Kadir Topbaş

Mimar, Siyasetçi

Doğum
08 Ocak, 1945
Eğitim
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü
Burç

Mimar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı, UCLG Başkanı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı, yazar. 8 Ocak 1945’te Artvin’in Yusufeli ilçesinde doğdu. 1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu. Doktora tezini, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü’nde “Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri” konusunda tamamladı.

Uzun yıllar “serbest mimar” olarak çalıştı. Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994–1998 yılları arasındaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde danışmanlığını yaptı. Danışmanlığı süresince, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan saray, kasır ve tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına katkıları oldu. Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi süresince İstanbul’a model olabilecek ‘Güzel Beyoğlu’ projesini hayata geçirdi. Mimari projesini kendisinin çizdiği ‘Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Rehabilitasyon’ çalışmaları kapsamında Kasımpaşa’da çeşitli sosyal tesisleri hizmete sundu.

28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Çok başarılı bir dönemin ardından 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde İstanbul’da seçimle 2 defa belediye başkanı olan ilk siyasi olarak tarihe geçti.

Ardından 28 Mayıs 2009 tarihinde seçimle Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı oldu. 2004- 2007 yılları arasında UCLG MEWA başkanlığı yaptı. 2007-2010 yılları arasında dünya kentlerinin Birleşmiş Milletleri sayılan Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın eş başkanlığını yürüttü. 20 Kasım 2010 Yılında UCLG Başkanı seçildi.

İBB Başkanı Kadir Topbaş,  22 Eylül 2017 günü, bir basın toplantısı düzenleyerek görevinden istifa etti. Görevinden istifa eden Kadir Topbaş açıklamasında "Ben bugün itibariyle Belediye Başkanlığı görevimdem istifa ettim. Partimi bırakmıyorum. Buradan muhalefete ekmek çıkmaz" dedi.

Kadir Topbaş, aynı zamanda İstanbul Kalkınma Ajansı Başkan Yardımcılığını, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu ve İstanbul Modern Yönetim Kurulu üyeliğini, TAÇ Vakfı (Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma Vakfı) ve FEV (Fiziksel Engelliler Vakfı) mütevelli heyeti üyeliklerini de yürütüyordu.

Kadir Topbaş’ın Bilgi Üniversitesi ile beraber çıkardığı Beyoğlu: Kültürleri Buluşturan Kent, TAÇ Vakfı ile birlikte hazırladığı Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II ve Anılarda Beyoğlu isimli eserleri olup; evli ve üç çocuk babasıdır.

KAYNAK: İBB Başkanı Kadir Topbaş istifa etti (cumhuriyet.com.tr, 22 Eylül 2017).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör