Mehmet Çetin (Kilisli)

Şair ve Yazar

Doğum
Ölüm
25 Kasım, 2020
Eğitim
İstanbul Ticari İlimler Akademisi Basın Yayın Ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu Televizyon Bölümü (Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü)
Diğer İsimler
Mehmet Ferit

Şair ve yazar (D. 1956, Kilis – Ö. 25 Kasım 2020, Ankara). Bazı eserlerinde Mehmet Ferit imzasını kullandı. İlk ve ortaokulu memleketinde okudu. Akşehir İlköğretmen Okulu (1975), İstanbul TİA Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu Televizyon Bölümü mezunu. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli basın ve yayın kuruluşlarında görev yaptı. Çalışmalarını Ankara’daki bir kamu kuruluşunda sürdürdü.

Yazıları birçok dergide, gazetelerin sanat sayfalarında yayımlandı. Kurucuları arasında yer aldığı Yönelişler dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. TYB’nin çıkardığı Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı ile çeşitli işçi dergilerinin yazı kurullarında bulundu.

Bir dönem Bürde Yayınevi’nin yöneticiliğini de yapan, Yönelişler dergisinin kurucularından ve ilk yazı işleri müdürü olan, bir dönem Türkiye Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu üyeliğinde bulunan Çetin, Türk şiiri ve düşünce dünyası için önemli çalışmalara imza atmıştı. Birçok şairin tanınmasında katkısı büyüktür.

 

Vefatı:

 

Şair ve yazar Mehmet Çetin, 25 Kasım 2020 günü Ankara’da bir süredir ilik kanseri tedavisi gördüğü hastanede yakalandığı Kovid-19 virüsü nedeniyle 64 yaşında yaşama veda etti. Cenazesi, öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Bağlum Mezarlığı’nda toprağa verildi. Mehmet Çetin, Türkiye Yazarlar Birliği (bir dönem yönetim kurulu) üyesiydi.

 

Mehmet Çetin İçin Ne Dediler?

 

Babasının vefatıyla ilgili Karar gazetesine konuşan oğlu Osman Çetin, “Babama bir süre önce benden ilik nakli yapılmıştı. Sağlığı gayet iyiydi. Medicana Hastanesi’nin sorumsuzluğu nedeniyle ne yazık ki hastanede Kovid-19 kaptı ve kaybettik” dedi.

Adnan Tekşen:

 

“Mehmet nerdesin!

Bugün güneşli ama soğuk bir sonbahar.  Ağaçların yaprakları iyiden sarıya döndü. Ağır ağır dökülmeye başladılar tıpkı şu andaki gözlerimdeki yaşlar gibi. İçimde bir şey düğümleniyor.

(...) Sanırım 44 yıl oldu tanışalı. Çocuklarımız Ankara’da birbirimizin ellerinde büyüdü. Hayat kucağımıza sadece çocuklarımızı bırakmadı. Külfetleri, sıkıntıları da bıraktı. Biz sıkıntıları da bir nimeti paylaşır gibi paylaştık.

Türkiye Yazarlar Birliğinde beraber olduk. O zaman Everdi sen, ben Keçiören troykasıydık. Troykalık bile sevimli, yaratıcıydı o yıllarda. Gazetecilik yıllarımda yanımda oldun. Ankara’daki (Mehmet Doğan ve Mustafa Everdi ile) gözaltı günlerinde sizleri ordan çıkarmak için az koşturmamıştık.

Soğuk savaş yılları ardından gelen 12 Eylül darbesinden hemen sonra İstanbul’da yine beraber olduk. Yönelişler’de yanımızda oldun, Bürde’de biz her zaman olduğu gibi sıkıntılarını paylaşmaya talip olduk. İstanbul’da kucağımızda kitap dağıtıma bile çıktık. (...)

Göçünü toplayıp bizi bıraktın gittin. Şimdi bizi o birikimde, o bakış açısında kim eleştirecek, kim uyaracak. Kim itiraz edecek bize!”

 

Mustafa Everdi:

 

“Umutluydu her zaman. Türkiye’ye, devlete, iktidara dair. Belki hayatına dair. Her şeyi okur, hiçbir şey bilmez görünürdü. Tam da bu izlenimin üzerine konuşmaya başlayınca Mehmet Akif’ten, Cemil Meriç’e, Yahya Kemal’den Sezai Karakoç’a, suretten surete geçer, yaşayan antoloji gözlemlerdi dinleyiciler.

 4 Ciltlik Tanzimattan Günümüze Türk Şiiri Antolojisi nadir kitaba düşse de hala alanında en iyilerden biridir.

Güzel insandı. Arkadaşlığımız mukavimdi. Cezaevine birlikte düşmek de dahil. Açık kalp ameliyatını atlattı, kanında doğan bir sorun nedeniyle kan değişimine dayandı. Covid-19 çıktı. Mertlik bozuldu.

Tanıdık arkadaş ve dostlardan kimileri yolculuğa çıktı. Haberli habersiz. Mehmet Çetin de katıldı bu kervana. Çok üzgünüm. Ne desem tam anlatamam, diye korkuyorum. Belki iyiler ölür, kötülere bir şey olmuyor hali üzerimde.

Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun, diyorum.”

 

ESERLERİ:

 

Toplumsal ve Sendikal Mücadelede Çatışma mı Uzlaşma mı? (Mehmet Ferit adıyla, 1992),

Lânet (roman, Mehmet Ferit adıyla, Mesut Uçakan’ın senaryosundan, 1992),

Öğretmenime Sevgilerle (Öğretmen Şiirleri Antolojisi, Mehmet Ferit adıyla, 2000),

Mehmet Akif Albümü (M.Cemal Çiftçigüzeli ile birlikte, 2002),

Tanzimat’tan Günümüze Türk Şiiri Antolojisi (ilk iki baskı 2 cilt; 3.bas. 4 cilt, 2002).

 

HAKKINDA: İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Dosya: “Tanzimat’tan Günümüze Türk Şiiri Antolojisi” Söyleşi: Ali Yakın / Mehmet Çetin’le Tanzimattan Günümüze Türk Şiiri Antolojisi Üzerine - Ömer Lekesiz / İyi Antolojiden En İyi Antolojiye - İhsan Deniz / Üst Tarafı: “Antoloji” - Mustafa Muharrem / “Şiir Çetelerden ne Vakit temizlenecek” Sorusuna İlk Cevap Mehmet Çetin’den - Ali K. Metin / Antolojide İktidarın Tezahürü (Veya Ayna Ayna Söyle Bana) - Necmettin Turinay / Türk Şiirinin Haritası (Hece dergisi, Kasım 2002), Necmettin Turinay / Mehmet Çetin’in ‘Yeni Şiir Tarihi’ Üzerine Bazı Notlar (Hece dergisi, Aralık 2002), Mehmet Çetin tedavi gördüğü hastanede vefat etti - Dört ciltlik ‘Tanzimattan Günümüze Türk Şiiri Antolojisi’ çalışmasına imza atan yazar Mehmet Çetin Ankara’da vefat etti (karar.com, 25.11.2020).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör