Mehmet Ali Kaya

Tarih Araştırmacısı, Tarihçi

Doğum
26 Ekim, 1961
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi
Burç

Tarih araştırmacısı. 26 Ekim 1961, Çardak / Denizli doğumlu. İlkokulu bu ilçeye bağlı Gemiş köyünde, ortaokul ve liseyi Çardak’ta tamamladı. Ankara Üniversitesi DTCF’den mezun oldu (1985). 1986’da Türk Tarih Kurumu Eskiçağ Bilim ve Uygulama Kolunda uzman yardımcısı olarak göreve başladı ve bu kurumda 1993 yılına kadar uzman yardımcısı ve uzman olarak çalıştı. Bitirdiği bölümde yüksek lisansını tamamladı (1992). 1996 yılında AÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih programına sunduğu “Roma İmparatorluk Dönemi Galatya Eyaleti: Siyasal, Sosyal ve Ekonomik Yapı” başlıklı doktora çalışmasıyla, 1997’de doktor unvanını aldı. Bir süre DTCF’de yardımcı doçent olarak çalışıp Ege Üniversitesine geçti. Burada doçent oldu (2001). Çalışmalarını Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Eski Çağ Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak sürdürdü. 2002-03 yılları arasında Edebiyat Fakültesi Yönetim Kurulu üyeliği ve Sosyal Bilimler Enstitüsünde müdür yardımcılığı yaptı.

Makale ve çevirilerini Tarih İncelemeleri Dergisi, Kebikeç, Belleten, Yerel Tarih Araştırmaları Dergisi, Toplumsal Tarih gibi dergilerde yayımladı. Alanı ile ilgili çok sayıda bilimsel toplantıda bildiri sundu. Ayrıca Tarih İncelemeleri Dergisi yayın kurulu üyeliği yaptı.

ESERLERİ:

Edebiyat Fakültesi Tarihi (2000), Anadolu’daki Galatlar ve Galatya Tarihi (2000).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör