Hande Fırat

Radyo ve Televizyon Programı Sunucusu, Ressam, Oyuncu, Gazeteci

Doğum
10 Eylül, 1974
Eğitim
Ankara Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü
Burç
Diğer İsimler
CNN Türk haber sunucusu

Gazeteci, tv haber sunucusu, ressam, oyuncu. 15 Temmuz darbe girişiminin sembol isimlerinden biri olarak tanınmıştır. Hande Fırat, geçtiğimiz 15 Temmuz darbe girişiminin gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Facetime üzerinden bağlanmıştı. Hande Fırat'ın Facetime üzerinden yaptığı görüşme sosyal medyada çok konuşulmuştu.

Hande Fırat, 10 Eylül 1974'te Ankara'da doğdu. Ankara Tevfik Fikret Lisesi’ni bitirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. Üniversitede okurken çalışmaya başladı. Bülent Çaplı'nın dersinde Baki Şehirlioğlu ve Murat Yetkin'i dinledi; ATV ya da Kanal D'de staj yapma şansı doğdu.

Kanal D’de yaptığı stajla televizyonculuk hayatı başladı. Sırasıyla Kanal D, NTV ve BRT‘de çalıştı. 1999 yılının Kasım ayında da Başbakanlık Muhabiri olarak CNN TÜRK'te başladı. Depremler, afetler, suikastler, siyasi krizler, uluslararası krizler, zirveler takip etti.

Türkiye'nin yoğun gündeminde temposu düşmeyen televizyon haberciliğini CNN TÜRK'te başarıyla sürdüren Fırat, CNN TÜRK Ankara Haber Müdürü görevinin ardından, 2011 yılında CNN TÜRK Ankara Temsilciliği görevine getirildi. 2014 yılında ise Kanal D’nin de Ankara Temsilciliğine getirilerek, Doğan TV Ankara Temsilciliğine atandı. 2016 Aralık itibariyle Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilciliği görevini yürütmektedir.

Fırat ayrıca, CNN TÜRK’te Parametre programında Ankara gündemini yorumladı. 2017 yılında bu yana CNN TÜRK ekranlarında Gece Görüşü programını sunuyor.

Hande Fırat, tüm Türkiye’yi ilgilendiren gelişmelerde son dakika ve perde arkası bilgilerle ve liderler, bakanlar, başbakan yardımcıları ile yaptığı röportajlarla başarılı yayınlara imza attı.

15 Temmuz darbe girişiminde yaptığı gazetecilik başarısı tüm dünyada yankı buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile FaceTime üzerinden yaptığı bağlantı 15 Temmuz'un kırılma noktası olarak da tarihe geçti.

2005 doğumlu Nehir isimli bir kızı var. Fransızca ve İngilizce biliyor. Kitap okumayı ve film izlemeyi seviyor. Pilates tutkunu Fırat, resim yapıyor.

 

Evliliği:

 

Hande Fırat, 5 Aralık 2017’de iş adamı Murat Özvardar ile evlendi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın kıydığı nikahta çiftin şahitliklerini ise AB Bakanı Ömer Çelik, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Murat Ezberci ve Recep Ercan Keskin yaptı.

Bakan Çelik törende, “Sayın Cumhurbaşkanımız adına burada bulunuyorum. Kudüs’le ilgili toplantısı, telefon trafiği var. Kendisi benim gelmemi istediler. Sayın Cumhurbaşkanının evli çiftlere tavsiyesini herkes biliyor” diyerek evlilik cüzdanını geline takdim etti.

Törene Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş, Kanal D Haber Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar, Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, Başbakan Yardımcıları Recep Akdağ, Fikri Işık, Mehmet Şimşek ve eşi Esra Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı ve Mahir Ünal, MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Şeref Malkoç, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ile AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti milletvekilleri katıldı.

 

Rol Aldığı Sinema Filmi:

 

Kurtuluş Son Durak (Haber Sunucusu, 2011)

 

Sergileri:

 

Renklerdir Patlayan / Ressam 2019

 

KAYNAKÇA: Ekran Yüzleri - Hande Fırat (cnnturk.com.tr, 06.10.2016, 28.01.2021), Hande Fırat'ın mutlu günü: Dünyaevine girdi!(internethaber.com, 05.12.2017), Hande Fırat dünyaevine girdi - Hande Fırat kimdir? (a24.com.tr, 05.12.2017), Hande Fırat (tiyatrolar.com.tr, 01.08.2019), Hande Fırat (sinematurk.com, 01.08.2019), 15 Temmuz darbe girişiminin sembol isimlerinden biri olan Hande Fırat kimdir? (a24.com.tr, milliyet.com.tr, 01.08.2019).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör