Türkân Yeşilyurt

Yazar, Şair

Doğum
16 Mayıs, 1967
Eğitim
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü
Burç

Şair ve yazar. 16 Mayıs 1967, Samsun doğumlu. Kâzım Orbay İlkokulu, Mithatpaşa Kız Lisesi, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü (1988), Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü (1993) mezunu. Ankara’da ziraat mühendisliği, serbest muhasebecilik - mali müşavirlik gibi çeşitli işler yaptı. Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümünde “Kadın Şairde Kadın: Şükûfe Nihal’in Şiirleri” konulu teziyle (2005) yüksek lisansını tamamladı. Akademik kariyerine Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı Bölümünde devam etti.

İlk şiiri “En Güzel Aşk Şiirini Yazmak İstiyorum”, Karşı (sayı: 42, 1990) dergisinde yer almıştı. Diğer şiir, yazı ve söyleşileri Karşı (1993-94), Yeni Biçem (1994), Şiir Ülkesi (1996), Edebiyat ve Eleştiri (1996), Şiir-lik (1996), Varlık, Şiir Odası, Hürriyet Gösteri ve Cumhuriyet Kitap dergilerinde yayımlandı. 2000 yılında iki şair arkadaşıyla birlikte Şiir Odası dergisini çıkardı. Edebiyatçılar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası, Folklor Araştırma Kurumu, TEMA Vakfı üyesidir.

“Kesik kesik konuşan dizelerle kuruyor şiirini Türkan Yeşilyurt. Aynı zamanda, tekrarlanan kimi dizeler ve soru cümleleri şiirleri toparlıyor, anlatılanların dağılmasını engelliyor, ürünlere bir bütünlük kazandırıyor.

“Kimi şiirlerde içini döken, anlatan, sayıp döken bir özneyle karşılaşıyoruz. Bu durum, özellikle, geçmişe özlem içeren, bize yitirilenleri hatırlatan, modern yaşayış eşliğinde öne çıkan farklı insan ve yaşam algısıyla örtüşmeyen şiirlerde daha bir belirginlik kazanıyor.” (Ali Emre)

“Bana öyle geliyor ki, günümüzün genç şairleri, hatta yaşı kemale ermiş kimi şairleri sanattaki soyutlama olgusunu şiirin yaşamdan soyutlanması olarak algılıyorlar. (...) Öylesi şairlerin yazdıklarını okuyorsunuz; ne yüreğinizde bir acı ne bir burkulma ne bir hüzün tortusu, ne bir mutluluk duygusu, ne de şiir damağınızda bir tat kalıyor. Bunu, farklı tatlar aldığım Türkân Yeşilyurt’un ‘Dün Kendimin Önünden Geçtim’ kitabını okurken düşündüm.

“Türkân Yeşilyurt, kendini sorgular gibi görünerek, aslında günümüzün kentli insanını sorguluyor. Soruyu yönelttiği özne şair kendisi imiş gibi yapıyor, oysa ‘şair beni’ni kimseyi incitmemek için kullanıyor; isteyen kendi üstüne de alabilir kuşkusuz! Bunu başarmak için de soru / ünlem sesiyle yürüyen bir söylem oluşturuyor. Bu durum şair öznenin kendisiyle dertleşmesi, kahırlanması olarak da görülebilir… Evet, Türkân Yeşilyurt’un günümüzün genel şiir anlayışından farklı bir söylemi var. Şairlik biraz da yeni bir dil, yeni bir söylem oluşturmak değil midir? Öyledir de o yeni dil, o söylem bir yaraya merhem oluyorsa işlevseldir; söz konusu olan şiir olmasına karşın. Çünkü ayağı insanın toprağına basmayan şiirin estetik bir kıymet-i harbiyesi olabileceğini düşünemiyorum.

“Türkân Yeşilyurt’un şiirindeki o farklı dil, o farklı söylem gerçi biraz kılçıklı ama olsun; günümüzün uyur-gezer okurunu uyanık tutmayı sağlıyor.” (Hüseyin Atabaş)

“Modernliğin en çok şehir halinin hakim olduğu kitapta; kadınlıktan şairliğe, dostluktan evliliğe, ‘kendi’ olanın izdüşümleri ‘Kedi Gibi Hıryan Tüylü Gece’ şiirinde olduğu gibi ‘metropolde si(liniyor).

“On bir yıl aradan sonra çıkardığı bu üçüncü kitapta da yine farklı ve yeni bir şiirin peşinde olduğunu gösteriyor Türkân Yeşilyurt.” (Emrah Pelvanoğlu)

“Türkân Yeşilyurt’un kendini dar bir alana çektiği, teknik yönden ne yaptığının bilincinde olduğu, kitabının semantik ve dilbilimsel yönlerden ustaca bir tutarlılığı yakaladığı açıktır.” (Nilay Özer)

ESERLERİ:

ŞİİR: Yoksun (1993), Hâlâ Yoksun (1994), Dün Kendimin Önünden Geçtim (2005).

İNCELEME: Osmanlı Toprak Düzeni ve Halk Şiiri (1994).

KAYNAK: Öner Yağcı / Şiir Bahçesine Yeni Şair (Kitap Gazetesi, sayı: 35, Ağustos 1993), Muzaffer Uyguner / Yoksun (Türk Dili, sayı: 76, Haziran 1994), Muzaffer Buyrukçu / Yoksun (Çağdaş Türk Dili, sayı: 76, 1994), Faruk Güçlü / Köyleşen Kentler ve Köylüleşen Kentliler (Hürses gazetesi, 20.6.1995), Emrah Pelvanoğlu / Dün Kendimin Önünden Geçtim (Cumhuriyet Kitap, 11.5.2006), U. Bensan / Söyleşi: “Kötü Şiirler Yazarak İyi Şiir Yazma Yolunda Çok Mesafe Katettiğime İnanıyorum” (Varlık Kitap, sayı: 169, Haziran 2006), Ali Emre / Dün Kendimin Önünden Geçtim (Hece, sayı: 112, Nisan 2006), Nilay Özer / Altıdan Geriye Sayılan Nefes: Dün Kendimin Önünden Geçtim’de Kurgu ve Yapı Üzerine (Hayâl, Temmuz-Ağustos-Eylül 2006),  İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör