Dionis Tanasoğlu

Yazar, Şair

Doğum
07 Temmuz, 1922
Eğitim
Kişinev Pedagoji Enstitüsü Tarih ve Dil Bölümü, Leningrad Tiyatro Enstitüsü Aktörlük Bölümü
Burç

Şair ve yazar. 7 Temmuz 1922, Kiriyet köyü / Gagovuzya (Moldova) doğumlu. İlköğrenimini doğduğu köyde, ortaokul ve lise öğrenimini Akkerman ve Bırdal kentlerinde tamamladı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Kişinev Pedagoji Enstitüsünde Tarih ve Dil, Leningrad Tiyatro Enstitüsünde aktörlük, son olarak da Bakü’de Türkoloji öğrenimi gördü.

Uzun yıllar öğretmenlik yaptı. Tiyatro ve müzik toplulukları kurdu. Koro ve orkestra şefliği, koreograflık ve rejisörlük görevlerinde bulundu. Komrat Gagauz Üniversitesinde rektörlük yaptı. Kişinev Pedagoji Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalıştı. Öğrencilik yıllarından itibaren şiir yazdı. Moldova Yazarlar Birliği, SSCB Yazarlar Birliği üyesidir. 1957 yılında ilk Gagauz alfabesini hazırlamış olan Tanasoğlu, 1998 yılında Bay dergisinin Balkanlarda Türk Kültürü Büyük Hizmet Ödülünü aldı.

ESERLERİ:

ŞİİR: Bucaktan Sesler, Almanah, Çel Türküm, Adamın İşleri, Hoşluk, Gençlik Türküleri, Bucakta Yalın, Olga’nın Sevdası.

ROMAN: Uzun Kervan.

KAYNAK: Osman Baymak / Gagauz Çağdaş Şiiri Antolojisi (2000), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas. 2009).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör