Hayriye Süleymanoğlu Yenisoy

Edebiyat Araştırmacısı

Doğum
10 Mart, 1934
Eğitim
Sofya Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türkoloji Bölümü, Sofya Üniversitesi Slav Dilleri Fakültesi Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç

Edebiyat araştırmacısı. 10 Mart 1934, Kriçim Kasabası / Filibe / Bulgaristan doğumlu. Özel Türk Ortaokulunu bitirdikten sonra Bulgar Kız Lisesinde okudu. Sofya Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türkoloji Bölümü ve Slav Dilleri Fakültesi Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Yüksek lisans çalışmasını Azerbaycan Devlet Üniversitesi’nde, doktorasını Azerbaycan Bilimler Akademisi Dilcilik Enstitüsü’nde yaptı. Bulgar Bilimler Akademisi Balkanoloji Enstitüsü’nde doçent oldu. 1956’da Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak Kırcaali Türk Öğretmen Okulu’nda çalışmaya başladı. 1959’da Öğretmen Uzmanlaştırma Enstitüsü’ne atanarak beş yıl Türk Okulları Bölüm Başkanlığı görevinde bulundu. Sofya Üniversitesi Türkoloji Bölümü (1984-85) ve Bulgar Bilimler Akademisi Balkanoloji Enstitüsü’nde (1985-1990) öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

1991’den sonra Ankara Üniversitesi DTCF, Muğla Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Üniversitesi, Sofya İslâm Enstitüsü ve Oslo Üniversitesi’nde dersler verdi. Bir süre de T.C. Başbakanlık ve Kültür Bakanlığı’nda danışman olarak hizmet verdi. Otuz yıla yakın bir süre Türkçe öğretimin yasak olduğu Bulgaristan için 1990 yılında ilk kez Türkçe ders kitapları hazırladı. Uluslararası bazı bilim derneklerinin üyesi olan Hayriye Süleymanoğlu’nun Türkçe, Rusça, Bulgarca, İngilizce ve Slovak dillerinde yazılmış üniversite ders kitapları, sözlükler ve makalelerden oluşan yüz elliye yakın eseri yayımlandı.

BAŞLICA ESERLERİ:

Rodop Türk Halk Masalları (derleme, Emil Boev ile, Sofya, 1963), Türk Dili ses Bilgisi (1976), Bulgarca’da Türkçe Kelimeler Sözlüğü (Alf Grannes ve Kjetil R. Hauge ile), Bulgarca-Türkçe Tematik Sözlük (1981), Çağdaş Bulgar Dili (1997), Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları Antolojisi (cilt:8 Bulgaristan Türk Edebiyatı), Tarih Boyunca Slav-Türk Dil İlişkileri (1998), Bulgaristan Türk Çocuk Edebiyatından Örnekler-Folklor Türleri, Şiirler ve Düz Yazılar (2002).

KAYNAKÇA: Hayriye Süleymanoğlu Yenisoy / Bulgaristan Türk Çocuk Edebiyatından Örnekler-Folklor Türleri, Şiirler ve Düz Yazılar (2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007) – Ünlü Bilim Adamları (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 2, 2013).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör