Hasan Aydın (Konyalı)

Şair ve Ressam

Doğum
00 Eylül, 1952
Eğitim
Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü
Burç

Ressam ve Şair. 1952 yılında Konya'nın Kadınhanı ilçesine bağlı Saçıkara köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu ilçede, liseyi Konya Gazi Lisesi, Söke Lisesi ve Kadınhanı Ata İçil Lisesinde okudu.

1978'de Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü bitirdi. 1991'de Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde lisans tamamladı. 33 yıl Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptı. TÖB-DER üyeliği, EĞİTİM-SEN üyeliği ve yöneticiliği yaptı. EMEKLİ-SEN ve Edebiyatçılar Derneği üyesidir.

Şiir ve öyküleri; Kasabadan Esinti, Çalı, Eskişehir Sanat, Cumba, Kar ve Son Gemi dergilerinde yayınlandı. Altıncı sınıf öğrencileriyle "Bir Demet Küçük Ozan" adlı şiir kitabını çıkardı.

Öykü ve şiirlerinde toplumcu gerçekçi anlayışı benimser. Öyküleri olaya dayalıdır. Şiirlerini imgelere boğmadan sade bir dille yazar.

2012-2013 yıllarında Azerbaycanlı Ressam Sabir Mehtiyev'in atölyesinde desen ve yağlıboya çalıştı. 2012'de İstanbul Maltepe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde resim kursu öğretmenliği yaptı. On karma sergiye katıldı. GESAM (Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) üyesidir.

İstanbul'da Emel-Orhan Karadoğan koleksiyonunda beş resmi var.

 

Kitapları:

 

Öykü: Gökkır'ın Bahar Dansı (2018),

Şiir: Vapur Dediğin (2018)

 

KAYNAKÇA: Hasan Aydın (Bilgi teyidi, 30.04.2019), Hasan Aydın kitapları (kitapsahaf.net, babil.com, kabalci.com, 30.04.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör