Bayram Zilan

Siyaset Bilimci

Doğum
12 Ağustos, 1980
Eğitim
Kırıkkale Üniversitesi Petrokimya Bölümü
Burç

Siyaset bilimci. 12 Ağustos 1980’de Diyarbakır’da doğdu. İlkokulu Nükhet Coşkun İlköğretim Okulunda, orta öğrenimini Diyarbakır İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Lise öğrenimini Ankara Kimya Meslek Lisesinde yaptı. Kırıkkale Üniversitesi Petrokimya Bölümünü bitirdi. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü ve yine aynı üniversitenin Halkla İlişkiler bölümlerini onur öğrencisi olarak bitiren Zilan, üç üniversite mezunudur.

Daha sonra Atılım Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Üniversitede Türkiye'nin Siyasi Yapısı, Darbeler, Darbeler ve Medya İlişkisi, Kemalizm, Yarı Başkanlık ve Başkanlık Sistemi üzerine araştırmalar yaptı.

2007 yılından itibaren Dünya Demokrasi Hareketi (DDH) Kurucu Genel Başkanlığı görevini yürüttü. 2010-2012 yılları arasmda Taraf, 2012-2013 yılları arasında Star, Radikal ve Yeni Şafak gazetelerinde birçok makalesi yaymlandı. 2014'ten itibaren Milat gazetesindeki köşesinde haftada iki gün Türkiye ve dünya siyaseti üzerine yazılar yazdı. Ayrıca Kanal 5'de Genç Fikir, Kudüs Tv'de Genç Siyaset adlı programlar hazırladı, SKY 360 TV’de “Demokrasi Arenası” programında, sonra çeşitli kanallarda yorumculuk yaptı. Milat gazetesi Ankara Temsilciliği görevini yürüttü.

Bayram Zilan, 2014’te "Yeni Türkiye" adlı bir sivil toplum kuruluşuna öncülük etti. Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa'da yerel yönetim programlarına katılarak çeşitli sertifikalar aldı. Balkan ülkelerindeki siyasi yapılar üzerinde çalışma yapmak üzere Bosna başta olmak üzre bazı Balkan ülkelerine gezilerde bulundu.

 Evli, ve üç çocuk babasıdır. Orta derecede İngilizce ve Kürtçe, iyi derecede Zazaca bilmektedir. Yazılarının bir bölümünü, 2014'te Yeni Türkiye Üzerine Tezler adlı ilk kitabında toplamıştır.

KAYNAKÇA: Bayram Zilan / Yeni Türkiye Üzerine Tezler (2014), Bilgi Formu (2014), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör