Abdurrahman Adıyan

Deneme Yazarı

Doğum
Eğitim
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü

Deneme yazarı. 1964, Esenkoç köyü / Muradiye / Van doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini Van’da tamamladı. Küçük yaşlardan itibaren terzilik mesleğini sürdürdü. Kırk yaşından sonra üniversiteyi okumaya karar verdi, AÖF Kamu Yönetiminde okudu.

Şiir ve yazıları; Özden, Bölge, Pusula, Şark Yıldızı, Şehrivan, Vansesi, Adana Mesaj ve Prestij gazetelerinde, Hazan, Taşra Edebiyat, Ay Karanlık, Tamara, Ay Vakti, Alabanda, Yitik Düşler ve Aralıklar gibi sanat ve edebiyat dergilerinde yayımlandı. Van’da çıkan Hazan dergisinin kurucuları arasında yer aldı.

“Eserdeki denemelerin her biri farklı bir konuyu dile getirseler de, bütün kötülüklerin ‘öz’den sapmışlıktan; iyileşmenin ve paklanmanın tek yolunun ise ‘öz’e dönüş olduğunun ana temasının oluşturduğunu gösteriyor. Ayrıca yazarın, ‘altısında tıfıl bir çocukken’ annesini kaybetmesi ve ‘bıçaklanmış bir dal gibi, ayrı düşmesi’ ve ‘vefasızlıktan’ dolayı hüznün hayatına damgasını vurmuş olması, böylece hüznü eserine de yansıtmıştır. Onun içindir ki, yazarın ruh hali gibi, eserde ‘med-cezirler içredir.” (Vehbi Vural)

ESERLERİ:

DENEME: Düşlerim Özgür Olsaydı (2004).

ŞİİR: Yedi Harf Yalnızlığı.

GEZİ: Yolların Dili Olsa.

HAKKINDA: Bişar Ulutaş / Adıyan İlk Kitabını Çıkardı (Bölge gazetesi, 7-13.4.2004), Sema Görgülü / Düşlerim Özgür Olsaydı (Şark Yıldızı gazetesi, 30.4.2004), Ramazan İlhan / Benim Fikirlerim Satılık Değil (Bölge gazetesi, 19-25.5.2004), Vehbi Vural / Düşlerim Özgür Olsaydı da İçini Dökmenin Mertçesi (Bölge gazetesi, 10-16.3.2005).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör