Lütfi Müfit Özdeş

Asker, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
Eğitim
Harp Okulu, Harp Akademisi

Asker ve siyaset adamı (D. 1874, Kırşehir – Ö. 1940, İstanbul). Harp Akademisi öğrencisiyken, çöküşe hız­la yaklaşan Osmanlı İmparatorluğunun kaderini değiştirmenin yollarını arayan genç subaylar arasında yer aldı. Hürriyetçi görüşleri benimsemiş Mustafa Kemal (Atatürk) ve Ali Fuat (Cebesoy) gibi subaylarla yakın ilişkisi vardı. Hatta bu arkadaşlarıyla birlikte gizil bir gazete çıkarma çabasına bile girişmişti. Girişimin cezası korktuğundan hafif oldu ve rütbesinin geri alınmasını bek­lerken sürgün niteliğinde bir atanma emri aldı; Mustafa Kemal ile birlikte Şam'a gönderiliyordu. 

Bu nedenle, Mustafa Kemal’le İstanbul'da başlayan dostlukları Şam'da da­ha da koyulaştı. Çünkü düşünceleri birbirini tamamlıyordu. Çok geçmeden tanıştıkları, sürgün tıp öğrencisi Musta­fa Efendi ortak düşüncelerine yeni un­surlar ekledi. Aslında o da siyasetle il­gilendiği için İstanbul'dan uzaklaştırıl­mıştı. Çok geçmeden bu üç arkadaş düşünce­lerini gerçekleştirmek için bir örgüt meydana getirmeye karar verdiler ve Vatan ve Hürriyet Cemiyeti’ni kurdular. Bu gizli cemiyetin karargâhı tıp öğrencisi Mustafa Efendi'nin dükkânıydı.

Lütfi Müfit (Özdeş), Millî Mücadele'nin başından itibaren eski arkadaşı Mustafa Kemal'in yanında yer aldı. Kurtuluş Savaşı'nın so­nuna kadar cephelerde çarpıştı, savaşın sonunda binbaşılıktan emekliye ayrıla­rak TBMM’ye (1923) girdi. Milletvekilliği 1939'a kadar sürdü. Bu süre içinde, bir ara da Şehremaneti müfettişi olarak görev yaptı.

KAYNAK: Adnan Yılmaz / Müfit Kırşehir [Lütfi Müfit Özdeş] (kirsehiringunisigi.com, 29.10.2013), Lütfi Müfit Özdeş (kimkimdir.com, 11.8.2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör