Emine Erdoğan

Cumhurbaşkanı Eşi, Yazar

Doğum
21 Şubat, 1955
Eğitim
Mithat Paşa Akşam Sanat Okulu
Burç

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın eşi, yazar. 21 Şubat 1955, İstanbul doğumlu. Siirt’ten İstanbul’a gelen beş çocuklu bir ailenin en küçüğüdür. Mithat Paşa Akşam Sanat Okulu'na gitti; fakat mezun olmadan bıraktı. Türkiye’de yazar Şule Yüksel Şenler'le tanıştıktan sonra Şenler'in kurduğu "İdealist Kadınlar Derneği"nde aktif olarak çalışmalara katıldı.

Emine Erdoğan, İdealist Kadınlar Derneğinin faaliyetleri sırasında tanıştığı Recep Tayyip Erdoğan ile 4 Temmuz 1978 tarihinde evlendi. Erdoğan çiftinin Ahmet Burak, Necmettin Bilal, Esra ve Sümeyye isimlerinde dört çocukları oldu.

Emine Erdoğan, 2002 yılından itibaren Başbakanlık görevinde bulunan Recep Tayip Erdoğan’ın çalışmalarına etkin biçimde yardımcı oldu. Ankara yıllarında da İstanbul’da olduğu gibi sosyal faaliyetlere katılarak, kültürel ve sanatsal faaliyetler ve sosyal yardım çalışmalarına sürekli katkılarda bulundu. Dindar ve hayırsever bir şahsiyet olarak tanınmıştır. Cumhuriyet tarihinde kendisinin şahsında ilk defa bir başbakan eşinin tesettürlü ve başörtülü olması, dindar kadınlar üzerinde uzun yıllar egemen olmuş hor görülmeye son vermiş oldu. Hayatı hakkında ayrıntılı bilgiler gazeteci Ayla Özcan’ın kitabında yer almıştır.

 

Emine Erdoğan İçin Ne Dediler?

 

Emine Erdoğan hakkında; eski Refah Partisi İl Hanımlar Komisyonu Başkanı ve gazeteci-yazar Sibel Eraslan, Başbakan Erdoğan hapse girdiğinde Emine Erdoğan’ın çalışmalarını tek başına devam ettirdiğini belirterek, Çekmeköy’de bir düğün salonundaki toplantıda partilileri teselli etmesini şöyle anlattı:

 

"Salon tıklım tıklımdı. Salon sahibi gelip "salon yıkılacak" diye bizi uyardı. Balkon demirleri ve merdiven tırabzanları kırıldı. Tayyip Bey"in haksız yere hapse girmesi bir infiale sebep olmuştu. Emine Hanımın geldiğini duyan herkes ağlayarak yollara düşmüştü. Kendisini içeri zorla sokabilmiştik. Yazdıkları çok güçlü bir metindi. Bizzat kendi yazmıştı. "Bugünler geçecek, bizi güzel günler bekliyor" derken sesi titriyordu. Ağlayan herkesi teskin etti. Metaneti inanılmazdı. O kadar güçlüydü ki ve o kadar inançlı sanki başı örtülü bir amazon gibiydi. Eşi hapisteyken bile çalışmaları aksatmadı asla. Onun için sadece bir lider eşi diyemem, lider ruhlu, lider mizaçlı bir kadın..."

 

***

 AK Parti İstanbul Eski İl Sosyal İşler Başkan Yardımcısı Nilgün Diptaş da, Emine Erdoğan’ın bilinmeyen yönlerini şöyle anlattı:

 

"Çok duygusaldır. Evde otururken bile ne yapsak, neler üretsek diye düşünür. Kafası hep meşguldür. Hastaya oturur üzülür, sevincini de mutlaka paylaşır. ...Sesi çok güzeldir. Evde olunca birlikte şarkı söylerdik. Ben şimdi ud kursuna gidiyorum. ...Çok iyi Arapça bilir. Kur’an-ı Kerim’i çok iyi okur. .

“Nefsine çok hakimdir. Kafasına bir şey koyarsa onu mutlaka yapar. Kafasına taktığı bir şeyi mutlaka yapması lazım.

“Araba kullanmayı hem çok sever, hem de iyi araba kullanır. 1990"lı yıllarda tam yılını hatırlamıyorum, ehliyet almıştı. Sonra kullanıyordu da. Ama Tayyip Bey Belediye Başkanı olunca rahat kullanamaz oldu. Sonra da bıraktı. Sigara içmez, içeni de hemen uyarır, yanında asla içirtmez, içene çok kızar.”

 

Kitapları:

 

Afrika Seyahatlerim (2021)

Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı (2021)

Dünya Ortak Evimiz (2022)

 

Hakkında Yazılan Kitaplar:

 

Ayla Özcan / Emine Erdoğan: İktidara Taşıyan Kadın (2007)

 

HAKKINDA: Ayla Özcan / Emine Erdoğan: İktidara Taşıyan Kadın (2007), İhsan Işık / Ünlü Kadınlar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) - Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013), Emine Erdoğan kitapları (amazon.com, kidega.com, dr.com.tr, 13.08.2023).

RAHŞAN ECEVİT’TEN EMİNE ERDOĞAN’A

- Çevre sorunlarına dair tek bir kaygısı olmayan kimi bürokratların “Hanımefendi öncülük ediyor” diyerek Sıfır Atık Projesi için çabaladıklarına şahit oldum. “Hanımefendi” sözü duyarlılıklar adına ciddi bir motivasyon kaynağı bu ülkede.

- “7 Çok Geç”, 0-6 yaş arası çocukların okul öncesi eğitimi için yürütülen bir proje oldu. Hangi partiden olursanız olun, çocukların kişilik gelişimi açısından sonuna kadar savunulacak bir proje değil mi? Kadına fırsat eşitliği sağlamanın birinci yolu eğitim almasını sağlamak ya, ”Haydi Kızlar Okula” 6-14 yaş kız çocuklarının okula yollanması, ”Ana Kız Okuldayız” projesi, eğitim imkanlarından faydalanamamış, zorunlu eğitim çağı geçmiş kadınların okullu olması için yürütüldü. Bir de “Nerede Kalmıştık” var, kadınlara sadece öğretim değil mesleki beceriler de kazandırmayı amaçlayan çalışma bu da...

- “Mirasımız Yerel Tohum” projesi Anadolu’nun kökeni binlerce yıla dayanan tohumları gelecek nesillere aktarılsın diye yürütüldü. Bu projenin yanına hemen “Geleceğimi Koruyorum” projesini de yazmak gerek. Çocuklara toprak ve su kaynaklarının korunması bilincini kazandırmak için yürütüldü o çalışmada.

 

Kompleksli cümleler

 

- Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabını okudunuz mu? Kitapta emeği olanlardan biri olan Özge Samancı Hoca’yı kitap hazırlanmadan yıllar önce, televizyon ve radyo programlarımda defalarca konuk etmiş birisiyim. Yaşadığı toprağın kültürünü bilmeli insan, öğrenince “Yurt dışında beni İspanyol sandılar” benzeri kompleksli cümleler kurmaktan kurtuluyorsunuz ilk başta...

- 1978 yılında Olağanüstü NATO Zirvesi sırasında ABD Başkanı Jimmy Carter’ın Beyaz Saray’ın bahçesinde “Politikanın bazı inceliklerini öğrendiğim genç Türk meslektaşıma sözü bırakıyorum” dediği geceden iki gün sonra çıkan Tercüman Gazetesi’nde manşet haber Rahşan Ecevit’in Beyaz Saray’daki davete Olgunlaşma Enstitüsü tarafından dikilenle tuvaletle gitmesi olmuştu. 2008 yılında da rahmetli İlhan (Selçuk) ağabey, o zaman Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın Esad’ın Suriye’yi 81. Vilayeti gibi kodladığı bir görüşmeyi değil Emine Erdoğan’ın gardropunu yazmıştı . O tarihte, Habertürk’te “Ilıcak’ların Tercüman’ı ile aynı çizgide olmak size yakışmadı” yazmıştım.

Yukarıda saydığım oldukça önemli projelere “hamisi” Emine Erdoğan diye karşı çıkmak hepimizi 1978’deki nefret körlüğüne götürmüş olmuyor mu?

 

‘Tebessümle beslerdi’

 

- Dünya Ortak Evimiz kitabının lansmanı Beştepe’deki laciverti en az törenlerden birisi oldu. Kitapta hikayesi olan 30 kişi sanat, spor ve çevre elçilerinden seçildiği için Devlet Konuk Evi’nin bahçesinde renkler, spor ayakkabılar hiç olmadığı kadar fazlaydı...

- “Annem çiçekleri sadece suyla değil tebessümle beslerdi.” Emine Erdoğan’ın aklında kalan anı bu olmuş bizim çocuklarımızda kalacak anı sağa-sola like atan    anne babalar olarak kalacağız maalesef...

- Üç kız kardeş denilince aklıma Anton Çehov’un tiyatrosu gelirdi. Dün etkinlikte sahne alan 3 kız kardeşten oluşan Samida grubunu dinlemenizi öneririm. Memleketleri Artvin’in yaylalarına götürüyorlar sizi çalıp söylerken...

KAYNAK: Özay Şendir / Rahşan Ecevit’ten Emine Erdoğan’a (milliyet.com.tr,2 Haziran 2022)

 

 

Yazar: Özay ŞENDİR

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör