Hüseyin Bahri Alptekin

Küratör, Öğretim Görevlisi, Yazar

Doğum
Ölüm

Sanatçı, küratör, yazar, öğretim görevlisi (D. 1957, Ankara – Ö. 2007, Beyoğlu / İstanbul) Ankara ve Paris’te estetik, sanat felsefesi ve sosyoloji üzerine eğitim gördü. SIPA Press için basın fotoğrafçısı olarak çalıştı ve birçok yayın için sanat ve tasarım eleştirmeni olarak yazılar yazdı. Ankara Bilkent Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ders verdi, Türkiye’de ve yurtdışında güncel sanat üzerine birçok konferans ve sempozyuma katıldı. 1990’ların başından itibaren sanat üretimine yoğunlaşan Alptekin, eserlerinde küreselleşmenin etkileri, göç ve sürgün, kültürlerarası imge dolaşımı, imzasız üretimler gibi temaları zaman, yer, seyahat, kişisel tarih ve arşivler üzerinden inceledi.

Fotoğraf yerleştirmeleri, kolajlar, videolar, objeler – hatta kasası plastik futbol toplarıyla dolu bir kamyon gibi – eserlerinde birçok farklı malzeme ve yöntemler kullanarak, birbirine referans veren çok katmanlı görsel bir dil yarattı. Hüseyin Bahri Alptekin, 2007’de 52. Uluslararası Venedik Bienali’nde “Şikayet Etme” isimli yerleştirmesiyle Türkiye’yi temsil etti. Aynı sene Londra’da Tate Modern’de düzenlenen “Global Cities” adlı sergide yer aldı. 2000-2004 yılları arasında kâr amacı gütmeyen, misafir sanatçı programları ve konferanslar düzenleyen “Sea Elephant Travel Agency” (SETA) adlı bir sanatçı kolektifini yürüttü. Yemek, müzik, felsefe ve mimarlık gibi konularda yazılar yazdı.

Kendisi beraber çalışma ve kolektif üretimlerin insanıydı, Michael Morris ile yaptığı erken dönem işleri, Bilkent yıllarında öğrencileriyle beraber kurduğu Grup Grip-in, LOFT’ta düzenlediği toplantılar, Bunker Research Group ve Barn Research Group (BRG) bunlardan bazılarıdır. Katıldığı birçok sergi arasında ayrıca São Paolo Bienali (1998), UNESCO Ödülü’nü kazandığı (Karadağ) Çetince Bienali (2002), Walker Art Center’da gerçekleştirilen “How Latitudes Become Forms” (2003), Manifesta 5 (2004), 2. ve 3. Tirana Bienali (2005) ve üç kere katıldığı İstanbul Bienali (1995, 2005, 2009) bulunmaktadır. 2008 yılında İstanbul Beyoğlu’ndaki evinde ölü bulunmuştur.

Sanatçının kişisel sergileri ise şunlardır:

“Demokratik Lüks”, Rampa, İstanbul & M HKA, Antwerp (2015), “Hüseyin Bahri Alptekin – Facts, Incidents, Accidents, Circumstances, Situations”, Muzeum Sztuki, Łódź (2013), “Festival Istambul Agora – Hüseyin Bahri Alptekin”, SESC Pompeia, Sao Paolo (2013),“Ben Bir Stüdyo Sanatçısı Değilim”, Salt (2011), “Global Mockery”, Maison de Folie de Wazemmes, Lille (2009) ve “Kriz: Viva Vaia”, Dulcinea – Çağdaş Sanatlar İçin Özgür Mekan (1999).

Seçili Karma Sergileri:

Sanatçı ve Zamanı, İstanbul Modern, İstanbul (2015), Scenes for a New Heritage: Contemporary Art from the Collection, Museum of Modern Art, New York / ABD (2013),

Once Upon a Time… The Collection Now, Van Abbemuseum, Eindhoven / Hollanda (2013),

O Zamanlar Konuşuyorduk, SALT Ulus, Ankara (2013), Signs Taken in Wonder: Searching for Contemporary Istanbul, MAK – Austrian Museum of Applied Arts / Contemporary Art, Viyana / Avusturya (2013), O Zamanlar Konuşuyorduk, SALT Galata, İstanbul (2012),

Snapshots of Tourism, Tromsø Kunstforening, Tromsø / Norveç (2011).

KAYNAK: Türkiye Kültür ve Sanat 2009 Yıllığı (2009), Hüseyin Bahri Alptekin (rampaistanbul.com, erişim: 6 Ocak 2016).

Eser Örneği 1

Eser Örneği 2

Eser Örneği 3

Eser Örneği 4

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör