Ali Karaçalı

Deneme Yazarı, Öykü Yazarı, Yazar

Eğitim
Ankara’da Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Deneme ve öykü yazarı. 1960, Kahramanmaraş doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini  Kahramanmaraş’ta (1977), yükseköğrenimini Ankara’da Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamladı (1980). Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Türk Halk Edebiyatı alanında yüksek lisans yaptı (2002). Yüksek lisans tezi: “Maraşlı Âşık Behlül Ali – Hayatı, Sanatı, Eserleri” (2002). Ağrı ve Tokat’ta öğretmenlik, Milli Eğitim Bakanlığında yöneticilik görevlerinde bulundu. Türk Dil Kurumu Genel Sekreteri olarak çalıştı. Hece dergisinin kurucuları arasında yer aldı. Yöneticiliği sırasında Milli Eğitim Bakanlığının Milli Eğitim, Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim adlı kurumsal dergilerinin yayın kurulu üyeliği, yayın yönetmenliği ve yazı işleri müdürlüğünü yaptı.

Yazmaya ortaokul yıllarında başladı. “Korku” adlı ilk öyküsü Kahramanmaraş’ta yayımlanan Kelam dergisinin ilk sayısında (Aralık 1976) yayımlandı. Deneme ve öykülerini Kelam, Edebiyat ve Hece dergilerinde yayımladı. Kamçı (1982) adlı bir öykü kitabı vardır.

HAKKINDA: Recep Duymaz / Kamçı (Yeni Devir, 3.2.1983), Hüseyin Akan / Bir Dönemin Sıkıntıları (Zaman, 25.11.1986), Ömer Lekesiz / Hece’deki Öyküler (Hece, sayı: 7, Temmuz 1997).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör