Ahmet Yavuz

Tümgeneral, Asker

Eğitim
Kara Harp Okulu
Diğer İsimler
Tümgeneral Ahmet Yavuz

Emekli tümgeneral. 1975'te Kara Harp Okulu'ndan Piyade Teğmen olarak mezun oldu. 1991'de Silahlı Kuvvetler Akademisi'ni, 1995'te Fransa Silahlı Kuvvetler Akademisi'ni bitirdi. 2001 yılında Tuğgeneralliğe, 2005'te Tümgeneralliğe terfi etti.

23 Şubat 2010'da Tümgeneral rütbesiyle Kara Harp Akademisi Komutanı iken Balyoz soruşturması kapsamında tutuklandı. 2012 yılında emekli edildi. Balyoz davasından hakkında 18 yıl hüküm verilen Yavuz, daha sonra Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı bozmasıyla yeniden yargılanarak 2015'te beraat etti.

Tutuklu olduğu süreçte, emekli korgeneral İsmail Hakkı Pekin ile birlikte “Asker ve Siyaset” adlı kitabı yazdı.

15 Temmuz 2016 darbe girişimiyle ilgili olarak  basında yer alan haberlerde FETÖ mağduru emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz'un, darbe girişiminde sokaktaki askerlere “Bunlar darbe yapıyor. Kışlaya dönün” diyerek birliğin çekilmesini sağladığı iddia edildi.

Basında yakınları çürük raporla askerden muaf tutulan generallerle ilgili çıkan haberlerde Ahmet Yavuz'un da adı yer aldı. Bu haberlerde Tümgeneral Ahmet Yavuz'un dört isim ve iki çürükle listede yer aldığı, Yavuz'un hem oğlu Çetin Mert Yavuz hem de yeğeni Buğra Selim Ölçen çürük raporu ile askerlikten muaf tutulduğu, bu haberin TSK'ca yalanlanmadığı iddia edildi.

KAYNAKÇA: Vakit belgeyi açıkladı: İşte Generallerin çürük çocukları! (habervaktim.com, 05.02.2009), General yakınları Güneydoğu'da yok (haber7com, 13.04.2009), Balyoz Soruşturmasında Gözaltına Alınan Askerler Kimdir? (bianet.com, 23 Şubat 2010), Fatih Ulaş / O general askeri kışlaya döndürdü (sabah.com.tr, 19.07.2016), Ahmet Yavuz (aljazeera.com.tr, erişim 05.10.2016). 

GENERAL YAKINLARI GÜNEYDOĞU'DA YOK

 

GENERAL YAKINLARI GÜNEYDOĞU'DA YOK

 

Vakit gazetesi 'Generallerin çürük çocukları' haberinin ardından bu kez de generallerin yakınları ilgili gelen yığınlarca ihbarı manşete taşıdı.

Vakit gazetesinin geçtiğimiz aylarda gündeme getirdiği 'Generallerin Çürük Çocukları' haberinin ardından aynı gazetede yeni bir haber daha yayınlandı. Gazeteye onlarca çürük raporlu general yakınları ile ilgili ihbar gelmiş. Vakit Genelkurmay'ın da haberlerini yalanlayamadığını söylüyor.

Gazete Genelkurmay'ın konuyla ilgili toplantı yaptığını ve Doğu ve Güneydoğu'da son 20 yıl içinde, bir generalin bile çocuğunun askerlik yapmadığını tespit ettiğini yazdı. Yapanların ise ya İstanbul, Antalya ve İzmir üçgeninde yapmış ya da çürüğe ayrılmış. Genelkurmay Başkanlığı yapmış bazı generaller başta olmak üzere birçok kuvvet komutanının çocukları ile yakın akrabalarının askerlik görevlerini Ankara, Antalya, İzmir ve İstanbul gibi şehirlerde, yaptığı tespit edildi.

 

GENERAL YAKINLARI DOĞU'YA GİTMİYOR

 

Vakit'in ele geçirdiği belgelere göre Korgeneral Hayri Güner'in 4 yakını, Şemdinli iddianamesinde adı geçen Korgeneral Selahattin Uğurlu'nun 4 yakını, Tümgeneral Ahmet Yavuz'un 4 yakını, emekli Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın 8 yakını, Korgeneral Aslan Güner'in 9 yakını vatani görevlerini ya babalarının yanı başında ya da askeri okul gibi rahat yerlerde yapmış. Bu güne kadar şehit olan binlerce vatan evladının vatani görevlerini yaptığı bölgeler de yüksek rütbeli general çocuklarının çürüğe ayrılması veya dağıtım yerlerinin sadece Ankara, İstanbul ya da İzmir olması ise dikkat çekiyor.

 

YAŞAR PAŞA'NIN 8 AKRABASI

 

Ergenekon tutuklusu Mustafa Balbay'ın günlüklerinde Balbay'la konuşmaları ortaya çıkan Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt tam 8 akrabası liste başında geliyor. Büyükanıt'ın damadı Ercan Caymaz kı­sa dönem askerliğinde acemiliğini İstanbul Levazım Okulu ve ustalığını da Ankara Muhabere Deposunda yaparken damat kardeşi Erhan Caymaz ise yedek subay olarak acemiliğini Ankara'da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhı'nda, ustalığını da İstanbul Deniz Harp Akademisi'nde tamamlamış. Ercan ve Erhan Caymaz kardeşlerin ikametgâh adresinin İstanbul olması ise gözlerden kaçmadı. Org. Büyükanıt'ın yeğenleri Nuh Nihat Gürmarmara, Ahmet Burak Gürmarmara, ve Haydar Mert Mete, as­kerliğini Ankara'da, diğer yeğeni Yunus Ozan Gürmarmara ise hem ustalık hem de acemiliğini Balıkesir'de yapmış. Büyükanıt'ın yeğeni Onur Büyükanıt, Aydın ve Çanakkale'de askerliğini yaparken, diğer bir yeğeni Sırrı Cem Gürmarmara ise vatani görevini Ankara ve Edirne'de tamamlamış.

 

ASLAN GÜNER 9 KİŞİYLE LİSTEDE

 

Yakınları Doğu ve Güneydoğu'ya gitmeyen bir diğer general ise Cumhurbaşkanın başörtülü eşi Hayrunnisa Gül'ün elini sıkmamak için, kırmızı halının öte yanına kaçan Korgeneral Aslan Güner. Güner'in oğlu başta olmak üzere tam dokuz yakını var.

 

Aslan Güner'in yeğeni Evren Yılmaz "çürük". Güner'in oğlu Alper Güner' acemiliğini babasının yanı başında Ankara'da Muhabere Okulu'nda, ustalığını da İstanbul'da Kuleli Lisesi Destek Komutanlığı'nda yapmış. Yeğen Hasan Duma, acemiliğini İzmir ve ustalığını Kocaeli'nde, yeğeni Ali Haydar Güner, Ankara'da (Muhafız Alayı), yeğeni Mus­tafa Güner hem acemilik hem de usta­lığını Ankara'da, yeğen Şevki Güner, İstanbul ve Ankara'da, adaş yeğeni Aslan Güner Kütahya ve Ankara'da, yeğeni İbrahim Orhan, Kütahya ve İzmir'de, yeğeni İsmail Güner ise hem acemilikten de ustalığını İzmir'de yapmış.

 

SAYGUN'UN DA YAKINLARI RAHAT YERLERDE

 

Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Ergin Saygun'un oğlu Tolga Saygun kısa dönem yaptığı askerliğini İstanbul Piyade Okulu ve Ankara'da tamamlamış.

 

KORGENERALLER GÜNER, UĞURLU VE MEMİŞOĞLU 4'ER KİŞİYLE LİSTEDE

 

Korgeneral Hayri Güner'in oğlu Tolga Güner, askerliğini İstanbul'da kısa dönem olarak yapmış. Hayri Paşa'nın damadı Oğuz Küçükseyhan ve yeğeni Onur Güner'de askerliklerini Ankara'da tamamlamışlar. Diğer yeğeni Koray Güner ise İzmir ve Kocaeli'nde as­kerliğini yapmış. Korgeneral Hasan Memişoğlu'nun oğlu Mehmet de askerliğini Ankara'da kısa dönem olarak yaparken, yeğeni Cem Kuntlar ise İzmir'de tamamlamış. Diğer yeğeni Muzaffer Memişoğlu da askerliğini Kocaeli'nde yapmış.

 

Şemdinli iddianamesinde adı geçen Korgeneral Selahattin Uğurlu da dört isimle listede. Oğlu Timuçin Uğurlu, Samsun Sıhhiye Okulu ve Ankara ilaç fabrikasında, diğer oğlu Burçin Uğurlu, İstanbul Piyade Okulu ve yine İstanbul Levazım Okulunda, yeğeni Haydar Okay Uğurlu, İzmir Ulaştırma okulu ve Maltepe Askeri Lisesi'nde, diğer yeğeni Saydam Caner ise İzmir istihkâm Okulu ve İstanbul'da askerlik yapmışlar.

 

TÜMGENERAL AHMET YAVUZ: 4 AKRABA

 

Tümgeneral Ahmet Yavuz'un dört isim ve iki çürükle listede yer alıyor. Yavuz'un hem oğlu Çetin Mert Yavuz hem de yeğeni Buğra Selim Ölçen çürük raporu ile askerlikten muaf tutulmuş. Generalin bir başka oğlu olan Mehmet Selim Yavuz ise acemiliğini İstanbul'da usta askerliğini ise Tekirdağ'da yapmış. Şemdinli iddianamesinde adı geçen Yavuz Paşa'nın bir başka yeğeni olan Melih Yavuz ise acemiliğini Antalya'da, ustalığını ise Ankara Muhafız Alayı'nda yapmış.

KAYNAK: General yakınları Güneydoğu'da yok (haber7com, 13.04.2009).

Yazar: (haber7com

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör