Ayşe Kara

Deneme Yazarı, Yazar

Doğum
19 Kasım, 1964
Burç

Yazar. 19 Kasım 1964, Bayburt doğumlu. İlköğrenimini İstanbul’da tamamladı (1975). Ortaokulu ve liseyi babasından aldığı derslerle dışarıdan sınava girerek bitirdi. Çalışmalarını İstanbul’da sürdürdü.

Denemeleri Yörünge, Tarih ve Düşünce, öyküleri Türk Edebiyatı ve Hece dergilerinde yayımlandı. Ebruli ve Mesih’i Beklerken adlı iki öykü kitabı 2000 yılında Millî Gazete’de tefrika edildi. Fotoğraf sanatçısı da olan Ayşe Kara’nın, Sultan Abdülmecid in kızı, Sultan Abdülaziz’ in yeğeni, V. Murat ve Sultan Abdülhamit’in kız kardeşi Refia Sultan’ı anlattığı ilk romanı Bir Tanzimat Prensesi / Refia Sultan 2003’te yayımlandı.

“Refia Sultan (2003) adlı ilk romanında ‘peçeli dervişin gizinden, Şeyh Galip ve Beyhan’ın ümitsiz aşklarına, sultanından, kölesine iç içe geçen bir kurguyla’ hüzünlü iç hikâyelerden oluşan bir dünya kurdu.” (Ömer Lekesiz)

HAKKINDA: Ö. Ateş / Bir İnsan Olarak Sultan (Akşamlık, 30.5.2003), Y. Selim Arzoğlu / Yas ve Cülus (Aksiyon, sayı: 439), Ercüment Dursun - Yadigâr Türkeli / Boğaziçi’nde Hüzünlü Bir Sultan (söyleşi, Türk Edebiyatı, Haziran 2003), Ülkü Özel Akagündüz (Zaman, 5.5.2003), İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör