Günseli Naymansoy

Öğretim Görevlisi, Araştırmacı Yazar, Akademisyen

Doğum
13 Mayıs, 1954
Eğitim
İ.İ.T.İ.A. Kimya Mühendisliği Yüksek Okulu
Burç

Akademisyen, okutman, araştırmacı yazar. 13 Mayıs 1954 tarihinde Eskişehir’de doğdu. Lise öğreniminden sonra başladığı çalışma yaşamında memur, mühendis, bankacı ve öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Üniversite Giriş Sınavında Eskişehir birincisi olmasına karşın çalışmak zorunda olduğu için İ.T.İ.A. Kimya Mühendisliği Yüksek Okulunun ikinci öğretimine devam etti.

Mezuniyetinden sonra İstanbul’da tekstil sektörünün öncülerinden olan bir işletmede mühendis olarak göreve başladı. O yıllarda kadın mühendisler için çalışma koşullarının son derece olumsuz olması, onu başka arayışlara yöneltti. Bu arada Goethe Enstitüsünde ilk ve muhtemelen de son kez açılan “Mühendisler İçin Almanca Programı”nı dereceyle bitirdi.

Özel bir bankanın açtığı sınavı kazanarak kambiyo uzmanı oldu. Ancak mühendislik eğitimini değerlendirmek ve kendinden sonra gelen kadın mühendislere deneyimlerini aktarma isteğiyle yeniden öğrenci oldu. 1993 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünü dereceyle bitirdi.

Bir ortaöğretim kurumunda kısa süre öğretmenlik yaptı ve sonrasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde okutman olarak göreve başladı. Teknik İngilizce konusunda hazırladığı ders notları bölümde uzun zaman okutuldu.

2003 yılında “English for Economics and Management” adlı ilk kitabını yazdı ve Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde okuttu. Aynı yıl Eskişehir Osmangazi Üniversitesi yayını olarak basılıp halk eğitimi için kullanılan “Ben Nasıl Bir Yurttaşım” adlı kitapçığı yazdı. Öğrencileriyle birlikte bazı köy meydanlarında tiyatro gösterileri yaparak kitaplıklar oluşturdu ve fidan dikimi etkinlikleri gerçekleştirdi.

Üniversitede gerçekleştirdiği etkinliklerden biri, bir üniversitede ilk kez bisiklet takımı kurarak Eskişehir’den Ankara’ya 210 kilometrelik sürüş yaptıkları “Ataya Saygı Bisiklet Maratonu”dur. Bu etkinliğin tüm aşamalarını planlayıp yaşama geçirdiği gibi kendisi de takımının önünde maratonda yer aldı. Bu etkinliğin fotoğrafı “Kent Belleği Müzesi”nde bulunmaktadır. Yine aynı müzede kentin kadınlarını anlattığı konuşması dinlenilebilmektedir.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde çalışırken akşam derslerine devam ederek Türk Edebiyatı eğitimi alıp lisans tamamladı ve yüksek lisans derecesini bu alanda aldı. Ankara Üniversitesi DTCF Felsefe Bölümü, Bilim Tarihi Ana Bilim Dalında doktora yaptı. 2009 yılında “Türkiye'de Bilim Kadınları ve Bilimin Gelişimine Katkıları” başlıklı tez çalışmasını tamamlayarak üstün başarı derecesiyle mezun oldu. Tezi, bu konuda Türkiye’de ilk defa yapılan çalışma oldu. Ayrıca “Atatürk’ün Mühendis Kızları” adlı kitabı da basıldığında konusundaki ilk ve tek çalışma oldu.

İlk kadın mühendisimiz olan Sabiha Rıfat Gürayman’ın Anıtkabir inşaatından sorumlu kontrol mühendisliği görevini yürüttüğünü saptayarak hakkında bir bildiri sundu. Daha sonra Genelkurmay Başkanlığına Gürayman’ın bir fotoğrafının Anıtkabir’e konulması için başvuru yaptı. Başvurusunun Genelkurmay Başkanlığınca uygun bulunmasıyla fotoğraf 2008 yılında Anıtkabir Hürriyet Kulesi’ne konuldu. Daha sonra Gürayman’ın arşivinin kataloğunu hazırlayarak biyografisini yazdığı kitapta yayınladı. 

Akademik amacını, “Daha önce yapılmamış öncü ve yol açıcı çalışmalar yapmak” olarak belirlediğini ve bu nedenle sürekli kendini geliştirmeye çaba gösterdiğini belirten Naymansoy, son olarak Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ön Lisans Programını Onur Öğrencisi olarak bitirdi (2011). 06.03.2018 tarihinde “Doçent” unvanını alan Naymansoy bugüne kadar çevre ve kadın konulu pek çok proje gerçekleştirdi, makale ve kitap yazdı.

Yaşamdaki amacını, “Yalnızca iyi ve üretken bir insan olmak” olarak açıklayan Naymansoy, kendi çalışmalarından sonra “Bilimde Kadın” temalı başka çalışmaların yapılıyor olmasıyla mutlu olduğunu ifade etti.

Yaşamı boyunca gereksinimi olanların olabildiğince yanında olmaya çalıştığını, bu amaçla çeşitli kurumlarda gönüllü öğretmenlik yaptığını ve hatta palyaçoluk yaparak hastanelerde yatan hasta çocukları gülümsetmeye çalıştığını belirtti.

Gençlerin, daha iyi bir dünyada yaşamak istiyorlarsa önce daha iyi bir insan olmak için çaba göstermeleri gerektiğini söyleyen Naymansoy, hâlen toplum yararına etkinliklerine ve bilimsel çalışmalarına devam etmektedir.

 

ESERLERİ:

 

Ben Nasıl Bir Yurttaşım? (2003), English for Economics and Management (2003), Eskişehir’e Emek Veren Kadınlar (2007), Türkiye’de Bilim ve Kadın Kongresi Bildirileri (2009, Editör) , Atatürk’ün Mühendis Kızları (2010), Bilimde Cumhuriyet Kadınları (2011), 50 Öncü Türk Kadını (2012), Remziye Hisar - Türk Kimyasının Ana Kraliçesi (2012), Türk Felsefesinin Öncülerinden Tezer Taşkıran (2013), Eskişehir’e Emek Verenler (2014, 2019), Herkes Çevreciyim Der Ama… (Aralık 2014, Şubat 2018,), 50 Öncü Türk Kadını - 50 Frontier Turkish Women (Türkçe-İngilizce, 2015), Gölgeden Gerçeğe (Temmuz 2019), “’Ben...’ (Eylül 2020)”, Korona’lı Günlerimiz (Eylül 2020, Şubat 2021), İnanırsan Başarırsın (Eylül 2021), Anıtkabir’deki Kadın Eli, (Mart 2022)

 

KAYNAKÇA:

Hayat Dolu Kızlar Tiyatrosu (Milliyet Gazetesi, 07 Mart 2005),

Anıtkabir’e Kadın Mühendisin Fotoğrafı Asılacak (Sabah G., 29 Aralık 2008),

Kadın Mühendisin İlham Veren Hayatı, (Oksijen Gazetesi, 27 Mayıs 2022),

Doç. Dr. Günseli Naymansoy – Bilgi Teyidi (Eylül 2017, Mayıs 2022).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör