Emin Gürses

Psikolojik Savaş Uzmanı, İstihbarat Uzmanı, Siyaset Bilimci

Eğitim
İİTİA Siyasal Bilimler Fakültesi (Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) Kamu Yönetimi
Burç

Siyaset bilimci, istihbarat ve psikolojik savaş uzmanı. 3 Haziran 1957’de Rize’de doğdu. Rize Lisesi ve Eğitim Enstitüsünden mezun olduktan sonra İİTİA Siyasal Bilimler Fakültesi (Marmara Üniversitesi), Boğaziçi Üniversitesi, Kuzey Londra Politeknik ve Londra Üniversitesinde (SOAS, Birkbeck College ve LSE’de) siyaset bilimi, gelişme ekonomisi ve uluslararası ilişkiler dallarında lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimi gördü. Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürdü. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı.

Son zamanlarda Ulusal kanaldaki tartışma programla programlara çıktı. Milli Güvenlik Akademisinde öğretim görevliliği yaptı. Şubat 2008'de Ergenekon soruşturmasından gözaltına alınan Emin Gürses, Ergenekon davasında terör örgütüne üye olma, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etme suçlamalarıyla tutuklu olarak yargılandı. 30 Ocak 2010 tarihinde dosya kapsamı, delil durumu ve suç vasıflarının değişme ihtimali gerekçe gösterilerek tahliye edildi.

 “Emin Gürses’in kitabı Ayrılıkçı Terörün Anatomisi salt dalında ilginç ve titiz bir çalışma olduğu için değil, PKK sorunu üstünde düşünen herkesin, bugüne kadarki düşüncelerini en azından gözden geçirme gereksinimi duyacağı bir bilimsel bilgi kaynağı olduğu için de önemli. Kitabı bitirenler, keşke şu kitabı siyasetçiler, her iki kanattan siyasetçiler okusaydı diyor.” (Aydın Engin)

ESERLERİ:

Ayrılıkçı Terörün Anatomisi/IRA-ETA-PKK (1997), Milliyetçi Hareketler ve Uluslararası Sistem (1998), İnsan Hakları Diplomasisi (2002), Büyük Ortadoğu Projesi (Mahir Kaynak ile, 2004).

KAYNAK: Aydın Engin / Emin Gürses’ten Önemli Bir Araştırma Ayrılıkçı Terörün Anatomisi (Cumhuriyet Kitap, 20.8.1998), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör