Hasan Köni

Siyaset Bilimci, Tarihçi

Doğum
07 Haziran, 1946
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası Bölümü
Burç

Siyaset bilimci, tarihçi. 7 Haziran 1946, İstanbul doğumlu. Sen Josef Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası Bölümü (1970) mezunu. 1976 yılına kadar AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi ile Michigan State Üniversitesinde yüksek lisans ve doktora ve doktora üstü çalışmalar yaptı. 1982 yılında California Üniversitesinde, Santa Cruz Üniversitesinde ve 1990-91 yılında Washington John Hopkinks Üniversitesinde konuk öğretim üyesi olarak bulundu.

Türkiye’ye döndükten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası Bölümü öğretim üyeliği, Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürlüğü, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu üyeliği ve Milli Güvenlik Akademisi Öğretim üyeliği yaptı. Atatürk üzerine, Türk dış ve iç politikaları üzerine, ulusal ve uluslararası güncel konular üzerine yayınlanmış altmışa yakın makalesi ve kitapları vardır. Pet çok televizyon kanalında, uzman olarak programlara davet edilerek görüşlerine başvurulmuştur.

 BAŞLICA ESERLERİ (Araştırma-İnceleme):

Genel Sistem Kuramı ve Uluslararası Siyasetteki Yeri (2001), Amerika'nın Uluslararası Politikası (2007), Son Küresel Kart Amerikan Turan'ı (2007).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör