Yücel Dağlı

Edebiyat Tarihçisi, Akademisyen, Çevirmen

Doğum
Ölüm
Eğitim
Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi

Akademisyen, edebiyat tarihçisi, çevirmen (D. 1963, Sinop – Ö. 2009, İstanbul). 1987 yılında Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinden mezun oldu. Osmanlı Arşivleri Daire Başkanlığı’nda görev aldı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine geçti. Burada Arşivcilik Bölümünde okutman olarak çalıştı. Marmara Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimin Bölümüne öğretim üyesi oldu.

2009 yılında İstanbul'da hayatını kaybeden Yücel Dağlı, 10 ciltlik Evliya Çelebi Seyahatnamesi'ni (Günümüz Türkçesiyle Evliya Çelebi Seyahatnamesi) günümüz Türkçesine çevirmişti.

"Yücel Dağlı şimdi başka yerde!

Yücel Dağlı çalışkan bir ilim adamıydı. Çalışkan ve genç.. Geçtiğimiz haftalarda ebedi alem uğurladık Dağlı'yı.

Önce adını duyduk, sonra tanıştık

İlk defa adını İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün dergisinin 2003’deki sayısındaki hazırlıkları aşamasından duydum.

Daha sonra kendilerine Prof. Yekta Saraç’ın meşhur ve kıymeti haiz kitabı “Klasik Edebiyat Bilgisi-Belâgat” çalışmalarında yine kitaben tanış olacaktım. (...)

Akademik hayatın velut isimlerinden biriydi Dağlı.  Ama kader ölümü bize bildirmediğinden olsa gerek bütün hesaplarımız alt üst oluyor. Tabi bu alt-üst olma bizim zannımız. Yoksa kader açısından bir alt üst olma durumu yok.

O'na döneceğiz (...)

Dağlı, 10 ciltlik Evliyâ Çelebi Seyahatnâme'sinin tam metin halinde Latin harflerine ve daha sonra da günümüz Türkçesine aktarılması projesinde yer almıştı. Yücel Dağlı, 47 yaşındaydı. Marmara Fen-Edebiyat'ı bitirdi. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı bölümünde Evliyâ Çelebi Seyahatnâme'sinin 1. cildindeki yer ve şahıs isimleri indeksi konulu teziyle yüksek lisansı tamamladı. 87-96 yılları arasında Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı'nda görev yaptı. 96'dan 2000'e kadar İÜ Edebiyat Fakültesi Arşivcilik bölümünde okutman kadrosuyla görev yaptı. Dağlı, 2001'den beri de Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyordu." (Zeki Dursun)

KAYNAKÇA: Zeki Dursun / Güle Güle Yücel Dağlı (dunyabizim.com, 30.08.2009), Türkiye Kültür ve Sanat 2010 Yıllığı (2010), Emin Nedret İşli -  Evangelia Balta - M. Sabri Koz -  Yorgos Dedes / Yücel Dağlı Anısına (2016), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör