Ercümend Kalmık

Ressam, Yazar

Doğum
Ölüm
Eğitim
Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)

Ressam, yazar (D. 1908, İstanbul – Ö. 1971, İstanbul). Nişantaşı Lisesinde yatılı öğrenci olarak başlayan ilk ve ortaöğrenimini, savaş ve işgal gibi nedenlerle Ankara Lisesi, Bakırköy Numune Okulu ile Davut Paşa Lisesinde okuyarak, Galata’da bulunan ve Schottish diye bilinen İngiliz okulunda (1928) tamamladı. Bir yıl sonra Devlet Güzel Sanatlar Akademisine girdi. Nazmi Ziya Güran ve İbrahim Çallı ile çalışarak 1937 yılında mezun oldu. 1939’da eğitim amaçlı olarak Paris’e gitti, André Lhote Atölyesine resim, Sorbonne Üniversitesine sanat tarihi okumak üzere kaydoldu. 1940’ta savaş nedeniyle Türkiye’ye döndü. Nişantaşı Kız Enstitüsünde meslekî ve tezyinî (süslemecilikle ilgili) resim öğretmeni olarak çalıştı. 1948’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesine öğretim görevlisi olarak atandı. 1969-70 öğretim yılından itibaren Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde Temel Sanat Eğitimi Kürsüsünü kurmak üzere görevlendirildi. İsviçre, Almanya, Danimarka, İsveç ve İtalya’da mesleki inceleme ve araştırmalar yaptı. Almanya, İtalya, ABD ve Türkiye’de kişisel sergiler açtı, grup sergilerine katıldı.

Ercümend Kalmık, sanatı aynı zamanda düşünsel bir eylem olarak da gördü. “Temel tasarım” olgusunu Türk sanat eğitimi ortamında bir disiplin olarak önerdi. Aynı zamanda eğitimci olan ressamın dengeli ve teorik açıdan tutarlı kompozisyon denemeleri üslûp açısından da başarılıdır. 1971 Devlet Resim ve Heykel Sergisi Birincilik Ödülünü aldı. Ölümünden yirmi yıl sonra (1991) eşi Ayşe Kalmık, Ayşe ve Ercümend Kalmık Vakfını kurdu. 1997’de İstanbul’da Ercümend Kalmık Müzesi açıldı.

ESERLERİ:

Renklerin Armoni Sistemleri (1950), Tabiatta ve Sanatta Doku (1964).

HAKKINDA: Sıtkı M. Erinç / Ercümend Kalmık (1991), Tülay Elgün / Türk Resminde Bir Köşe Taşı: Ercümend Kalmık (Adam Sanat, sayı: 134, Ocak 1997), Mümtaz Sağlam / Sanat Koleksiyonu-Türk Sanatında 1950 Sonrası Çağdaş Yaklaşımlar ve Koleksiyondan Örnekler (c. 1, 2004).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör