Kadir Topbaş

Mimar, Siyasetçi

Doğum
08 Ocak, 1945
Ölüm
13 Şubat, 2020
Eğitim
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü
Burç

Mimar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı, UCLG Başkanı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı, yazar (D. 8 Ocak 1945, Artvin Yusufeli - Ö. 13 Şubat 2021, İstanbul). 1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu. Doktora tezini, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü’nde “Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri” konusunda tamamladı.

Uzun yıllar “serbest mimar” olarak çalıştı. Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994–1998 yılları arasındaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde danışmanlığını yaptı. Danışmanlığı süresince, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan saray, kasır ve tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına katkıları oldu. Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi süresince İstanbul’a model olabilecek ‘Güzel Beyoğlu’ projesini hayata geçirdi. Mimari projesini kendisinin çizdiği ‘Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Rehabilitasyon’ çalışmaları kapsamında Kasımpaşa’da çeşitli sosyal tesisleri hizmete sundu.

28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Çok başarılı bir dönemin ardından 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde İstanbul’da seçimle 2 defa belediye başkanı olan ilk siyasi olarak tarihe geçti.

Ardından 28 Mayıs 2009 tarihinde seçimle Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı oldu. 2004- 2007 yılları arasında UCLG MEWA başkanlığı yaptı. 2007-2010 yılları arasında dünya kentlerinin Birleşmiş Milletleri sayılan Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın eş başkanlığını yürüttü. 20 Kasım 2010 Yılında UCLG Başkanı seçildi.

İBB Başkanı Kadir Topbaş,  22 Eylül 2017 günü, bir basın toplantısı düzenleyerek görevinden istifa etti. Görevinden istifa eden Kadir Topbaş açıklamasında "Ben bugün itibariyle Belediye Başkanlığı görevimdem istifa ettim. Partimi bırakmıyorum. Buradan muhalefete ekmek çıkmaz" dedi.

Kadir Topbaş, aynı zamanda İstanbul Kalkınma Ajansı Başkan Yardımcılığını, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu ve İstanbul Modern Yönetim Kurulu üyeliğini, TAÇ Vakfı (Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma Vakfı) ve FEV (Fiziksel Engelliler Vakfı) mütevelli heyeti üyeliklerini de yürütüyordu.

Kadir Topbaş’ın Bilgi Üniversitesi ile beraber çıkardığı Beyoğlu: Kültürleri Buluşturan Kent, TAÇ Vakfı ile birlikte hazırladığı Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II ve Anılarda Beyoğlu isimli eserleri vardır.

 

 

Vefatı:

 

Uzun süredir koronavirüs tedavisi gören 76 yaşındaki Kadir Topbaş, 13 Şubat 2021 günü İstanbul’da koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Kadir Topbaş hayatını kaybetti. Kadir Topbaş, 16 Kasım’da kaldırıldığı özel hastanede entübe edilmişti.

Kadir Topbaş, 14 Şubat Pazar günü öğle namazını müteakiben Fatih Camii'nden kaldırılarak v Fatih Camii haziresine defnedildi. Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.  Özleyiş Topbaş ile evli olan Kadir Topbaş, üç çocuk babasıydı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mesaj

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Topbaş'ın vefatına ilişkin paylaşımında, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı, kıymetli yol arkadaşımız Kadir Topbaş'ın vefatını derin bir teessürle öğrendim. Kadir Bey'i, İstanbul'a ve ülkemize kattıklarını unutmayacağız. Kendisine Allah'tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum" dedi.

 

Ekrem İmamoğlu: Kadir abi dediğimiz bir insanı kaybettik

 

Ekrem İmamoğlu, Kadir Topbaş'ın vefat ettiği hastaneden çıkışında Haber Global'e yaptığı değerlendirmede, "İstanbulumuza çok değerli hismetleri olmuş, 13 yıl hizmet olmuş ve sadece bir belediye başkanı kimliği değil, aynı zamanda Kadir Abi denilmiş bir insanı bugün ebediyete uğurladık. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Hem İstanbulumuzun hem de İBB camiamızın, hem de ailemizin başı sağolsun. Yarın Fatih Camii'nde, kendilerine öncelikli İBB binamızda da bir törenle camiye nakli konusunda talebimizi ilettik. Ailenin kararına, hava durumuna göre hareket edilecek. Kadir Topbaş beyefendiye yakışan şekilde uğurlamak bizim sorumluluğumuzdur. İl Başkanımız da, Engin Altay bey de gelip aile ile acısını paylaştık" dedi.

 

Diğer Mesajlar

 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise, "İstanbul halkı Kadir Abi'ye teveccüh gösterdi. İstanbul halkı onu hayırla yadedecek. Kadir Topbaş denilince akla hizmet gelecek. Gerçekten üzgünüz, Kadir Topbaş İstanbul ile özdeşleşmiş bir belediye başkanı" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcü İbrahim Kalın, "Dar-ı bekaya yürüyen Kadir Topbaş beye Allah’tan rahmet, ailesine sabırlar diliyorum. Hepimizin başı sağolsun. Ülkesi için hizmet eden, İstanbul’da pek çok esere imza atan, beyefendi bir insandı. Mevla mekanını cennet eylesin" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "İstanbulumuza çok değerli hizmetlerde bulunan Büyükşehir eski Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a Allah’tan rahmet, tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun" dedi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kadir Topbaş'ın vefatına ilişkin bir mesaj paylaşarak, "Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’ın vefatını teessürle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski belediye başkanı Kadir Topbaş’ın hayatını kaybettiğini öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı dilerim" ifadelerini kullandı.

Esenyurt Belediye Başkanı İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, Kadir Topbaş'ın vefatını sosyal medyadan duyurarak, "Kadir ağabeyimiz, eski İBB Başkanımız Kadir Topbaş Rahmet-i Rahman'a kavuştu. Cenab-ı Allah mekanını cennet eylesin. Ailesine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun" dedi.

 

KAYNAK: İBB Başkanı Kadir Topbaş istifa etti (cumhuriyet.com.tr, 22 Eylül 2017), Kadir Topbaş hayatını kaybetti  (haberglobal.com.tr, 13.02.2021).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör