Sedef İybar

Danışman, Gurme, Televizyon Programı Sunucusu, Öğretim Görevlisi

Doğum
Eğitim
Newyork NYIT
Diğer İsimler
Sedefli Lezzetler. Demet Akbağ'ın kız kardeşi.

Yemek Danışmanı, Gurme, Televizyon Programı Sunucusu, Öğretim Görevlisi. 1981, İstanbul doğumlu.

Sedef  İybar, Demet Akbağ'ın iki kardeşinden biridir. Diğer kardeşi Kemal İybar ise fotoğrafçıdır. Annesinin ismi Suzan İybar, babasının ismi Oktay İybar'dır. 20 yaşında iken Şükrü Gürün ile evlendi. Bu evlilikten Ülker adında bir kız çocuk annesidir. Evliliği ise Sedef İybar'ın isteği ile 15 yıl sonra 2016'da boşanmayla sonuçlanmıştır.

Sedef  İybar, İstanbul Kız Lisesi’nden sonra Newyork’ta NYIT’de işletme eğitimi aldı. İstanbul’a döndükten sonra 1999 yılında özel bir mutfak okulunda eğitmen olarak Sofra Sanatı ve Pratik yemek kursları verdi. Bu sırada Habertürk televizyonuna A la Carte adlı ilk programını hazırladı. Ardından ATV, Star, TV8, Turkmax ve son olarak da Bein Gurme kanalında yemek programları hazırlayıp sundu.

Birçok firmanın çıkardığı yemek kitaplarına danışmanlık yapan Sedef  İybar, halen Nişantaşı Üniversitesi’nde Gastronomi Bölümü öğrencilerine Sofra Adabı ile ilgili dersler ve restaurantlara danışmanlık hizmeti vermekte.

Özellikle son dönemlerde sağlıklı beslenme üzerine ilaç sektöründen ve beslenme sektöründen bazı firmalarla koordineli olarak Türkiye’nin farklı illerinde sohbet toplantılarına katılan Sedef İybar,  konunun uzman doktorlarıyla sahnede bilgi paylaşımında bulunmakta.

Sedef  İybar, ayrıca, Bein Gurme kanalında Sedefli Lezzetler programını 875 bölüm olarak 3 yıl boyunca hazırlayıp canlı sundu.

KAYNAK: Sedef İybar kimdir? (medyafaresi.com, 6 Mart 2017), Sedef İybar kimdir? (hurriyet.com.tr, 24 Mayıs 2018), Sedef İybar kimdir? (sozcu.com.tr, 3 Şubat 2019), Sedef İybar Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? (tozlumikrofon.com, 5 Kasım 2020),Sedef İybar kimdir? (haberler.com, 9 Nisan 2021), Sedef İybar Kaç Yaşında (tr-yeni.neohowma.com, 9 Nisan 2021), Sunucular (miradorspeakeragency.com, 22.05.2022).

 

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör