Günseli Naymansoy

Araştırmacı Yazar, Akademisyen

Doğum
13 Mayıs, 2017
Eğitim
İ.İ.T.İ.A. Kimya Mühendisliği Yüksek Okulu
Burç

Akademisyen, okutman, araştırmacı yazar. 13 Mayıs 1954 tarihinde Eskişehir’de doğdu. Lise öğreniminden sonra başladığı çalışma yaşamında memur, mühendis, bankacı ve öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Üniversite Giriş Sınavında Eskişehir birincisi olmasına karşın çalışmak zorunda olduğu için İ.T.İ.A. Kimya Mühendisliği Yüksek Okulunun ikinci öğretimine devam etti.

Mezuniyetinden sonra İstanbul’da tekstil sektörünün öncülerinden olan bir işletmede mühendis olarak göreve başladı. O yıllarda kadın mühendisler için çalışma koşullarının son derece olumsuz olması, onu başka arayışlara yöneltti. Bu arada Goethe Enstitüsünde ilk ve muhtemelen de son kez açılan “Mühendisler İçin Almanca Programı”nı dereceyle bitirdi.

Özel bir bankanın açtığı sınavı kazanarak kambiyo uzmanı oldu. Ancak mühendislik eğitimini değerlendirmek ve kendinden sonra gelen kadın mühendislere deneyimlerini aktarma isteği onu yeni bir eğitime yönlendirdi. 1993 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünü dereceye girerek bitirdi.

Bir ortaöğretim kurumunda kısa süre öğretmenlik yaptı ve sonrasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde okutman olarak göreve başladı. Teknik İngilizce konusunda hazırladığı ders notları bölümde uzun zaman okutuldu.

2003 yılında “English for Economics and Management” adlı ilk kitabını yazdı ve Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde okuttu. Aynı yıl Eskişehir Osmangazi Üniversitesi yayını olarak basılıp halk eğitimi için kullanılan “Ben Nasıl Bir Yurttaşım” adlı kitapçığı yazdı.

Üniversitede gerçekleştirdiği etkinliklerden biri, bir üniversitede ilk kez bisiklet takımı kurarak Eskişehir’den Ankara’ya 210 kilometrelik sürüş yaptıkları “Ataya Saygı Bisiklet Maratonu”dur. Bu etkinliğin tüm aşamalarını planlayıp yaşama geçirdiği gibi kendisi de takımının önünde maratonda yer almıştır.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde çalışırken akşam derslerine devam ederek Türk Edebiyatı eğitimi alıp lisans tamamladı ve yüksek lisans derecesini bu alanda aldı. Ankara Üniversitesi DTCF Felsefe Bölümü, Bilim Tarihi Ana Bilim Dalında doktora yaptı. 2009 yılında “Türkiye'de Bilim Kadınları ve Bilimin Gelişimine Katkıları” başlıklı tez çalışmasını tamamlayarak üstün başarı derecesiyle mezun oldu. Tezi, bu konuda Türkiye’de ilk defa yapılan çalışma oldu. Ayrıca “Atatürk’ün Mühendis Kızları” adlı kitabı da basıldığında konusundaki ilk ve tek çalışma oldu.

İlk kadın mühendisimiz olan Sabiha Rıfat Gürayman’ın Anıtkabir inşaatından sorumlu kontrol mühendisliği görevini yürüttüğünü saptayarak hakkında bir bildiri sundu. Daha sonra Genelkurmay Başkanlığına Gürayman’ın bir fotoğrafının Anıtkabir’e konulması için başvuru yaptı. Başvurusunun Genelkurmay Başkanlığınca uygun bulunmasıyla fotoğraf  2008 yılında Anıtkabir Hürriyet Kulesi’ne konuldu.

Akademik amacını, “Daha önce yapılmamış öncü çalışmalar yapmak” olarak belirlediğini ve bu nedenle sürekli kendini geliştirmeye çaba gösterdiğini belirten Naymansoy, son olarak Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ön Lisans Programını Onur Öğrencisi olarak bitirdi.

Bugüne kadar çevre ve kadın konulu pek çok proje gerçekleştirdi, makale ve kitaplar yazdı. Yaşamdaki amacını, “Yalnızca iyi bir insan olmak” olarak açıklayan Naymansoy, yaşamı boyunca gereksinimi olanların olabildiğince yanında olmaya çalıştığını, bu amaçla çeşitli kurumlarda gönüllü hocalık yaptığını ve hatta palyaçoluk yaparak hastanelerde yatan hasta çocukları gülümsetmeye çalıştığını ifade etmiştir.

Gençlerin daha iyi bir dünyada yaşamak istiyorlarsa önce kendilerini daha iyi bir insan yapmak için çaba göstermeleri gerektiğini söyleyen Naymansoy, hâlen toplum yararına etkinliklerine ve bilimsel çalışmalarına devam etmektedir.

 ESERLERİ:

Ben Nasıl Bir Yurttaşım? (2003), English for Economics and Management (2003), Eskişehir’e Emek Veren Kadınlar (2007), Türkiye’de Bilim ve Kadın Kongresi Bildirileri (2009, Editör) , Atatürk’ün Mühendis Kızları (2010), Bilimde Cumhuriyet Kadınları (2011), 50 Öncü Türk Kadını (2012), Remziye Hisar - Türk Kimyasının Ana Kraliçesi (2012), Türk Felsefesinin Öncülerinden Tezer Taşkıran (2013), Eskişehir’e Emek Verenler (2014), Herkes Çevreciyim Der Ama… (2014), 50 Öncü Türk Kadını - 50 Frontier Turkish Women (Türkçe-İngilizce, 2015).

KAYNAKÇA: Hayat Dolu Kızlar Tiyatrosu (Milliyet gazetesi, 7 Mart 2005), Dr. Günseli Naymansoy – Bilgi Teyidi (Eylül 2017).

 

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör