Mehmet Nazım

Ressam

Doğum
Ölüm
15 Ekim, 2018
Diğer İsimler
Şair Nazım Hikmet’in öz oğlu

Ressam. Şair Nazım Hikmet’in öz oğlu (D. 1951, İstanbul – Ö. 15 Ekim 2018, Limoges / Fransa). Şair Nâzım Hikmet’in öz oğlu ressam Mehmet Nâzım, 15 Ekim 2018 günü Fransa’nın Limoge kentinde hayatını kaybetti.

Paris’te yaşayan Mehmet Nâzım’ın ölümünü ressam dostu Utku Varlık sosyal medyadan yayınladığı, “Mehmet Nâzım’ı yitirdik; Yakın ve uzak bellek, bana tarifsiz bir hüzünü anımsatıyor. Uzaklaşıyoruz yavaş yavaş” mesajıyla duyurdu.

Hürriyet'ten İsmail Yılmaz'ın haberine göre Nâzım Hikmet, 1950 yılında cezaevinden çıktıktan sonra Münevver Andaç’la birlikte oldu. Bu ilişkinden 1951 yılında Mehmet dünyaya geldi. Ancak Nazım Hikmet ile Münevver Andaç resmi olarak evli değildi ve Nâzım Hikmet oğlu üç aylıkken Türkiye’den ayrıldı. Mehmet Nâzım, kendisini terk edip giden babası Nâzım Hikmet’le küstü. Bugüne kadar babası hakkında da hiç bir açıklama yapmadı.

Nazım Hikmet’in oğlu Mehmet Nazım’ın vefatı, ilginç bir ayrıntıyı da ortaya çıkardı. Yakın dostları, Fransa’da yaşayan 67 yaşındaki ressam Mehmet Nazım’ın yıllardır objektiflerden kaçtığını belirterek, “ 40 yıl önceki fotoğrafları dışında tek görüntüsü yok. Bu yüzden vefat ilanında Gary Cooper’ın fotosu kullanıldı” dedi. Mehmet Nazım’ın son fotoğraflarından birine İhlas Haber Ajansı ulaştı.

Nazım Hikmet'in oğlu ressam Memet Nazım'ın 67 yaşında, Fransa'nın Limoge kenti yakınında yaşadığı küçük bir kasabada hayatını kaybettiği öğrenildi. Yakın dostu Utku Varlık, uzun zamandır tedavi gören Memet Nazım Ran'ın, bir yıl evvel birlikte yaşadığı arkadaşı Dominique'i kaybettikten sonra kendini bir türlü toparlayamadığını ve hayata yenik düştüğünü söyledi. Varlık, Memet Nazım'ın ölüm haberini, “Mehmet Nâzım'ı yitirdik; Yakın ve uzak bellek, bana tarifsiz bir hüznü anımsatıyor. Uzaklaşıyoruz yavaş yavaş” ifadeleriyle duyurdu.

Mehmet Nazım’ın son fotoğraflarından birine İHA ulaştı. İHA'da yayınlanan fotoğrafın İstanbul Büyükada’da 4 yıl önce çekildiği öğrenildi.

Gazeteci Nedim Saban'ın 1990'lı yıllarda yapmış olduğu DrStress programında röportaj yaptığı gazeteci Halit Çapın’ın canlı yayında açıkladığına göre, babasının yurt dışına çıktıktan sonra sadece Ruble için yazdığını söylemiş olan Mehmet Nazım, açtığı babalık davası sonrası ünlü şairin dünyadaki tek yasal mirasçısı olma hakkını elde etmişti.

 

Mehmet İçin Şiir Yazmıştı

 

Nâzım Hikmet, Bulgaristan’ın Varna kentinde oğlu için yazdığı şiirinde ona olan özlemini şu dizelerle anlatıyordu:

Dünyaya doymak olmuyor Memet,

doymak olmuyor...

 

Dünyada kiracı gibi değil,

yazlığa gelmiş gibi de değil,

yaşa dünyada babanın eviymiş gibi...

Tohuma, toprağa, denize inan.

İnsana hepsinden önce.

 

Bulutu, makineyi, kitabı sev,

insanı hepsinden önce.

 

Kuruyan dalın,

   sönen yıldızın

       sakat hayvanın

          duy kederini,

               ama hepsinden önce de insanın.

(…)

 

Memet,

memleketler içinde bir şirin memlekettir

Türkiye,

          bizim memleket.

(…)

 

Sen bizim orda halkınla beraber

           komünizmi kuracaksın,

               gözle görecek, elle tutacaksın onu.

(…)

 

Memet,

    yavrum,

          seni Türkiye Komünist Partisi’ne

                 emanet ediyorum.”

 

KAYNAK: Nâzım Hikmetin oğlu yaşamını yitirdi (cumhuriyet.com.tr, 15 Ekim 2018), Nazım Hikmet'in oğlu hayatını kaybetti (turkiyegaztesi.cm.tr, 15.10.2018), Nazım Hikmet'in Oğlu Mehmet ile Röportaj Yapan Gazetecinin Açıklamaları (youtube.com, erişim 19.10.2018).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör