Mehmet Akarca (Samsunlu)

Genel Müdür, Kamu Yöneticisi, Mimar, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
20 Kasım, 1952
Eğitim
KTÜ Mimarlık Fakültesi
Burç

Yüksek Mimar Mühendis, kamu yöneticisi, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü, siyaset adamı, Samsun eski milletvekillerinden. 20 Kasım 1952'de Samsun'da doğdu. KTÜ Mimarlık Fakültesinden Yüksek Mimar Mühendis olarak mezun oldu. Üniversite yıllarında sınav kazanarak girdiği TRT Trabzon Radyosu'ndan sonra yine geniş katılımlı bir sınavı kazanarak Ankara'ya-TRT Haber Merkezine 'Redaktör Spiker' olarak atandı. Uzun yıllar bu görevini sürdürdü. Ardından zamanın Başbakanı Turgut Özal'ın teklifi üzerine politikaya girerek 'Samsun Milletvekili' seçildi. Bir sonraki dönemde ise kendi arzusuyla politikadan ayrıldı.

Daha sonra sırasıyla, Anadolu Ajansı Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı, E-TV Genel Müdürü, Kanal D Ankara Temsilcisi, ardından da Kanal D-Star TV-CNN Türk ve D Smart'ı bünyesinde bulunduran Doğan TV Ankara Temsilcisi olarak çalışma hayatını sürdürdü. Turkuvaz Yayıncılığın kuruluşunu müteakip bu kez ATV Ankara Temsilciği görevini üstlenen Akarca, bu görevinin yanı sıra A-Haber'de hafta içi her gün 'Günün Yorumu' ile ekrana geldi, Takvim gazetesinde de yedi yıla yakın süre köşe yazıları ile yer aldı.

Ülkemizdeki ulusal televizyon ve radyoların hemen tamamındaki haber programlarında çeşitli konulardaki gelişmelerle ilgili görüşlerini seyirci ve dinleyiciyle pek çok kez paylaşmış olan Mehmet Akarca, 1 Eylül 2016'da 'Başbakan Başmüşaviri' görevine atanmış ve ardından da 'Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü' olarak görevlendirilmiştir.

KAYNAK: Genel Müdürlerimiz (byegm.gov.tr, 16.10.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör