Gülşah Sönmez

Öğretim Görevlisi, Ses Sanatçısı

Doğum
Eğitim
İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi
Diğer İsimler
Gülşah Çubukçuoğlu Sönmez

Akademisyen, ses sanatçısı, 1985 yılında İstanbul’da doğdu. İlk öğrenimini Bakırköy Halil Bedii Yönetken İlköğretim Okulunda, orta öğrenimini İstanbul Vefa Lisesinde tamamladı. 2000 yılında Bakırköy Musıki Konservatuarı Vakfı yarı zamanlı Türk Müziği Bölümünü kazandı. Bu kurumda başta Prof. Dr. Nevzat Atlığ olmak üzere Fatih Salgar, Faruk Salgar, Cengizhan Sönmez, Ayşegül Kostak Toksoy gibi değerli hocalardan solfej, nazariyat, üslup ve repertuar dersleri aldı. Bakırköy Musıki Konservatuarı Vakfı bünyesinde Faruk Salgar yönetimindeki “Itri” ve “Gençlik”  korolarında, Cengizhan Sönmez ve ardından Suat Güney yönetimindeki “Dede Efendi” korosunda görev aldı. Bu korolarda Prof. Dr. Nevzat Atlığ’ın 60.Sanat Yılı Konseri (Nevzat Atlığ yönetiminde), "Yahya Kemal Beyatlı’yı Anma Konseri", "Kar’dan Kanto’ya Türk Müziği Konseri", Dede Efendi’nin ölüm yıldönümü dolayısıyla "Hüzzam Mevlevi Ayini" ve daha birçok konserde solist ve korist olarak görev aldı. Nevzat Atlığ yönetimindeki “Fasıl” adlı cd çalışmasında korist olarak bulundu. TRT’ de yayınlanan "İstanbul Türk Müziği Günleri Amatör Korolar" programında korist ve solist olarak yer aldı. 

2003 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünü kazandı. 2004 yılında Bakırköy Musıki Konservatuarı Vakfı Yarı Zamanlı Türk Müziği Bölümünden, 2007 yılında Marmara Üniversitesi İİBF İktisat Bölümünden mezun oldu.

Marmara Üniversitesinin ardından 2007-2008 öğretim yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümünü kazandı. Başta Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Doğan Dikmen, Münip Utandı, Feridun Öney, Emel Şenocak, Fidan Kurt, Fulsun Komutan, Ali Eral, Sinem Özdemir, Çiğdem Yarkın gibi değerli hocalardan Türk Müziği nazariyat, repertuar, fasıl ve batı müziği eğitimi aldı. Neşe Yeşim Altınel Çoban yönetimindeki İTÜ TMDK Korosu ile Ustalara Saygı Konserleri çerçevesinde Erol Sayan ve Hakan Şensoy yönetimindeki İTÜ TMDK Orkestrası ile Yalçın Tura adına düzenlenen konserlere solist olarak katıldı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinde hazırlanan "Kadınlardan Kadınca Müzik Konseri"nde de yine solist olarak görev aldı. Cenk Öztürk yönetimindeki İTÜ Çok Sesli Korosu’nun çalışmalarında korist olarak bulundu. "Sınıftan Sahneye" etkinlikleri kapsamında solo konser verdi.

2004 yılında kurulan Cengizhan Sönmez yönetimindeki Ses ve Nefes Türk Müziği Topluluğu’nun kuruluşundan bu yana solistlerindendir. "Türk Müziği Topluluğuyla Anadolu Ezgileri", "Türk Filmlerine Konu Olmuş Şarkılar", "Ses ve Nefes ile Uşşak Faslı", "Ses ve Nefes ile Hüzzam Faslı" konserleri bu toplulukla yaptığı konserlerden sadece birkaçıdır.

Gülşah Sönmez, ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2006 Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Ses ve Nefes Türk Müziği Topluluğu’na hazırlatmış olduğu “Kutlu Peygamberim” isimli cd çalışmasında korist olarak yer aldı. Taylan Kendirli yönetimindeki İstanbul Büyük Kulüp Klasik Türk Müziği Korosu’nun konserlerinde 2006 yılından bu yana korist ve solist olarak yer almaktadır. Bu koro ile Atatürk ve Cumhuriyet Konseri ( bu program NTV’ de yayınlanmıştır), "Bahar Konseri", Koç Üniversitesi bünyesinde engelli çocuklar yararına "Türk Müziği Konseri" yaptığı çalışmalardan birkaçıdır.

 2007-2008 kurs dönemi Bahçeşehir Gelişim Akademisinde  Türk Sanat Müziği dersleri verdi. TRT  radyo ve televizyon yayınlarında solist olarak görev aldı. 2015-2016 yıllarında Bakırköy Musiki Konsevatuarı Vakfında hocalık yaptı. Büyükçekmece Belediyesi Musiki Derneği Konservatuarı ile çalışmalarına halen devam etmektedir. İTÜ Türk Müziği Konservatuarı öğretim görevlisidir.

İlk albümü “Ömür Borcu” Ocak 2018’de sevenleriyle buluştu.

TRT sanatçısı, besteci Cengizhan Sönmez ile evli, bir erkek çocuğu annesidir.

 

Ödülleri:

 2006 yılında İstanbul Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen KASDAV Türk Sanat Müziği Amatör Ses Yarışması’nda birinci, aynı yıl Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) düzenlediği Safiye Ayla-Zeki Müren Ses Yarışması’nda üçüncü oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör