Nusret Karaca

Şair ve Yazar, Tarih Araştırmacısı, Eğitimci

Doğum
14 Nisan, 1955
Eğitim
Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü
Burç
Diğer İsimler
Mehmet Nusret Karaca

Eğitimci / Yazar / Şair / Tarih Araştırmacısı. 14 Nisan 1955, Adapazarı (Sakarya) doğumlu. Tam adı Mehmet Nusret Karaca.

Karagümrük, Eyüp, Alibeyköy (Silahtarağa) ve Haliç kıyılarında geçen çocukluk, delikanlılık ve de öğretmenlik günleri... Sonra Kadıköy.

İlkokulu Silahtar Emniyettepe’de okudu. Orta öğrenimine Hasköy'de başladı. Eyüp (Orta) Lisesi (1975), Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü (1979)’nü bitirdikten sonra Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümünde lisans tamamladı (1993). 

Avukat kâtipliği ve dershane öğretmenliği yaptı. Alibeyköy Lisesi, Şişli Ortaokulu(Talat Paşa İ.Ö.O), Erenköy 30 Ağustos İlköğretim Okulu , Göztepe Ortaokulu (İhsan Kurşunoğlu Anadolu Lisesi – görevlendirme,1992-1993), 50. Yıl Tahran Lisesi (Göztepe-görevlendirme), Kenan Evren Anadolu Lisesi(İstanbul Anadolu Lisesi -Görevlendirme) ve Kadıköy Kız Lisesi’nde (İstanbul Kadıköy Lisesi) görev yaptı.

Öğretmenliği sırasında çeşitli tiyatro oyunları sahneye koydu. Paneller, söyleşiler, kitap fuarları, şiir dinletileri, sergiler, dia gösterileri gerçekleştirdi. Kitap Fuarlarında, kültür merkezlerinde, ilk, orta ve yüksek eğitim kurumlarında, Öğretmenevlerinde çok sayıda etkinliğe konuk oldu, tv ve radyo programlarına katıldı, fotoğraf sergileri açtı. Bazı kitaplarda ve yerel gazetelerde yayın yönetmeni olarak görev yaptı. Dergiler hazırladı, fanzinler çıkardı, şiir kitapları derledi. Çevre ve insan, tarih, spor, trafik, gezi, eğitim konularında yazı ve makaleleri var.

 

Edebiyat Çalışmaları:

 

İlk şiirini Hasköy Orta Okulu'nda okurken yazdı. İlk yazıları 1990-91’de Eleştiri Dergisinde yer aldı. Bir süre Medya Berlin'de yazdı. Halen zaman zaman değişik dergilerde yazıları yayınlanmakta. Bosphorussanat (Bahariye Sanat Tasarım) ve Kadıköy Life dergilerinde yazar olarak görev yapıyor. Fora Post web sitesinde de çeşitli konularda yazıları var.

Yazıları, şiirleri, söyleşileri ve hakkında yazılanların yayınlandığı dergi ve gazeteler; 

Detay, Eleştiri, Bir-Sanat, Kadıköy Yaşam, Gazete Kadıköy, Haberde Ekspres, Bir Tutam Kadıköy, Bizden, Sen-Ben, Sanat Yaprağı, Türk Dili Dergisi, Güzel Yazılar, Varlık, Günaydın, Sabah, Milliyet, Cumhuriyet, Tempo, Haliç Edebiyat, Akşam (İnci), Esintiler, Değer Yargısı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (550. yıl İstanbul yazıları şiirleri), Elçi Yıllığı, İstanbul Yazıları (Elçi) ve İstanbul Şiirleri (Elçi), Yeditepe İstanbul, Yeni Eğitimin Sesi, Kadıköy'de Eğitim, Öğretmen Anıları (Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü), Kuşakkaya, Moda Burnu, Damla, Bir Demet Şiir, Kadıköy Sanat, Kadıköy Olay, Bizim Gazete, Söz Konukların, Tay, Kar, Tekirdağ Yeni İnan, Kıyı, Dünden Bugüne Eyüp Şiirleri(Eyüp Belediyesi Kültür Yayınları 2010), Uykusuz Kedi, İnsancıl, Hedef Edebiyat, Berfin Bahar, İda Körfez, Kadıköy Life, Anadolu Yakası, Pazartesi, Fullspor, İnsanbu, Gaste, Gökce Edebiyat, İstanbul (Milli Eğitim Edebiyat Dergisi), Röportajlı Şairler Sözlüğü, Öğretmen, Bosphorus Sanat, Sanat Yaprağı, Üvercinka, Ekin Sanat, Medya Berlin, Fora Post, Düş Kent... gibi gazete, fanzin, Sanat Bülteni, kitap ve dergilerde yayınlandı.

 Nusret Karaca, 2018 yılında Berlin'de Medya Berlin'in konuğu olarak kitaplarını  imzaladı ve bir söyleşi gerçekleştirdi.

 

Aldığı Ödüller:

 

2007 yılında Dünya İzciliğinin 100. Yılı Öğretmenler Arası Fotoğraf Yarışmasında Birincilik Ödülü aldı.

2018 "Balat Fotoğrafları" yarışmasında 2.lik ödülünü aldı.

Ayrıca;

Milli Eğitim'den teşekkürler, takdirnameler, başarı belgeleri, üstün başarı belgesi ve "Hizmet Şeref Belgesi" ile maaşla ödüllendirmeleri bulunuyor.

 

ESERLERİ:

 

-  Bulutların Arasından Öylesine (1996/Şiir)

-  Hep Mavidir Düşlerim (1998/Şiir)

-  Ben Haliç'in Çocuğuyum (2000 / Nehir Şiir)

-  Öylesine Esti ki Rüzgâr (2004/Şiir)

-  Senin Yerin Yüreğim (2006 Atatürk'ün doğumunun 125. yılı İstanbul... T.C. Kadıköy Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü etkinlik Projesi. Ulusal Kurtuluş Savaşı ve İnkılapları çocuklara resimlerle süslenmiş Şiir)

-  Bir Tadımlık Haliç (2008 Özgün ve Derleme Şiir)

-  Ben Haliç (2010/Tarih Anı, Araştırma, İnceleme/İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Projesi/İstanbul’um Dizisi)

-  Tarih Kucak Açınca (2017/Araştırma)

-  Şimdi Ben Neredeyim (2019 / Gençlik, Eğitim, Gazete ve Dergi yazıları, Araştırma) 

 

DERLEMELER:

 

(Kadıköy Kız Lisesi/İstanbul Kadıköy Lisesi'nde Derleyen ve Sanat Danışmanı, Basın Yayın İletişim Kulübü Öğretmeni olarak 6 şiir ve 2 Deneme/Anı/Öykü Kitabı)

 

Bir Demet Şiir 1(1999)

Bir Demet Şiir 2 (2002)

Bir Demet Şiir 3 (2003)

Bir Demet Şiir 4 (2004)

Bir Demet Şiir 5 (2012)

Bir Demet Şiir 6 (2017)

...

Derinlik 1 (2016)

Derinlik 2 (2019)

 

Hakkında Ne Dediler?

 

 “Eğitimci ve yazar Nusret Karaca’nın kitaplarının merkezinde, doğup büyüdüğü Haliç var. Haliç’in eski haliyle şimdiki arasında çok fark olduğunu söyleyen Karaca, “Çocukluğum Santral İstanbul’un bahçesinde top oynayarak geçti” diyor.” –

(Milliyet Gazetesi 07.07.2012 tarihli Senem Aydın röportajından)

***

“Şair Nusret Karaca’nın artamları saymakla bitmez. Özverili, yardımsever, içten, gönül almasını biler, güler yüzlü, kâğıdın ve kalemin hakkını veren bir güzel insan.” –

(Nevzad Sudi, Türk Dili Dergisi Kasım 2006)

***

“Aydınlık eğitimci, ozan, güzel insan.”

(Mehmet Başaran. 07.06.2003 – Dilim Dilim Anadilim)

***

“Tanımaktan kıvanç duyduğum Nusret Karaca.”

(Ali Dündar. 14.10.2006, Kemalizmin Yol Haritası)

***

“Yalın, duygu yüklü şiirler, çocukluğundan, yaşadıklarından damıtmış mısralarına Karaca. Bir de eğitim alanındaki gözlemlerinden. Eğitim açmazında bocalayan çocuklarımıza bundan güzel öğüt olur mu?” (Refik Durbaş – 1 Mayıs 1997 – Ateş)

***

“Nusret Karaca şiirlerini Kaf Dağı’ndan bakışla değil, gerçek yaşamın içinde yaşayarak yazmıştır”. –

(Muzaffer Uyguner - Temmuz-Ağustos 1999 – Türk Dili Dergisi)

***

“Bir aşk yaşarsınız gün gelir durup nereden nereye dersiniz. İşte Nusret Karaca’nın Öylesine Esti Ki Rüzgâr adlı kitabından iki ayrı şiirden dizeler…”

(Nail Güreli - Milliyet 02.06.2006)

***

“ Nusret Karaca öğretmenim; İki kolumuzu iki yana açtık. Korkuluk olduk hiç olmazsa… Kolsuz olmaktan iyi.”

(Aydın Ilgaz – 01.12.2004)

***

"Gerçek şair Nusret Karaca'ya sevgilerle. "

(Salah Birsel - 01/12/1998... Nusret Karaca'nın Hep Mavidir Düşlerim kitabına imzalı)

***

"Yalın bir dil."

(Bedrettin Aykın/ Güzel Yazılar Ocak-Şubat 2001)

***

"Çalışkan, sevecen ışıklı bir aday."(İsmet Kemal Karadayı -KIYI Nisan 2001)

***

"Yüreğime Dizeler"(Vedat Günyol CKM 1998)

***

"Sevgili Nusret; Temiz bir dil. Kutlarım."(Sabahattin Kömürcüoğlu 26 Kasım 2004)

***

"Karaca'nın şiirlerinde dostluk var. Toplumsal duyarlılığa ağırlık var. Tüm şiirlerinde barışın, kardeşliğin önemine dikkat çekmeye çalışıyor."(AKŞAM/İNCİ -9 Mayıs 1999)

KAYNAKÇA: Refik Durbaş / Bir Sergi Bir Kitap (Ateş, 1.5.1997), Muzaffer Uyguner / Kitaplarla Başbaşa (Türk Dili Dergisi, Temmuz-Ağustos 1999), Tanju Akerman (Ekspres, Aralık 2000), Bedrettin Aykın (Güzel Yazılar, Ocak 2001), Muzaffer Uyguner (Türk Dili Dergisi, Mart 2001), İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Tanzimat’tan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi (Cilt II- Sf.554, 2003), M. Tanju Akerman / Çağını Yakalayanlar II (2011) - Röportajlı Şairler Sözlüğü (2014), Bilgi teyidi (30.08.2020).

İHSAN IŞIK İLE KADIKÖY’DE BİR CUMARTESİ SÖYLEŞİSİ

Bir süre önceydi. İhsan Işık’a “Türkiye Yazarlar, Şairler Ansiklopedisi” ve internetteki BİYOGRAFYA “Türkiye Ünlüleri İnternet Ansiklopedisi’ndeki bilgilerimin güncellenmesi, yeni kitap ve etkinliklerimin de yer alması için bir e-posta göndermiştim. Her zaman olduğu gibi zarif ve olumlu ifadeleriyle geri dönüşler aldım kendisinden. Daha sonra da “Bir ara görüşelim..” notu geldi. Ancak bu kadar kısa bir sürede bir araya gelebileceğimizi düşünmemiştim. Notun iletilmesinden yalnızca 2 gün sonra…

 

 

 

15/12/2018 Cumartesi…Telefonum çalıyor. Arayan İhsan Işık.

 

“Kadıköy’deyim Nusret Karaca.14.00 gibi sahile yakın bir yerde olacağım, müsaitsen gel. Şair bir kaç arkadaşla toplanacağız.”

 

“Çok isterim. Gelebilirsem.” diye karşılık veriyorum davetine.

 

Bir kaç dakika sonra telefonuma bir mesaj. Bulunacağı mekan. Ve ben dayanamayıp bu nazik davet için yola çıkıyorum.14.00 gibi Reşitefendi sokakta Mücahit Dabakoğlu‘nun bürosundayım

 

Dabakoğlu Turizmci. Ancak bir eğitimci, şair, yazar…

 

 

Alçakgönüllü.”Kendime göre..”diye kısa kesiyor şair kimliği üzerine yorumumu.

 

İhsan Işık gelene kadar eğitim, edebiyat, eğitim, edebiyat ve de hayata dair söyleşiyoruz. Sonra İhsan Işık geliyor.

 

Yanında Beşiktaş’tan şair Sabri Galip Nakipler. Beni yine besleyen dakikalar…

 

Birlikte beslendiğimiz yeni konular… zaman su gibi…

 

 

Ben bir yandan belleğime kaydediyorum bazı söz ve cümleleri…bir kaç tane de olsa yazmak, paylaşmak, edebiyat tarihine İhsan Işık’tan bir fotoğraf ve birkaç satır yazı bırakmak…Daha önce Gazete Kadıköy‘de “Kuğulu Parktaki Kuşlardan Biri” adlı şiir kitabının tanıtımını yapmış,

 

Moda’da ki imza günleri’nden  birine katılmıştım.

 

 

Sair, Yazar, Gazeteci, Yazar, Filolog, Bürokrat, Başbakanlık eski danışmanlarından, Çocuk Esirgeme Kurumu eski başkanları’ndan

 

 

Diyarbakırlı, Mayıs 1952 doğumlu. Ciklet satıcılığı, garsonluk, otel ve matbaa işçiliği’nden bir çok farklı işten tutun gazetelerde köşe yazarlığından bugünlere… Erzurum Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda esere imza atmış. En çok “Ansiklopedileri” ile biliniyor.

 

 

İşte Kadıköy’de kısa bir zaman diliminde İhsan Işık’tan…

 

 

-Şiir de Nazım Hikmet okudum önce. Babamın kitapları arasındaydı. Sonra Necip Fazıl Şiirleriyle…Cemal Süreya ve diğerleri geldi sonra. Nazım ve Necip Fazıl ..ikisi de bu ülkenin şairi. Farklılıklar olacak.

 

 

-Bir arkadaşa halk ozanı olduğunu söyleyen biri çok sayıda şiir getirmiş.1000 kadar. “Bir o kadar daha var.” demiş. Arkadaş birazını okumuş ve iade etmiş. Yani önemli olan sayı değil. Nitelik, içerik. Bazen bir söz bir dize çok şey anlatır. Bana hitap etmeli, benim yüreğime dokunmalı şiir.

 

-Şiir toplantıları yapılıyor. Birçok kişi kendi şiiri dinlensin istiyor, okunanların ise çoğunu dinlemiyor.

 

-Dost ahbap ilişkisi de bazen kitap için belirleyici oluyor. Hatta bazen kitap çıkmadan övgüler başlıyor. Tanıdıkların her biri bir kaç farklı yerde olumlu yorumlar yaptıysa tamam. Ancak bu, gerçek şiir ve şairin ortaya çıkmasına engel oluyor.

 

-Gençlerimiz tablet, bilgisayar, telefon başında sosyal.. sanal alemde. Çoğu yalnız, mutsuz, umutsuz.

 

-İngiltere’de ( Oxford ta sanırım) bu sosyal medya bağımlılığı ve bunun olumsuz sonuçlarıyla ilgili bir bölüm bile açıldığını duydum.

 

-Bana Ansiklopediler ve Biyografya çalışmalarımla ilgili bilgiler geliyor yazar ve şairlerden, bilim insanları’ndan. Ancak çoğu eksik bilgi. Doğum tarihi, kitaplarının konuları, yayın tarihleri gibi bir çok eksiklikler var…Kitapların adları var da, deneme mi? ,şiir mi? ,roman mı?, Hikaye mi?….Belirteceksin.

 

-Herkes eskiden çok şeyimiz yoktu ancak mutluyduk diyor. Evet. Benim annem dışarda çalışmıyordu, ev kadınıydı. Şimdi düşünüyorum. Ben ve kardeşlerim ne yapardık tersi olsaydı. O ortam da biz sevginin sıcaklığını aldık, bazı duyguları. Bu bir kazanç. Simdi şartlar değişik. Anne baba çalışıyor, bu duyguların yaşanması için aile ortamı önemli Mücahid Dabakoğlu’nun da değindiği gibi. Birey olmak evet, ancak bu aile ortamından uzak anlamda değil .Yorgun gelen anne baba, teknoloji’nin yeni getirdikleri ile ilgilenen çocukla ilgilenmezse, sessizlik, dinlenme olsun düşüncesiyle bir arada bulunup aile ortamı oluşmuyorsa ve çocukların, gençlerin çoğu böyle yetişirse…

 

-Sadece şiirle de yetinmemeli insan, başka şeyler de yazmalı. Deneme, öykü vs

 

Aziz Nesin ‘in sözü sanırım.”Ülkede her beş kişiden altısı şair.

 

-Seninle buluştuğumuza sevindim Nusret Karaca umarım daha sık karşılaşırız.

 

…….

 

Evet! Arada Mücahid Dabakoğlu, Sabri Galip Nakipler ve benim de katıldığım bu sohbet aslında kendiliğinden bir edebiyat toplantısına dönüştü. Güzel olan da buydu. İhsan Işık koltuktan kalkmadan izin isteyerek bir kare de fotoğrafını çektim yazıma ek olur diye.

 

Sonra oradan ayrılıp Bahariye’ye doğru yola koyuldum. Halk Eğitim Merkezi‘nde bir bardak çay içerken bu yazının içeriğini düşündüm.

 

 

Bugün 06 Mayıs 2021

 

Kısa ya da uzun hiç önemli değil, yaşanmışlıklar ve “an” lar önemli.

 

Notlarımı toparlayıp bu yazıyı kaleme aldım. Başka bir fotoğrafı ile, kitaplarından bir kaçının kapaklarını da bu yazıya ekleyerek epeydir aklımda olanı gerçekleştirmenin huzuru ile rahatladım.

 

Bizde böyle…

 

Bir işe başladın mı eninde sonunda bitireceksin…

 

Yazmak böyle bir şey!

 

KAYNAK: İhsan Işık İle Kadıköy’de Bir Cumartesi (Söyleşi: Nusret Karaca, sanattasarimgazetesi.com, 10 Mayıs 2021).

 

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör