dr. Ömer Aydın; hocalığının yanı sıra İstanbul Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinde bölüm başkanı ve dekan yardımcısı olarak da görev yaptı. Makaleleri; “Atatürk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Dergisi”, “İstanbul Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dergisi”, “İlmî Araştırmalar”, “Yeni Türkiye” gibi dergilerde yayımlandı. “İstanbul’un Fethi ve İstanbul Üniversitesi’nin Kuruluşunun 550. Yılı Sempozyumu” ile “Bir Kelam Problemi Olarak Din-Dünya İlişkisi Sempozyumu”nda  bildiriler sundu. Prof. Dr. Ömer Aydın, evli ve üç çocuk babasıdır.

ESERLERİ:

İNCELEME-ARAŞTIRMA: Kur’an Işığında Kader ve Özgürlük (1998), Türk Kelâmcıları (Türk Kelâm Bilginleri adıyla, 2004), Kelam Ekollerinde İman-Amel İlişkisi (2007), Kur’an-ı Kerim’de İman-Ahlâk İlişkisi (2007), Kur’an Mesajı Hakkında, İslam İnanç Esasları.

ÇEVİRİ: İlk Dönem İslam Mezhepleri (Makâlâtü’l- İslamiyyîn Tercümesi, Dr. M. Dalkılıç ile), İslam Dini (M. Ali’den, 2007),  Kur’an Sözlüğü (J.Penrice’den, 2010), Kelimeler Arasındaki Farklar (İ. H. Bursevî’den, 2011).

KAYNAK: İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006), Ahmet Sezgin / Termeli Yazarlar ve Şairler Ansiklopedisi (2012), www.istanbul.edu.tr (3.1.2013), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör