Ayfer Coşkun

Deneme Yazarı, Öykü Yazarı, Yazar

Doğum
05 Eylül, 1941
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Öykü yazarı. 5 Eylül 1941, Elazığ doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Bir süre İstanbul Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğünde avukat olarak görev yaptı. Siyasi nedenlerle 1984 yılında Fransa’ya giderek dokuz yıl yurtdışında kaldı. Paris’ten gönderdiği öykü, deneme ve sanat yazıları 1987 yılından itibaren Adam Sanat, Varlık ve Milliyet Sanat dergilerinde yayımlandı. 1992-93 yılları arasında Paris’te Türkçe-Fransızca Gazete adlı bir dergi çıkardı. 1995’te yurda kesin dönüş yapan Coşkun, Radikal gazetesinde sanat yazıları yazmaya başladı. Bu arada öykü çalışmalarını da sürdürdü. Ayrıca Cumhuriyet Dergi’de yazılar yazdı ve söyleşiler yaptı.

Ayfer Coşkun’un ilk öykü kitabı Gözlerini Değiştirsinler Çocukların 1989 yılında yayımlandı. Bu kitaptaki öykülerinde, 12 Eylül (1980) askeri darbesinin cezaevi kapılarına yığdığı çocukların ve kadınların gerçek yaşamlarından kesitler sundu. Bu öykülerinde, öykü kişilerinin hiçbirinin adı yoktur. Onlar salt anne, baba, eş, büyükanne, büyükbaba, oğul, kız ve torundu. Bir başka söyleyişle, dönemin acılarını yaşayan, yaşamış olan herkesti. Yazar bilinçli olarak, okurunu öykülerine katıyor, öykü kişileriyle özdeşleştiriyordu.

“Ayfer Coşkun’un bu ikinci kitabındaki öykülerde de, bazısının adı “masal” olsa da, yine gerçek yaşamlar var. Kore Savaşı’na giden bir başkasının nişanlısına yazılan mektuplar... Yatalak bir anneannenin ölene dek sakladığı sır... Tuhaf bir üçleme... Cinler ve cehennem korkularıyla karartılmış çocukluk günleri... Bir Anadolu kentinin, yıllar öncesine ait rengi, kokusu, sesi... ölen ovası, o kentin ve ovanın yerini alan baraj gölü... Yalın, hatta yer yer çocuksu bir anlatımla, kâh masalın sularında, kâh acı bir işkence hesaplaşmasında bulacaksınız kendinizi.” (İpek Çalışlar)

ESERLERİ (Öykü):

Gözlerini Değiştirsinler Çocukların (1989), Duran Zaman (1999)

HAKKINDA: Vitrindekiler (Cumhuriyet Kitap, 9.9.1999), Bedrettin Aykın / Ayfer Coşkun’un Öyküleri (Cumhuriyet Kitap, 31.8.2000), TBE Edebiyatçılar Ansiklopedisi 1 (2.bas. 2003).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör