Haydar Baş

Siyasi Parti Genel Başkanı, Araştırmacı Yazar, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
14 Nisan, 2020
Eğitim
Erciyes Üniversitesi Yüksek İslâm Enstitüsü

Akademisyen, ilahiyat profesörü, yazar, siyaset adamı, Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) kurucusu ve genel başkanı (D. 28 Ocak 1947, Trabzon - Ö. 14 Nisan 2020, Trabzon).. İlk, orta ve lise eğitimini Trabzon’da tamamladı. Erciyes Üniversitesi Yüksek İslâm Enstitüsü (1970) mezunu. Lisansüstü eğitimi ve doktorasını Bakü Devlet Üniversitesinde tamamladı. Lisansüstü eğitimi, doktorasını Bakü Devlet Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra "İslam ve Hz. Mevlana", "Tasavvuf Tarihi", "Din Sosyolojisi" ve "Din Psikolojisi" konularındaki tezleri neticesinde "Profesörlük" unvanını da aynı üniversiteden aldı.

Aynı üniversitede profesör unvanını aldı. Trabzon ve İstanbul’da ticaretle uğraştı. Mefkureci Öğretmenler Derneği  Trabzon Şubesinin başkanlığını yaptı.

2001 yılında kurucuları arasında yer aldığı Bağımsız Türkiye Partisinin (BTP) genel başkanlığını üstlendi. Baş, 2011 yılında Demokrat Parti ile varılan mutabakat gereği partiden milletvekili adayı olmuştu. Seçimlerde kullandığı 'İş aş Haydar Baş' sloganıyla da tanınıyor.

Aynı zamanda iş adamı olan Baş, sanayicilik ve tüccarlıkla uğraştı, önemli bir servetin sahibi oldu.

Makalelerini sahibi ve başyazarı olduğu İcmal, Öğüt ve Mesaj dergileri ile Yeni Mesaj gazetesinde yayımladı. Yine sahibi olduğu Meltem TV ve Mesaj TV’nin sohbet programlarına sık sık konuk oldu. Bilimsel çalışmaları ve ekonomiye katkıları dolayısıyla çok sayıda ödüle layık görüldü.

Haydar Baş'ın, 2018 yılında "yağmaya azmettirme" suçundan 10 yıla kadar hapsi istendi. Mahkeme, dava kapsamında Baş'ın 3 milyon liralık mal varlığı üzerine tedbir koydu ve yurt dışına çıkışını da yasakladı.

 

4 Kez Evlendi:

 

1.eşi : 1969 yılında Ayşe Baş ile imam nikahı ile evlendi, 6 Ağustos 1971 tarihinde resmi nikah yaptı. Bu eşinden 8 çocuğu vardır. Ayrıca diğer eşlerinden olma çocuklarıyla birlikte 18 çocuğu vardır.

2.eşi : Ankara Tıp Fakültesi'nde öğrenci olan "Emine Akdaş" ile 1989 yılında imam nikahı ile evlendi.

3.eşi : Ankara Tıp Fakültesi öğrencisi olan ve balerinlik yapan "Yıldız Yurtseven" ile imam nikahı ile evlendi.

4.eşi : 2004 yılında Yargıtay'ın 15. Dairesi' nin Üyesi olan İzzet Karadaş'ın kızı Sinem Karadaş ile imam nikahı ile evlendi.

Haydar Baş'ın eşleri Trabzon'da müstakil bir apartmanda; her katı ayrı bir eşine tahsis edilmiş olarak oturmaktadır. İstanbul ve Ankara'ya geldiğinde de kendisine ve ailesine tahsis edilmiş ev hazır beklemektedir.

 

Vefatı:

 

BTP Lideri Haydar Baş, memleketi Trabzon'da, ailesinden 8 kişi ile 'Covid-19' testleri pozitif çıkınca hastanede koronavirüs tedavisine alındı. Akçaabat ilçesindeki özel hastanede 4 gün tedavi gören Baş, solunum desteğine ihtiyaç duyunca Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakım servisine alındı. Haydar Baş, doktorların tüm müdahalelerine rağmen dün sabaha karşı yaşamını yitirdi. Haydar Baş ve ailesinin oturduğu Akçaabat'a bağlı Sarıtaş Mahallesi ise, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Haydar Baş için Ortahisar ilçesi Yeni Mahalle'deki sahil fuar alanında ikindi vakti cenaze töreni düzenlendi. Polis ekipleri tören alanının çevresini bariyerlerle çevirirken, belediye ekipleri de alanda dezenfekte çalışması yaptı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralına uyulması için alanda vatandaşların duracağı alanlar işaretlendi. Cenazeye katılanlar da sosyal mesafe kuralına uyarak saf tuttu. Bariyerlerle çevrili alana aile fertleri, protokol ve partililer alınırken, bariyer alanı dışında ise çok sayıda kişi cenaze törenini takip etti. Cenazede sosyal mesafe kuralına uyulması için sık sık uyarı anonsları yapıldı.

Genel Başkan Haydar Baş'ın tabutunun üstüne, İmam Ali Türbesi türbedarı tarafından sağlığında kendisine hediye edilen örtü serildi. Cenazeyi ise oğlu Osman Baş kıldırdı. Törene Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon İl Emniyet Müdürü Metin Alper, BTP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Lütfullah Önder ile partililer ve vatandaşlar katıldı.

 

Şehitlik Tepesi'nde Toprağa Verildi

 

Cenaze namazının ardından kalabalık, naaşı cenaze aracına kadar omuzlarda taşıdı. Bu sırada sosyal mesafe kuralına uyulmadığı gözlendi. Haydar Baş'ın cenazesi, Akçaabat ilçesindeki Şehitlik Tepesi'nde toprağa verildi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında birinci derece akrabaları ile din görevlilerinin girişine izin verildiği defin alanına cenazeye katılanlar alınmadı.

 

KİTAPLARI:

 

Makalat, Mektubat, Veda Hutbesinde İnsan Hakları, Hz. Mevlâna ve İslâm, İslâm’da Tevhid, Dua ve Evrad, İman ve İnsan Davası Tezi, Hacc’ın Hikmetleri, İslâm’da Zikir, İnsan-ı Kamil ve Nefs Mertebeleri, Dar Bölge Yaygın Kalkınma Modeli.

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık /  Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) –  Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Haydar Baş kimdir? (haberler.com, 07.08.2018), Haydar Baş kimdir, kaç yaşındaydı? (milliyet.com.tr, 14.04.2020), Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş, yeni tip koronavirüs şüphesiyle tedavi gördüğü hastanede vefat etti (aa.com.tr, 14.04.2020), Haydar Baş Corona Virüsü nedeniyle hayatını kaybetti (hurriyet.com.tr, 14.04.2020), Haydar Baş kimdir? BTP Genel Başkanı Haydar Baş nereli (sozcu.com.tr, 14.04.2020), Haydar Baş, sevenlerine son kez böyle seslenmiş... 'Sizi çok özlemiştim' (hurriyet.com.tr, 14.04.2020), BTP kurucusu Haydar Baş, corona virüsten hayatını kaybetti (ntv.com.tr, 14.04.2020), Haydar Baş Trabzon'da son yolculuğuna uğurlandı (hurriyet.com.tr, (15.04.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör